Danny Blind 'HAARMS IS EEN EXPONENT WAAR AJAX VOOR ZOU MOETEN STAAN' 'DALEY MOET HET TOCH ECHT ZELF DOEN' Danny Blind is nu bijna een jaar terug in de Arena Als manager technische zaken maakt de Ajacied in hart en nieren deel uit van het team dat de club weer op het hoogste podium moet krijgen Een gesprek over jeugd aankopen en vertrouwen "I O INTEEVIEW P" In het rapport-Coronel waren kritische punten terug te vinden over de jeugdoplei ding. Deel jij de mening dat er iets veranderd moet worden op De Toekomst? "Ik weet niet of het echt anders móést. Het rapport is een leidraad voor het huidige beleid, maar is niet heilig. Er is met betrokke nen gesproken, en die zijn altijd gekleurd, of het nou trainers zijn of ouders. Dat betekent niet dat er niets mee gebeurt. We hebben aan alle punten in het rapport aandacht besteed, en bijna alle punten zijn ook uitgevoerd." ajaxlife Jeugd vasthouden Maar is die aantrekkings kracht groot genoeg om jeugdspelers bij clubs als Arsenal en Real Madrid weg te houden? Vind je het niet verkeerd dat een buitenlandse club de financiële situatie van gezin nen gebruikt om spelers te lokken? Mentale coaching was lange tijd taboe in het voetbal. Jullie zijn er nu serieus mee bezig. Hoe denk jij zelf over dit aspect? Is mentale training nu be langrijker dan toen je zelf nog jeugdspeler was? Aankopen Toch zijn in het recente ver leden spelers voor de breedte gekocht. Hoe kun je daar achter komen? Zoals bij Miralem Sulejmani, die een schorsing van een half jaar bij Heerenveen goed doorstond, maar wel last van de druk in Amsterdam heeft? "Ik ga niet in op individuele situaties." Vind je dat spelers te snel worden afgeschreven, dat ze te snel worden bekritiseert? Rust, vertrouwen Je hebt zelf als hoofdtrainer ervaren dat je die tijd niet altijd krijgt. Is het in dat opzicht ook goed wat het laatste jaar bij AZ is gebeurd? Van Gaal had het vorig jaar nog erg zwaar, maar staat nu met zijn ploeg bovenaan in de eredivisie. Hij kreeg de tijd en het vertrou wen, en dat wordt beloond. "Dat hangt er vanaf hoe iemand heeft gefunctioneerd, en wat de oorzaken zijn van het niet functione ren van een elftal. Als je vindt dat de oorzaak bij de trainer ligt, moet je «r LJSP 'Geduld is en blijft Kr een schone zaak' XIX 06-03-2009 Ajax speelde tegen Fiorentina met zes spelers uit de eigen opleiding, een ongekend aantal, internationaal én nationaal gezien. "We zijn altijd bezig de kwaliteit van de opleiding en de trainers op peil te houden, en te kijken of structuren voldoen aan de eisen. Dat is een normale gang van zaken. Dan moet je soms meegaan in vernieuwingen, zoals videoanalyses, vernieuwing van de kunstgrasvelden, het spe lersvolgsysteem. Dat kan soms snel, zoals met het vervangen van een veld. Andere processen gaan langzamer, zoals aandacht besteden DOOR MIKE VAN DAMME De elftalfoto van Ajax tegen Fioren tina kan op De Toekomst best als trofee fungeren. De huidige num mer vier uit de Italiaanse competitie werd door een ploeg verslagen die in Florence uit zeven, en in Amster dam uit zes zelf opgeleide spelers bestond. Het was hangen en wur gen, maar de jonge ploeg van Marco van Basten hield uiteindelijk stand tegen de routiniers van Fiorentina, en leverde daarmee voor de eigen jeugdopleiding weer eens een visite kaartje af in Europa. Manager technische zaken Danny Blind is te spreken over de rol die de jongelingen bij Ajax spelen. "We streven ernaar om vijftig procent van de selectie te laten bestaan uit eigen jeugd. Het is goed als dat lukt," stelt hij, daaraan wel toevoe gend dat de kwaliteit altijd boven de kwantiteit gaat. "Die spelers moeten wel aan de norm voldoen. Die vijftig procent moet geen doel op zich worden. De lat bij de scouting en de jeugdopleiding moet altijd heel hoog liggen om die topvoetballers af te kunnen leveren." INTERVIEW 4 4 06-03-2009 X X Ze hebben elkaar hoog zitten, Bob Haarms en Danny Blind. Noem de naam Blind en Haarms zal een positieve redevoering houden over de oud-speler, oud-trainer en huidige manager technische zaken. Andersom kan en wil ook Blind zün adoratie voor Haarms niet ver bergen. "Ik zie Bob als een exponent van waar