'Dit biedt hoop en perspectier Ajax mag tevreden zijn ondanks uitschakeling 109, FEEST EN TREURNIS ajaxlife Het geheim van geslaagde verjaardagsfeestjes ligt vaak verscholen in het moment waarop het feest ten einde komt. Met andere woorden: stop als het nog gezellig is. Ajax werd woensdag op haar eigen verjaardag echter gedwongen iets te lang door te gaan tegen Olympique Marseille. Toch mogen de Amsterdammers tevreden terugkijken. UEFA CUP 21-03-2009 DOOR MIKE VAN DAMME Marco van Basten zei het treffend een half uurtje na het laatste fluit signaal. Voor de camera van de NOS constateerde de trainer dat het spel van Ajax tegen Olympique Marseille 'hoop en perspectief' voor de komende weken geeft. Daar kon het 2-2 gelijkspel en de daarmee gepaarde uitschakeling in het Uefa- Vurnon Anita speelde ivederom een sterke Europese zvedstrijd Cuptoernooi niets aan afdoen. Aan de woorden van Van Basten was niets gelogen. Ajax liet op haar eigen verjaardag een gezicht zien die het eerder dit seizoen nog niet vertoonde: een combinatie van vechtlust en positioneel goed voet bal. Beide aspecten waren wel vaker aanwezig in de ploeg, maar nog niet Miralem Sulejmani had tegen L'OM vooral ruzie met zichzelf Het getal 109 was woensdag voor Ajax reden tot feest en voor treurnis. De Amsterdamse club vierde haar 109de verjaardag, en pakte daarvoor uit met een optreden van André Rieu voor het duel met Olympique Marseille. Het getal zorgde echter ook voor een bittere smaak op het feestje. Marseille-speler Tyrone Mears scoorde precies in de 109ste minuut de 2-2, waardoor Olympique Marseille zich een plaats in de kwartfinales veilig stelde. gecombineerd. In Europese wed strijden, met de wedstrijden tegen Fiorentina als het ultieme voorbeeld, werd toch vooral op vechtlust over leefd. Waar de gehoopte overwinning en daarmee een plaats in de kwartfi nales van het Uefa-Cuptoernooi het mooiste cadeau zou zijn op woens dagavond, gaf de Amsterdamse ploeg zichzelf met het vertoonde spel alsnog een mooi cadeau voor haar 109de verjaardag. En wellicht nog wel een belangrijker cadeau dan de volgende ronde halen, denkend aan de langere termijn. Van Basten kan vooral voortbor duren op het middenveld dat het Olympique Marseille knap lastig maakte. Niet de gevestigde namen als Gabri en Rasmus Lindgren vormden de as (zij waren gebles seerd) maar de jongelingen Vurnon Anita en Ismail Aissati. Zij toonden aan over een goed spelinzicht en een enorm loopvermogen te beschik ken, voelden elkaar goed aan en zorgden voor de nodige dynamiek. De fysieke kracht van Eyong Enoh zorgde voor een goede balans. Hun goede spel bleef niet onopge merkt. Bij een van de spaarzame momenten dat Anita niet vlak voor de verdediging stond (hij gleed bij een aanval uit), scoorde Marseille de 1-1. Na de wissel van Aissati - in de verlenging - wisten de Amsterdam mers geen kans meer te creëren. Anita - die in de winterstop nog in aanmerking kwam voor verhuur aan een andere club - werd uitge roepen tot man van de wedstrijd. Aissati ontving lovende woorden van zijn trainer. "Hij is balvast, heeft een goede techniek, kan een goede steekbal geven en temporiseren," blikte Van Basten terug op het spel van de middenvelder die het seizoen grotendeels miste door blessures. De trainer voegde wel toe dat de hele ploeg een compliment verdiende. Eindelijk kwam het spel dat de trai ner al het hele seizoen voor ogen had eruit. In de heenwedstrijd in Mar seille, een week eerder, kwam de Amsterdamse ploeg na de rode kaart van Gregory van der Wiel niet meer aan aanvallen toe. De belangrijkste taak na rust was de 2-1 achterstand niet laten oplopen, zodat er nog perspectief was voor de return in Amsterdam, en dat de eigen verjaar dag al niet bij voorbaat was verpest. In de generale tegen De Graafschap liet Ajax zich qua inzet niet van zijn beste kant zien. Net als een week eerder bij ADO Den Haag (1-1) miste de ploeg bezieling. Het was dat de Superboeren niet de instel ling hadden als Volendam een paar weken eerder in de Arena, anders had het nog een lastig middagje kunnen worden. Nu kon Ajax op halve kracht - met het duel in Mar seille nog in de benen, en het duel van woensdag al in het hoofd - de drie punten veiligstellen (3-0). Tegen Marseille leek alles op zijn plaats te vallen, ondanks de grote lijst aan afwezigen. Lindgren, Gabri en Jan Vertonghen waren geblesseerd, Thomas Vermaelen en Gregory van der Wiel zaten een schorsing uit, en Rob Wielaert was niet speelgerechtigd. De onervaren Vurnon Anita en Toby Alderweireld toonden aan een meerwaarde te kunnen zijn voor dit Ajax. Zij toonden de wilskracht die de hele ploeg sierde. Zelfs Miralem Sulejmani wist op het juiste moment al zijn ongeluk over een slecht seizoen, dat hij de hele wedstrijd met zich mee leek te tornen,opzij te zetten. Juist op het moment dat hij zelf wist dat hij gewisseld zou wor den - hij zag Leonardo zijn veters al strikken op de bank - wist hij een kopduel van de fysiek sterkere Taiwo te winnen, waaruit de 2-1 viel. Een groot aandeel bij de treffer was weg gelegd voor Luis Suarez, die zich handig wegdraaide bij zijn directe tegenstander en de bal met buiten kantje rechts bij Sulejmani kreeg. De Uruguayaan zorgde eerder in het duel al voor de splijtende pass op Enoh, waaruit de middenvelder de openingstreffer kon maken. Dat de Amsterdammers uiteindelijk met lege handen bleven, kwam meer door pech dan door onvermogen. Het duel eiste door het knock-out- systeem een winnaar, en de geluk kigste ploeg won door een treffer in de verlenging van Tyrone Mears, die de bal in het doel kopte voordat de instormende Kenneth Vermeer kon ingrijpen. "Dit was een van onze betere wed strijden van dit seizoen, en dat op dit niveau. Ik ben hier heel tevreden over," zei Van Basten. "We hebben veel kansen gecreëerd, goed gecom bineerd. We kunnen terugkijken op een wedstrijd waarin we geconcen treerd hebben gespeeld en gedomi neerd." Hij zag dat Ajax ondanks de uitschakeling toch een mooi cadeau had gekregen op zijn verjaardag.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6