17 Blind: 'Zaakwaarnemers niet rond spelers heen drentelen' VOETBALWERELD STEUNT STRIJD TEGEN 'KINDER HANDEL' ajaxlife Binnen de voetbalwereld beseft men zich ook steeds meer dat het niet goed is spelers al op jonge leeftijd uit hun vertrouwde omge ving weg te halen. Vertegenwoordigers van de Europese clubs en bonden steunden onlangs een voorstel van Uefa- voorzitter Michel Platini om transfers van spelers onder de achttien jaar te verbieden. Weinig succes Oorlog ACHTERGROND 21-03-2009 De verschillende partüen ondertekenden een resolutie om deze vorm van kinderhandel, zoals Platini het noemt, tegen te gaan. In het voorstel staat ook dat jeugdspelers op hun achttiende hun eerste contract moeten tekenen bü de club die ze heeft opgeleid. Vraag is nu of dit voorstel daad- werkelük een regel kan gaan worden. Binnen de EU geldt vrü werkverkeer voor personen boven de zestien jaar. Een Nederlandse speler die op zijn zeventiende aan de slag wil gaan in Spapje, mag dat volgens de Europese wetgeving niet verboden worden. De EU heeft wel aangegeven na te willen denken over een aanpassing van de regels als daarmee een eind komt aan de exploitatie van zeer jeugdige voetballers. Ajax is een gewilde club voor scouts, en daarmee ook voor zaakwaarnemers. Ondanks dat de belangenbehartigers soms voor overlast kunnen zorgen op De Toe komst, vindt manager technische zaken Danny Blind niet dat hen de toegang tot het jeugdcomplex ontzegt hoeft te worden. Het eerste contact mag in de kan tine worden gelegd, maar het moet niet veel meer zün dan het afgeven van een visitekaartje, meent Blind. "Het is niet de bedoeling dat zaak waarnemers spelers of ouders langs de lijn aanschieten. Sterker nog: mijn persoonlüke mening is dat het ook in een kantine niet te duidelijk tot uitvoering moet komen. Dat er een eerste contact gelegd wordt, of een afspraak wordt gemaakt is oké, maar zaakwaarnemers moeten niet om spelers heen drentelen die niet van hen zün." Dat gebeurt nu wel, weet ook de manager technische zaken. "Daarin moetje geen boter op je hoofd hebben. Het gebeurt altijd, alleen de mate waarin het gebeurt, moetje zien te beheersen. Je kunt moeilük zeggen dat ze je terrein niet opmogen, maar ik denk wel dat je mensen aan kunt spreken als ze te ver gaan. Als zaakwaarnemers spelers op gaan wachten bü het veld, hebben we echt een probleem. Dat tolereren we ook niet." Uefa-baas Michel Platini wil de strijd aangaan tegen de 'kinderhandel'. Jordy Brouwer ging als jeugdspeler van Ajax naar Liverpool, maar speelt nu op huurbasis bij RKC Waalwijk. besproken kunnen worden voor ze uitgroeien tot een echt probleem." "Een voorbeeld? Er zijn veel proble men met spelers onder de zestien. De clubs zeggen dat die jongens nog geen zaakwaarnemer nodig hebben en Pro Agent vindt dat eigenlijk ook. Het is bovendien tegen de regels om zo'n jonge speler als gelicentieerde zaakwaarnemer te begeleiden. Dan kun je je heel makkelijk gaan ver schuilen achter allerlei reglementen en je handen van de problematiek aftrekken, maar feit is dat spelers onder de zestien toch worden bena derd door zaakwaarnemers. Dat is niet goed en daar moeten we iets aan doen. Ook de clubs spelen hier een rol in. Als zij een speler van vijf tien jaar goed vinden, bieden ze hem een contract aan. Als die jongen vervolgens met een zaakwaarnemer aankomt bij de contractbesprekin gen, zegt de club ook niks. Dat is ook niet goed." Dat de vroege keuze voor het bui tenland meestal niet erg bevorderlijk is voor een voetbalcarrière, bewe zen in het verleden bijvoorbeeld Sergio de Windt (verliet Ajax voor Juventus, speelt nu voor hoofdklas ser Argon), Jordy Brouwer (werd door Liverpool opgepikt van de Toekomst, maar is tegenwoordig invalkracht bij RKC Waalwijk) en Vincent van den Berg (ging van Heerenveen naar Arsenal, nu uit geleend aan FC Zwolle). Eigenlijk zijn er buiten Lionel Messi (vertrok op zijn veertiende van Newell's Old Boys naar Barcelona) en Cesc Fabregas (verruilde als zestienjarige Barcelona voor Arsenal) weinig anderevoorbeelden te bedenken van spelers die het na een vroege transfer maakten in het topvoetbal. Afwachten hoe het Özyakup vergaat. Branco Martins. "Maar dat zijn dan niet altijd zaakwaarnemers met een licentie zoals wij spelersmakelaars kennen in Nederland, denk ik, maar 'tussenpersonen'. Wat die mensen doen, mag ook helemaal niet. Het zijn illegale praktijken." Om die illegale praktijken tegen te gaan en de situatie rond 'onze' talenten te verbeteren, richtte Pro Agent de commissie talentbegelei ding op: een club van wijze man nen die onder meer nadenkt over hoe clubs en zaakwaarnemers beter kunnen samenwerken om toptalent langer in Nederland te houden. Volgens Branco Martins kwamen zij bijvoorbeeld met het volgende idee: "Stel dat een speler op zijn zestiende een contract tekent, dan kan de club tegen de zaakwaarnemer zeggen: 'Als jij je best doet om die speler in Nederland te houden, krijg je van ons een bonus'. Een soort van 'stay-bonus'. Dan beleeft de club wat langer plezier aan de speler en kan de zaakwaarnemer alsnog wat verdienen." Een ander probleem waar de com missie talentenbegeleiding zich over buigt, is de strijd tussen zaakwaar nemers om de beste talenten vast te leggen. Ieder weekend stropen zij (het zijn er inmiddels meer dan honderd) de velden af, waarbij De Toekomst uiteraard geliefd jachtterrein is. "Ajax heeft vorig jaar gezegd: 'Geen makelaars meer op De Toekomst'. Ze mogen spelers alleen nog maar boven in de kan tine ontmoeten," weet de directeur van Pro Agent. "Daar ontstond een chaotische situatie en dus heeft Ajax die beslissing teruggedraaid. Maar als blijkt dat op De Toekomst een verharde situatie ontstaat tussen spelers, ouders en makelaars, en het wordt bijna onwerkbaar, dan moet je maatregelen nemen. Je kunt mensen niet laten voetballen als er langs de lijn bijna oorlog uitbreekt. Zo zie je maar, men weet gewoon niet goed hoe je met dit soort dingen om moet gaan." Clubs en zaakwaarnemers zijn onlangs in gesprek gegaan om de situatie te bespreken. "We zijn met mensen van AZ, FC Twente en drie van onze leden om de tafel gaan zit ten," zegt Branco Martins. Danny Blind zegde op het laatste moment af, maar liet wel weten het initiatief te ondersteunen. "Besproken is onder meer hoe clubs en makelaars beter met elkaar om kunnen gaan," aldus de Pro Agentpreses. "We willen ons samen gaan inzetten voor een commissie waarin issues Cesc Fabregas (foto) vormt met Lionel Messi een uitzondering: zij haalden wel de top na een transfer als jeugdspeler.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 15