Ajax voor zou moeten staan: uitstralen watje bent, en onverzettelijk zijn in watje doet." Speler Blind stond jaren op het veld met trainer Haarms. "Hij was altijd bezig met beter worden, resultaat halen. Of het nou was bü het spelers terugbrengen op zijn manier, of bü het fluiten van een partü- tje. Hü zocht als scheidsrechter altijd de grens op, waar spelers mee om moesten leren gaan. Hü leerde dat je je niet moest laten leiden door tegenslag of verkeerde beslissingen. Topvoetbal gaat gepaard met tegenslagen, daar moet je je tegen wapenen. Haarms maakte ons daar wegwijs in." mensen vinden die kritiek hebben op een aankoop. Wat ik een goede voetballer vindt, hoef jij geen goede voetballer te vinden." Blind wil over veel praten, maar een onderwerp dat hü het liefst vermüd is zün zoon Daley. Blind junior nam samen met zün vader het eerste exem plaar in ontvangst van het boek 'Ajax wereldclub'. Bü dat ene gezamenlüke openbare optreden blüft het voorlopig. "Zün carrière is niet gebaseerd op mün carrière, of mün naam," legt vader Blind uit. Supporters redeneerden echter anders bü het debuut van Daley, in Volendam. Hü werd verwelkomd met het liedje 'Daley Blind wie kent hem niet, Daley Blind is een echte Ajacied'. Het is een welkom dat andere debuterende jeugdspelers niet kregen. "Natuurlük is dat een Intje dat naar mü loopt,"erkent Blind senior. "Maar hü zal het toch echt zelf moeten doen. Hü gaat het echt niet halen omdat ik zün vader ben. In tegendeel, zou ik büna zeggen." Daley Blind maakte tegen Volendam zijn debuut in Ajax 1. ingrijpen. Als er andere omstandig heden zijn en de trainer valt weinig of niets te verwijten, ben je wel gek als je hem eruit gooit." Ajax heeft in Europa een visite kaartje afgeleverd voor de eigen jeugdopleiding, die van oudsher al erg populair is. Wekelijks lopen scouts vanuit de hele wereld op De Toekomst, op zoek naar talent. Het is een keerzijde van de medaille: hoe groter het succes met eigen jeugd, hoe meer topclubs gaan trekken aan de jonge Ajacieden. Het grote aantal jeugdspelers dat dit seizoen zijn opwachting maakt in de Arena moet volgens Blind juist voor zorgen dat meer talent aan de club blijft verbonden. "Onze filosofie is om zoveel mogelijk jeugdspelers door te laten stromen. Als je bewijst dat spelers die kans krijgen om op een topniveau te spelen, levert dat een grote aantrekkingskracht op." "Vooralsnog wel. Ik sluit niet uit dat het alsnog gebeurt, maar de spor tieve drang om in Ajax 1 te spelen zal voor jongens van zeventien, acht tien jaar hopelijk altijd de voorkeur krijgen boven de financiële vooruit zichten bij een buitenlandse club. Die financiële vooruitzichten komen er toch wel als je als jonge jongen in Ajax 1 staat. Ik ben reëel: niet alle spelers zullen er zo over denken, en niet iedere ouder verkeert in de financiële situatie om niet in te gaan op een goed bod. Maar ik blijf zeggen: perspectief blijft het belang rijkste item. Het perspectief van een zeventienjarige speler bij Chelsea die de stap moet maken naar het eerste elftal is anders dan die van een spe ler bij Ajax. Dat is duidelijk." "Ik ga de clubs die dat doen niet ver oordelen. Je hebt er mee te maken, en wij proberen ons te verdedigen waar dat kan door contracten aan te bieden. Dat gebeurt ook meer en eerder dan vroeger. Al moet de norm natuurlijk hoog blijven liggen, en niet worden verlaagd door angst." "Ik ben van mening dat je eigenlijk pas financieel goed kan boeren als je sportief gezien de goede keuzes maakt. Het kan natuurlijk ook anders: ik zie jongens naar landen vertrekken waarvan ik denk dat het sportief gezien niet de meest interes sante landen zijn. Ik veroordeel hun keuze niet, maar het zou niet mijn keuze zijn als sportman." aan mentale training voor spelers of trainers. Dat is niet een kwestie van een druk op de knop en een dag later is het hele systeem ingevoerd en ingepast. Dat heeft een aanloop nodig. Je kunt nu ook nog niet zeg gen of het goed gaat of niet. Daar is tijd voor nodig." "Ik vind dat je je ogen niet kan sluiten voor ontwikkelingen in het leven en voetbal waar je je voordeel mee kunt doen. Dat geldt op fysio logisch, maar