Bob Haarms b Bob Haarms maakte als assistent- en hersteltrainer zo'n beetje alle clubsuccessen van nabij mee. Zondag hoopt hij zijn 75ste verjaardag te vieren. Zelfs nu het eigen lichaam begint te sputteren, blijft hij hard voor zichzelf. 'Ik moét die schaal nog één keer in mijn handen hebben. Daarna is het goed.' ajaxlife 1 4 J\ INTERVIEW W" i K 06-03-2009 Afscheid nemen bestaat niet Bob Haarms stoomt op de voor hem bekende manier Frank Rijkaard klaar na een blessure. ;4 rj DOOR SANDER ZELDENRIJK Het contrast is schrijnend: tien uur nadat zijn eeuwige liefde stuntte in Florence, schuift clubicoon Bob Haarms verplicht aan in de eet- keuken van zijn recent betrokken Buitenveldertse verzorgingstehuis. Zwijgzaam ontbijten met voetbal leken is wel wat anders dan heftig discussiërend natafelen in de trai nerskamer of het spelershome. "Bent u vanavond wél thuis, meneer Haarms? Wat wilt u dan eten," vraagt de Surinaamse verzorgster aan Bob en zijn vijf medebewoon sters. Men kiest unaniem voor vis. Bob eet zijn boterham op, excu seert zich, pakt ADI Sportwereld en wandelt met zijn loopwagen naar het buitenterras, dat zo'n twee pingpongtafels groot is. Onder een afdakje beschermt hij zich tegen het gure herfstweer. Drinken mag hij om gezondheidsredenen niet meer, maar zijn dag begint nog steeds met een paar sigaretjes. Het uitzicht is deze druilerige ochtend niet bijster florissant. Vanaf het terras kijkt Haarms uit over een grauw parkeerterrein. Een dun bebost hegje moet de bewoners ver geefs privacy bieden. Hij klaagt niet en lijkt vooral opgelucht dat hij zich weer in de buitenlucht bevindt, het klimaat waarin hij jarenlang spelers fit stoomde voor een topprestatie. Binnenzitten is niet zijn ding, ook al wordt hij daar door lichamelijke ongemakken soms toe gedwongen. "Hoe is 't, snuit?", opent hij het interview. "Wat een wedstrijd hé! Ik woon met vijf dames. Allemaal ontzettend meelevend, maar ze begrijpen natuurlijk weinig van het spelletje. Daarom heb ik de wed strijd op mijn eigen kamer bekeken, met visite met voetbalverstand. Ik wil er natuurlijk wel over kunnen ouwehoeren." Ajax Life spreekt de Goede Beul een week voor zijn 75ste verjaardag. Als we het onderwerp ouderdom aansnijden, wordt er op het raam geklopt. Enthousiast bezoek met een Ajaxsjaal. De maandagmorgenclub, de seniorengroep die vrijwel iedere ochtendtraining present is, brengt een kamerplant ter gelegenheid van Haarms' nieuwe onderkomen. Onaangekondigde visite, maar hij waardeert het des te meer. "Ik hoorde net dat Henk Groot hier gis teren op de stoep stond, maar toen was ik er niet." Haarms krijgt geregeld bezoek en kan zijn week daarmee moeiteloos vullen. Voor de zekerheid ligt er naast zijn televisiestoel een agenda waarin al zijn afspraken staan, ter ondersteuning van de geest. "Ik ben geen man voor achter de geraniums. Alsjeblieft zeg! Ik bezoek nog zoveel mogelijk wedstrijden, uit en thuis. Dat is belangrijk voor me. Iedereen staat voor me klaar, maar het is niet eenvoudig. De mensen geven goed bedoelde adviezen, maar als ik weer alleen ben, val ik in een eenzaam gat." Sinds zijn vrouw besloot zonder hem verder te gaan, is het leven er niet rooskleuriger op geworden. Als hij er over praat, staan de tranen in zijn ogen. Dat zijn gezonde lichaam hem óók steeds vaker in de steek laat, maakt het extra moeilijk. Gelukkig vindt hij afleiding in zijn Ajax, zoals de club eigenlijk al zijn hele leven de belangrijkste plaats inneemt. Dat blijkt ook in zijn kamer, een Ajaxmuseum op zich. Op zijn dres soir ligt een steen uit De Meer, staan miniatuurbekers van zo'n beetje alle grote sportieve successen, en verderop heeft ook de gemeentelijke oorkonde 'Levend Monument' een mooi plaatsje. Op de achtergrond vertoont Eredivisie Live een uitzen ding van Ajax TV. Afscheid nemen bestaat niet. Zelfs geleidelijk afstand nemen, gaat moeilijk. Zijn geheugen plaatst hem in een curieuze cirkel. Haarms beleeft het verleden nog erg intens, erkent hij. Dat werkt als een posi tieve drug voor zijn lichamelijke ongemakken. Als mensen langs komen, gaan plakboeken open en

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9