Gregory van der Wiel 1 O INTEEVIEW Gregory van der Wiel maakte op 11 februari zijn debuut als international. Zijn invalbeurt tegen Tunesië heeft de 21-jarige Ajacied hongerig gemaakt. 'Het is mooi dat ik al bij Oranje heb gezeten, terwijl ik nog beter kan.' XLI 21-03-2009 ajaxlife Echte rechtsback 'WK 2010 niet alleen droom, maar ook doel' DOOR MIKE VAN DAMME FOTO'S PRO SHOTS STANLEY GONTHA Het is aan het einde van de middag, 21 april 1940, als Joop Wille langs de zijlijn in het Olympisch Stadion nog een keer zijn benen strekt. De doelman van het Haarlemse EDO ziet op de klok dat de vriend schappelijke interland tussen Neder land en België 82 minuten oud is als het spel even stilligt. Eerste doelman Adri van Male ligt gebles seerd aan zijn knie in het eigen strafschopgebied en kan het duel niet vervolgen. Als hij de goedkeu ring van de scheidsrechter krijgt, loopt Wille het veld in om zijn eerste negen minuten als international te volbrengen. Een tiende minuut zal er uiteindelijk nooit komen, mede door het begin van de tweede wereldoorlog enkele weken later. Wille wordt bij het hervatten van het interlandvoetbal na de oorlog nooit meer opgeroepen voor Oranje. Sinds 21 april 1940 gaat hij daardoor door het leven als de speler met de minste speelminu ten ooit in het Nederlands elftal. Wat dit verhaal van 59 jaar geleden met Gregory van der Wiel te maken heeft? Sinds Tunesië - Nederland is Wille even verlost van zijn twij felachtige titel. Juist, het is Van der Wiel die de op aantal speelminuten gerangschikte lijst afsluit. Het debuut van de 21-jarige Ajacied in Oranje, op 11 februari, leverde hem 'slechts' zes minuten op. Van der Wiel luistert aandach tig naar het voor hem onbekende levensverhaal van Wille. "Het is een grappig feitje," zegt hij als hij hoort dat hij op het lijstje onder de oud-doelman staat. "Maar het moet zeker niet zo blijven. Als we hier over tien jaar weer zitten, en de statistieken zijn nog niet veranderd, is het niet meer grappig," zegt hij lachend. Zijn reactie geeft het huidige gevoel van de Ajacied goed weer: hij geniet nog steeds na van zijn debuut, maar is tegelijkertijd hongerig naar meer. "Die zes minuten zeggen nog niet veel," stelt hij. "Ik ben dankbaar voor mijn kans, de bondscoach (Bert van Marwijk, red.) had ook een andere speler kunnen laten invallen. Ik kan er echter nog geen rekening mee houden dat ik de vol gende keer weer bij de selectie zit, ik kan het alleen maar hopen." Die volgende keer zal dan op zijn vroegst volgende week zijn, als Oranje de WK-kwalificatie voortzet. In de Amsterdam Arena wachten de duels met Schotland (28 maart) en Macedonië (1 april). Met de vorm waarin Van der Wiel momenteel steekt, kan Van Marwijk echter moeilijk om de rechtsback van Ajax heen. Hij zit in elk geval in de voor selectie. Het voordeel dat Van der Wiel heeft, is het gebrek aan hevige con currentie op zijn positie. Zelf noemt hij John Heitinga, Dirk Marcellis en André Ooijer als belangrijke concurrenten, maar één voor één streept hij ze zelf ook door. "Zij zijn toch meer centrale verdedigers. Khalid Boulahrouz is ook rechts back, maar hij is een heel ander type dan ik." Boulahrouz is een verdedi ger van beton, Van der Wiel is meer een stylist met veel loopvermogen. "Daar zijn er in Nederland niet veel van." Aan de woorden van de Ajacied is af te leiden dat hij zichzelf inmiddels als een echte rechtsback ziet. Hij heeft een snelle metamorfose ondergaan. Hij begon de voorbe reiding op het seizoen immers als centrale verdediger, een rol waar mee hij twee jaar geleden de over stap van Jong Ajax naar het eerste elftal maakte. "Ik had het gevoel dat ik als centrale verdediger te statisch moest spelen, dat ik niet alles uit mijn capaciteiten kon halen. Ik heb me wel eens afgevraagd waarom het nooit eerder is geprobeerd om me als rechtsback te gebruiken. Ik kan nu veel meer het spel spelen dat me ligt. Ik ben blij dat Van Basten het aangedurfd heeft." Het blijft een opmerkelijke keuze van de trainer. Bruno Silva was vorig seizoen als rechtsback een van de beste Ajacieden, maar komt er door de keuze van Van Basten dit seizoen niet aan te pas. De Urugua- yaan zit of op de bank of op de tri bune, moet zijn speelminuten pak ken bij Jong Ajax en heeft in Sport- iveek laten weten weg te willen als De duels met Diego Biseszvar in de Arena waren een test voor Van der Wiel. 'Ik ben gegroeid.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9