Nog veel te winnen, en te verliezen Max- slop Ajax knalde ongelukkig uit het Uefa-Cuptoer nooi. Desondanks bezorgde de jonge Amsterdamse ploeg ons buiten de eigen landsgrenzen een gedenkwaardig seizoen. BOUD'S INN ajaxlife AJAX IN EUROPA T RONDE 2C RONDE 3e RONDE ACHTSTE FINALES Nu 30% korting op de Ajax uit collectie!! UEFA CUP 21-03-2009 Ajax toont twee gezichten Luis Suarez en Dario Cvitanich beseffen dat hun Europese avontuur ten einde is. dan ook een keerzijde. Dat weet de hoofdtrainer van Ajax ook, dus voegde hij er direct aan toe dat de club de opgebouwde ervaring vooral voor het restant van de com petitie moet gebruiken. Te vaak ging het dit seizoen mis op een gebrek kige mentaliteit. Zo wist de ploeg bijvoorbeeld drie keer een voor sprong niet tot zege te promoveren (Willem II, Feyenoord en recentelijk nog uit in Den Haag, red.). Spelers zijn geen machines. Het is begrijpelijk dat men voor de ene wedstrijd scherper is dan de andere. Het mag niet, maar het gebeurt wel. Met name in jeugdige ploegen waarin amper echte ervaren leiders te vinden zijn, wordt het concen tratieniveau behoorlijk op de proef gesteld tegen - op papier - laagvlie gers. Zolang Ajax de eigen jeugd blijft prefereren zal dit, door de daaraan gekoppelde onervarenheid, niet snel veranderen. Spelers moeten vooral naar zichzelf kijken en vervol gens mag de psycholoog zijn meer waarde bewijzen. Van Basten hekelde de topsport beleving in zijn jeugdige selectie al enkele malen, maar zal óók moeten toegeven dat zijn jongens het in Europese podiumduels opmerkelijk genoeg wél weten op te brengen. Als hij dat verbijsterende mentale ver schil glad weet te strijken, moet de tweede positie in de competitie een verzachtende troostprijs worden. De eerste plooi ligt zondag in Breda. Datum: Wedstrijd: Uitslag: 18/09/2008 FK Borac - Ajax 1-4 (0-2) 02/10/2008 Ajax - FK Borac 2-0 (0-0) 23/10/2008 Aston Villa - Ajax 2-1 (2-1) 06/11/2008 Ajax- MSK Zilina 1-0 (1-0) 27/11/2008 Flamburger SV - Ajax 0-1 (0-0) 17/12/2008 Ajax- Slavia Praag 2-2 (1-2) 19/02/2009 Fiorentina - Ajax 0-1 (0-0) 26/02/2009 Ajax - Fiorentina 1-1 (0-0) 12/03/2009 Olympique Marseille - Ajax 2-1 (2-1) 18/03/2009 Ajax - Olympique Marseille 2-2 (2-1) Heeft Ajax dit seizoen indruk gemaakt in Europa? Feit is dat de ploeg nergens werd weggespeeld. Aston Villa bleek in Birmingham weliswaar een maatje te groot (2- 1 verlies, red.), maar ook daar acteerde het jeugdige keurkorps bovengemiddeld. Het uitduel in Hamburg en de vier duels tegen Fiorentina en Olym pique Marseille brachten veelal vreugde en voldoende hoop, maar gaven eveneens voldoende stof tot nadenken. Waarom kan de ploeg het wel op een groot podium, maar haakt het af tegen de 'kleintjes' bin nen de landsgrenzen? Voer voor huispsycholoog Wim Kei zer. Hij zal ook wel geconcludeerd hebben dat Ajax in Europa tegen woordig zijn duels als underdog afwerkt. Wellicht is dat de belang rijkste oorzaak voor het opmerkelijke prestatieverschil. "Ik weet niet of we indruk hebben gemaakt in Europa", reageert Marco van Basten. "Het belangrijkste is dat jonge spelers ervaring opdoen," constateert de oefenmeester. Het probleem van Ajax is echter dat de club zelf op termijn bar weinig voor deel heeft van die opgedane erva ring. De beste spelers zijn amper te behouden en wat dat betreft kent de opvallende Europese campagne van bijvoorbeeld Luis Suarez wellicht Nu het Uefa-Cuptoernooi een geslo ten boek is voor Ajax, kan en moet de ploeg zich richten op de compe titie. Met nog zeven speelronden te gaan, valt er nog genoeg te winnen, en te verliezen in de strijd om de Europese tickets. Het kampioenschap zit er voor de Amsterdammers niet in, die prijs is zo goed als vergeven aan AZ. De Alkmaarse ploeg zal Nederland daarmee volgend seizoen vertegen woordigen in de groepsfase van de Champions League. Ajax strijdt - met FC Twente en SC Heerenveen als voornaamste concurrenten - nog SPEELSCHEMA AJAX TOT ZOMERSTOP: 22 maart 5 april 12 april 19 april 26 april 3 mei 10 mei NAC Breda - Ajax Roda JC - Ajax Ajax - Willem II PSV - Ajax Ajax - AZ Sparta - Ajax Ajax - FC Twente om dat andere ticket dat recht geeft op het kampioenenbal; althans voor een plek in de voorronden. De weg naar de groepsfase wordt echter een stuk zwaarder dan voor heen voor de nummer twee. Het traject begint al eind juli, en dit keer moet niet één ronde, maar twee ronden worden overleefd. De kans is daarbij zeer reëel dat de tegen stander in de laatste voorronde een Engelse, Spaanse, Italiaanse, Duitse of Franse club is. Ajax staat momenteel derde in de competitie, en die plek geeft recht op een plaats in de voorronden van de Europa League, de opvolger van het Uefa-Cuptoernooi. Het nieuwe toernooi kent nagenoeg dezelfde opzet als de Champions League, met een groepsfase waarin vier teams een complete competitie spe len. Er beginnen in totaal 48 clubs aan het hoofdtoernooi. In een later stadium sluiten acht afvallers uit de Champions League aan. Vier Nederlandse clubs doen mee in de Europa League, maar zij stromen op drie verschillende momenten in. De nummer drie in de competitie Concurrenten voor plek 2: Ajax ontvangt FC Twente op de slotdag van de competitie (10 mei) en de winnaar van de KNVB-beker plaatsen zich voor de vierde en laat ste voorronde, terwijl de nummer vier zich tevreden moet stellen met een plek in de derde voorronde. Het verschil voor Ajax tussen de derde en vierde plaats betekent dus direct een extra voorronde in de Europa League, en dus een minder lange zomerstop. De winnaar van de play-offs (in beginsel tussen de nummers vijf tot en met acht) is slechts verzekerd van een plek in de tweede voorronde. Deze club moet dus drie schiftingen zien te overleven voordat plaatsing voor het hoofdtoernooi van de Europa League een feit is. Ajax kan zich komende weken dus nog de Champions League in vechten, of verwezen worden naar een lange rit in de Europa League. Kortom: er is nog veel te verliezen, maar zeker ook veel te winnen in Amsterdam. (KVN) Gehele Adidas Ajax-collectie is op voorraad! Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 io 41 Kijk op: www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2