arcos atch VRAGEN AAN... Eddy Pieters Graafland TYPISCH LITMANEN ajaxlife Marco van Basten probeert dit seizoen als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Bij Ajax en AC Milan, maar ook bij het Nederlands elftal. Op het EK van 1992 verliep het moeizaam. Eddy Pieters Graafland (75) verdedigde tijdens de jaren vijftig met verve het doel van Ajax. In 1958 maakte hij de overstap naar aartsrivaal Feyenoord. Spelend voor de Rotterdammers veroverde Eddy PG in 1970 de Europa Cup I. Vindt u dat het keepersvak door de jaren heen veel veranderd is Bij Ajax heeft Kenneth Ver meer de strijd om een plaats in het doel gewonnen. Wie geniet uw voorkeur? In hoeverre lijken Vermeer en Stekelenburg in hun manier van keepen op u? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele domweg vergeten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals die van de juichende Jari Litmanen. Doelpunten zijn op in Zweden HISTORIE 21-03-2009 Van Basten viert met doelpuntenmaker Bergkamp de 1-0 tegen Schotland. DOOR MIKE VAN DAMME Alle ogen zijn op hem gericht. Marco van Basten steekt in bloed vorm, is met AC Milan ongeslagen kampioen geworden, en heeft als eerste speler sinds 1967 25 doelpun ten gescoord in de Italiaanse compe titie. Kortom, 1992 is het jaar van de aanvaller, zoals 1988 eigenlijk ook al een beetje zijn jaar werd, dankzij de vijf treffers op het EK, waardoor Oranje zich tot Europees kampioen mocht kronen. Als het Nederlands elftal in 1992 zijn titel probeert te verdedigen, wordt Van Basten wederom als de grote man van Oranje gezien; op de voet gevolgd door zijn teamgenoten Ruud Gullit en Frank Rijkaard. En Dennis Bergkamp, de Ajacied die in de Nederlandse competitie 24 keer trefzeker was, en met zijn ploeg de Uefa Cup won. Overigens zonder Bergkamp op het moment suprème in het Olympisch Stadion: hij lag met griep op bed. Schotland is in Zweden, op 12 juni, de eerste tegenstander op weg naar prolongatie van de Europese titel. De Schotse keeper Andy Goram weet van tevoren dat hij een drukke middag krijgt. Het kwaliteitsver schil met Nederland is simpelweg te groot. Alsof dat niet genoeg is, laat Van Basten de aanwezige media in Zweden daags voor het duel weten dat het met het zelfvertrouwen in het Nederlandse kamp meer dan goed zit. "Eigenlijk heeft iedereen in onze selectie dit seizoen wel een prijs gewonnen. Dat werkt motive rend," laat de spits van de Italiaanse kampioen weten. Schotland heeft in de eerste helft inderdaad niets in te brengen, en komt goed weg met de brilstand op het scorebord (0-0). In de tweede helft gaat Nederland naarstig op zoek naar de openingstreffer, om zo als eerste ploeg tijdens het EK een overwinning is de wacht te slepen. De eerste twee wedstrijden, Zweden-Frankrijk (1-1) en Dene- marken-Engeland (0-0) in groep A, eindigden immers in een gelijkspel. Goram drijft met enkele goede red dingen de aanvallers van Oranje tot wanhoop. Ook doelpuntenmachine Van Basten stokt, wat een voor bode is voor zijn toernooiprestaties. Scoorde hij vier jaar eerder nog vijf keer, in Zweden blijft de teller steken op nul. Mede omdat in de tweede wedstrijd, tegen het GOS, een doelpunt wordt afgekeurd wegens buitenspel, onterecht blijkt later uit de beelden. Zijn misser in de straf- schoppenserie tegen Denemarken, in de halve finales, staat ook nog steeds in veel geheugens gegrift. Nederland wint het openingsduel uiteindelijk toch, dankzij een tref fer van Dennis Bergkamp in de 75ste minuut. De Ajacied scoort in Zwe den in totaal drie keer en krijgt van de Uefa een plaatsje in het 'elftal van het toernooi'. Net als Van Basten. Ondanks dat zijn doelpunten op zijn. "Jazeker, keepers moeten tegen woordig veel met hun voeten kun nen. Dat komt door al die vreselijke terugspeelballen van laffe verdedi gers. Keepers die niet tweebenig zijn, vallen door de mand. Henk Timmer is een goed voorbeeld. Als hij uittrapt met zijn linker vliegt de bal meestal over de zijlijn. Onbe grijpelijk, want het is helemaal niet moeilijk je zwakke been te verbete ren. In mijn tijd bij Ajax had onze trainer Jack Reynolds daar een goede methode voor bedacht. Vul een zak met zand en schop die thuis op zolder een uur lang met je ver keerde been heen en weer. Blijf dat een tijdje doen en voor je het weet ben je tweebenig." "Ik was aanvankelijk een voorstan der van Stekelenburg, maar sinds zijn rentree heeft hij ballen doorge laten die een keeper van Ajax 1 niet mag doorlaten. Vermeer heeft juist een sterke indruk op me gemaakt. Hij komt goed uit en beschikt over veel souplesse. Stekelenburg heeft daarentegen als doelman van Oranje wel meer status. Misschien is de beste oplossing om Stekelenburg tot de zomer op te stellen en hem daarna te verkopen." "Net als ik zijn ze vormvast. Je hebt van die keepers, zoals Stanley Menzo destijds, die de ene keer een geweldige redding maken en de week daarop een makkelijke bal laten glippen. Dat gebeurde mij nooit. Ik was een trainingsbeest, haalde het maximale uit mijn talent en was daardoor altijd safe. Dat is heel belangrijk, want als een keeper twee fouten maakt, is de wedstrijd vaak al verloren. Van welke speler kun je dat nog meer zeggen? Keepers zijn zo belangrijk. Heurelho Gomes maakte bij PSV geregeld bij een 0-0 stand onmogelijke reddin gen. Dat heeft Ajax tot tweemaal toe het kampioenschap gekost." (SvdW) "Litmanen was toch een heel bijzondere voetballer. Dat typi sche loopje. Een echte nummer tien, de spelmaker, technisch zeer begaafd. En hij maakte schitterende goals. Hij was ook sympathiek, een keurige man die altijd bereid was handteke ningen uit te delen. Dat maakte hem geliefd bij de supporters. Op deze foto heeft hij net een doelpunt gemaakt tegen Fey enoord, op 2 mei 1999. Ajax won met 6-0, Litmanen scoorde twee keer. Het was ondanks deze grote uitslag een matig seizoen voor de Amsterdammers. Feyenoord was al kampioen, Ajax pakte nog wel de beker door in de finale met 2-0 te winnen van Fortuna Sittard. Lit manen werd met Benni McCarthy topscorer van Ajax, met slechts elf doelpunten. Dat geeft al aan hoe matig de prestaties dat jaar waren. Litmanen maakte vaak belang rijke treffers, ook in de Cham pions League. Bijvoorbeeld in het seizoen 1994/1995 tegen AC Milan in Triëst na een paar minuten, en het eerste doelpunt tegen Bayern München in de halve finales. Een prachtige kopbal was dat. En na elk doelpunt dat typische juichen. Toch een bijzondere voetballer." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 4