Managers willen banden met clubs aanhalen met commissie talent begeleiding De talenten op de Nederlandse velden worden steeds eerder en vaker weggekaapt door buitenlandse grootmachten. De clubs die met lege handen achterblijven, zijn hier uiteraard niet blij mee, maar ook de zaakwaarnemers blijken iets te willen doen aan de uittocht van Nederlandse groeibriljantjes. "Wij zijn ook niet voor het snel wegbrengen van talent." ajaxlife Stay-bonus Ook zaakwaarnemers tegen exodus Nederlands talent ACHTERGROND 21-03-2009 Aan jeugdig Ajaxtalent wordt nog niet getrokken door buitenlandse clubs, AZ is wel een talent kwijtgeraakt. DOOR DAVID KUIPERS Oguzhan Özyakup, de inmiddels zestienjarige middenvelder, zat tot voor kort in de jeugdopleiding van AZ en gold als één van de grootste talen ten op de Nederlandse velden. Tot Arsenal hem in de smiezen kreeg. De Gunners boden hem een con tract aan en weg was Özyakup. AZ keek machteloos toe, want de Alk- maarders mochten hem nog geen contract aanbieden en konden toch al niet op tegen de idiote Engelse bedragen. Özyakup is voorlopig de laatste speler die al vroeg voor het buiten land koos. Ajax heeft naar eigen zeggen nog geen last ondervonden van jonge talenten die door buiten landse clubs worden weggekaapt. "Een jongen als Özyakup wil je natuurlijk behouden voor de Neder landse competitie," zegt Roberto Branco Martins, directeur van Pro Agent, de organisatie die de belangen behartigt van een groot aantal zaakwaarnemers in Neder land. "Wij zijn ook niet voor het snel wegbrengen van talenten en de zaakwaarnemer kan een speler overtuigen langer hier te blijven." Het is voor de clubs hulp uit toch wat onverwachte hoek, want zaak waarnemers worden vaak gezien als de veroorzakers van de exodus van al die groeibriljantjes. Ze hebben vaak het imago voor het grote geld te kiezen en niet voor de belangen van hun speler. Zoals de rol van de zaakwaarnemer van Royston Dren the wordt bekritiseerd nu blijkt dat het talent bij Real Madrid gebukt gaat onder de druk. Waarom had zijn manager hem niet geadviseerd langer bij Feyenoord te blijven? Volgens Martins klopt dit beeld niet. "Heel vaak wordt de indruk gewekt dat makelaars alleen uit zijn op geld. Ik kan niet ontkennen dat een makelaar geld overhoudt aan zijn activiteiten, maar verdienen hoeft niet gelijk te staan aan het snel laten transfereren van talent," verdedigt hij zijn professie. Clubs en zaakwaarnemers hebben niet altijd tegenstrijdige belangen, vindt de Pro Agentdirecteur. "Er zijn ook veel vormen van samenwer king te bedenken. Als je naar elkaar toe wil groeien en iets positiefs wil doen voor de voetbalsector, moet je kijken naar de wederzijdse belan gen. En die zijn er. Het is voor clubs en zaakwaarnemers zeer waardevol om talent tot op zekere leeftijd in Nederland te houden. Een ander wederzijds belang is het tegengaan van kinderhandel vanuit het buiten land en zorgen voor een transpa rante markt." Maar als een talent op jonge leeftijd naar het buitenland vertrekt, dan zit daar toch een zaakwaarnemer ach ter? Özyakup belde niet zelf naar Londen om de contractbesprekin gen te openen. "Als er vraag is naar jonge spelers, zijn er altijd mensen die daar aan willen verdienen," zegt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 14