zeker ook op mentaal gebied." "Ik denk dat het verschilt per indi vidu. Er zijn nu ook genoeg spelers die het niet nodig hebben. Als spe lers behoefte hebben aan het praten met een vertrouwenspersoon, moet dat kunnen. Ze kunnen privéproble- men hebben of uit een milieu komen waar de voorwaarden niet zo gunstig zijn. Daar moet je als club mee aan de slag. Er wordt vaak gedaan alsof mentale training wazig is, maar het is gewoon hulp bieden aan mensen die niet goed kunnen presteren door druk of andere problemen." Terug naar de elftalfoto van Fio- rentina-Ajax. Dat Vurnon Anita en Robbert Schilder op de foto staan, hebben ze vooral te danken aan de blessures van onder andere Jan Vertonghen, Gabri en Eyong Enoh. Dat Van Basten teruggreep op de 'eigen jeugd' is geheel in de geest van het rapport-Coronel, dat aanbe veelt voor de breedte van de selectie gebruik te maken van jeugdspelers. En dus niet dat er spelers aange trokken worden zonder duidelijke meerwaarde, zoals de laatste jaren is gebeurd. "Ik denk niet dat het rap port-Coronel uitgelezen zou hoeven worden om te bedenken dat aanko pen een meerwaarde moet hebben," reageert Blind. "Als iemand geen meerwaarde is, moet je hem niet kopen." "Nee, volgens mij is dat niet zo. En als dat wel zo is geweest, dan was de selectie op dat moment misschien niet breed genoeg. Een aankoop heeft altijd een meerwaarde voor degene die daar over beslist, mag ik aannemen. Of die meerwaarde eruit komt, weet je niet. Statistieken hebben bewezen dat een deel van de aankopen mislukt. Dat heeft te maken met verandering van niveau, trainer, cultuur, spelsysteem. Die gevaren probeer je als club te mini- Danny Blind kreeg als trainer bij Ajax niet de tijd die Louis van Gaal nu bij AZ ivel krijgt. Als een trainer niets valt te verwijten, ben je gek als je hem eruit gooit.' maliseren. Dat betekent dat je goed moet scouten en moet inschatten of spelers op een ander niveau en in een andere omgeving goed kunnen presteren." "We scouten eerst op technisch en tactisch gebied, maar ook wat betreft de mentale gesteldheid kun je best een hoop halen door te kijken in welke situatie een speler verkeerd. Hoe presteert hij, hoe gaat hij om met druk, hoe reageert hij als hij bijvoorbeeld een elleboog krijgt, of geeft hij er juist zelf vijf in een wedstrijd. Dan weet je al rede lijk goed hoe iemand mentaal in elkaar zit. Je kunt het nooit tot aan het gaatje analyseren, je kunt altijd tegen dingen aanlopen waar je op voorhand van dacht dat die anders zouden zijn." "Je moet intern met elkaar bespre ken wat goed gaat en wat niet. Kritiek van de pers en de supporters zal er altijd zijn, om de doodeenvou dige reden dat er altijd spelers zijn die minder brengen dan je hoopt. Ik zeg niet dat je totaal niet moet meewegen wat pers en publiek vin den, maar bij hen staat opportuniteit hoog in het vaandel. Je zult altijd Van Basten heeft dit seizoen al meerdere malen aangegeven dat 'tijd, rust en vertrouwen' de medicij nen zijn om zijn ploeg aan het voet ballen te krijgen, en om successen te boeken. In de voetbalwereld is tijd echter een kostbaar bezit; wie niet presteert, zit in veel gevallen meteen op de wipstoel. Bij Ajax is dat de laatste tien jaar ook veelvuldig geble ken met het ontslag van Morten Olsen, Jan Wouters, Co Adriaanse én Blind. "Elke club gunt een trainer de tijd om dingen naar zijn hand te zet ten," meent de manager technische zaken nu echter. "Dat is bij Ajax niet anders. Totdat er een moment komt dat de tijd gaat dringen, waarschijn lijk door slechte resultaten. Dat zal over tien jaar niet anders zijn. Geduld is en blijft een schone zaak." "Dat kwam omdat er andere men sen in de clubleiding kwamen die andere inzichten hadden. Zeker op het moment dat je gelooft dat de organisatie kwalitatief in orde is, is continuïteit in de leiding een must. Het enige dat je kunt doen is beleid voeren, rust uitstralen, de juiste mensen de juiste dingen laten zeg gen op de juiste tijdstippen. In feite moet je dan wat het beleid betreft niet afhankelijk zijn van een balletje dat net wel of net niet in het doel komt."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7