District Noord reist als hechte groep naar thuisduels Ajax Ajax en Amsterdam zijn twee woorden die in een adem worden uitgesproken. Toch is het allang niet meer zo dat Ajacieden alleen maar uit Amsterdam komen. Tegenwoordig reizen fans uit alle windhoeken naar de Arena. Ajax Life reed vanuit het Drentse Hoogeveen (district Noord) mee. ajaxlife iiiitfTiïïi'Tir^iFrfnnTTnnirirrnawiMiBWiBiiiin - -| J\ REPORTAGE J*-" i K 21-03-2009 Samen uit, samen thuis Het is net een kroeg, met bier, kaas en ivorst. Nederlandse profs uit buitenlandse competities op een veel hoger niveau te spelen dan de amateurs in eigen land. Anderhalf jaar later start de eredivisie. De professionalisering luidt de ondergang in van drie Amsterdamse topclubs. Slechts Ajax overleeft, naar men fluistert omdat de club haar spelers onder de tafel al finan cieel beloonde. Hoewel niet direct, vindt er een cultuuromslag plaats. Veel affiniteit hebben de inwoners van Amsterdam in eerste instantie namelijk niet met Ajax. Noord heeft De Volewijckers, Zuid is fan van Blauw-Wit en DWS spreekt aan in West. Ajax is de club van Oost en De bus zit vol, zoals vaak vanuit Hoogeveen. om daar alsnog op de bus te stap pen. Als de laatste sigaretjes zijn gerookt en de ruim vijftig passagiers hun al dan niet vaste stoel hebben opgezocht, is het tijd om de snelweg richting Amsterdam op te draaien. De eerste blikjes bier en cola zijn dan al geopend. De een haalt de schade van de avond ervoor in, de ander gaat door waar hij was geble ven. Niet veel later staat er tegen een beschaafde prijs cowboyvlees en droge worst op het menu en gaat er een schaal met hapjes rond. "Het is net een kroeg, het enige dat nog ontbreekt zijn staantafels," zegt passagier Erik. Reisgenoot Johan is het daarmee eens en roemt de sfeer. "Ik ben verhuisd van Den Helder naar Assen en dit is het eerste jaar dat ik met de bus meega. Het is een stuk fijner en leuker reizen dan met de auto of trein. Lekker relaxed ook. En als je alles bij elkaar optelt, wordt het toch ook wel prijzig. De 17,50 euro voor een retourtje met de bus valt dan best mee. Volgend seizoen ga ik zeker weer mee." De bus is inderdaad net een café. Er wordt gegeten, gedronken en er volgt een recensie van een house feest vlak over de grens in Duitsland dat slechts enkele uurtjes eerder is afgelopen. Ondertussen klinkt er muziek uit de luidsprekers. Volgens organisator Johan Wubbels is deze gezelligheid de reden van het suc ces van de busreis naar thuisduels. "Niemand wil nog terug de trein in als hij of zij verschillende keren met ons mee is geweest. Het is samen uit, samen thuis en daardoor cre- eer je saamhorigheid en een hechte onderlinge band. Niet voor niets reizen er naast de incidentele deel nemers 43 seizoenkaarthouders uit de regio met onze bus naar elke thuiswedstrijd." Niemand kijkt er nog van op dat er tweewekelijks een bus vol Drenten naar de Arena rijdt. Vanzelfsprekend is het echter niet, want er is een tijd geweest waarin het er heel anders aan toe gaat en dat Ajax vooral nog wordt bezocht door Amsterdam mers, uit Oost. In Nederland wordt betaald voet bal, ondanks de grote roep om een profcompetitie, rijkelijk laat geïntroduceerd. Pas na de Waters noodwedstrijd op 12 maart 1953 geeft de KNVB toe aan de verlan gens. Tijdens dat duel blijken de Het is kwart over elf 's ochtends op de zondag van Ajax - De Graaf schap. De aftrap is nog meer dan drie uur weg, maar verschillende plukjes Ajacieden maken zich al klaar voor de reis naar de Arena. Op het Stationsplein van Hoogeveen wordt de zaterdagavond besproken tijdens het wachten op de bus, wat een kwartiertje langer dan normaal duurt. De wedstrijd begint name lijk niet pas om 16.30 uur, maar 'gewoon' om 14.30 uur en de bus chauffeur heeft de verkeerde ver trektijd doorgekregen. Daarom reist de groep fans die normaal gesproken opstapt in Kla- zienaveen door naar Hoogeveen DOOR KEVIN VAN NUNEN

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 12