arcos atch wL4 De allerlaatste,gpiOp een nare bijsmJS VRAGEN AAN... KROLS AANVALLENDE TREKJES r ..v.vwste Simon Tahamata ajaxlife Marco van Basten probeert dit seizoen als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Zowel bij Ajax als bij AC Milan ging dat vaak met succes. Maar in zijn aller laatste officiële wedstrijd, tegen Olympique Marseille, wist hij niet te scoren. Simon Tahamata (52) is momenteel als individueel trainer nog dagelijks aan het werk met jeugdspelers van Ajax. Na dit seizoen verruilt de voormalige aanvaller Amsterdam voor Saoedi-Arabië. Tahamata gaat aan de slag als jeugdtrainer bij Al-Ahli. Vanwaar die overstap? Zie je er niet tegen op om in een streng islamitische maat schappij te leven? Bobby Haarms wordt bin nenkort 75 jaar. Jullie hebben altijd een sterke band gehad. Zou je een anekdote kunnen beschrijven die typerend is voor Haarms? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg verge ten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waar aan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals die van de opkomende verdediger, Ruud Krol. J DOOR MIKE VAN DAMME Hij kan nog amper lopen. Het is die enkel die hem en de medici bij AC Milan hierna nog een jaar zouden bezighouden, voordat hij het opgeeft. Marco van Basten wordt in mei 1993 bij AC Milan voor de laat ste keer met succes klaargestoomd, voor wat uiteindelijk zijn laatste officiële wedstrijd zal zijn. Je kunt het slechter treffen, al zal een speler nooit voor een gedwongen afscheid tekenen. Als het dan toch zo moet zijn, dan liever in de Champions Leaguefinale tegen Olympique Mar seille dan in een klein stadionnetje in Italië. De verwachting is dat Van Basten op 26 mei 1993 voor de derde keer de cup met de grote oren omhoog mag houden in München. In 1989 en 1990 was AC Milan al de sterkste van Europa, door respectievelijk Steaua Boekarest en Benfica te ver slaan, en ook dit seizoen verloopt de Europese campagne zeer soepel. In de poulefase worden alle zes wed strijden gewonnen, van IFK Göte- borg, PSV en Porto. Sterker: in het hele toernooi, inclusief voorronden, is PSV de enige ploeg die een treffer weet te scoren tegen de Italianen. Tot de finale dan. Tegenstander Olympique Marseille gaat het een stuk minder gemakkelijk af, met drie gelijke spelen en drie overwinningen in een poule met Club Brugge, Glasgow Rangers en CSKA Moskou. Wat hebben de Fransen in te brengen tegen een ontketend Milan? Weinig. Eigenlijk niets, is de verwachting. Maar de Fransen, een week eerder kampioen van Frankrijk gewor den, verrassen vriend en vijand en scoren vlak voor rust 1-0 door een rake kopstoot van Basile Boli. AC Milan gaat in de tweede helft op zoek naar de gelijkmaker, maar met een verre van fitte Van Basten lukt dat niet. Scoorde de aanval ler vier jaar eerder nog twee keer in de finale tegen Steaua Boe- HISTORIE 06-03-2009 Van Basten loopt achter Basile Boli aan. De Ivoriaan van Marseille scoort de enige treffer in de finale. karest (4-0), nu weet hij het keeper Fabien Barthez niet moeilijk te maken. In een laatste poging om langszij te komen, wisselt trainer Fabio Capello Van Basten vlak voor tijd voor Eriano Stefano. Het mag niet baten. Van Basten neemt pas in 1995 offi cieel afscheid van het profvoetbal, maar op 26 mei 1993 speelt hij zijn laatste duel. Hij verliest. De neder laag komt later in een ander daglicht te staan, als Marseille-middenvelder Jean-Jacques Eydelie in zijn bio grafie schrijft dat de Franse spelers doping hebben gebruikt. Ook voor de finale in München. Zijn bekentenis volgt jaren na het aan het daglicht komen van een omkoop schandaal waar voorzitter Bernhard Tapie zich schuldig aan maakte: steekpenningen aan spelers van Valenciennes maken het Olympique Marseille in 1989 een stuk gemak kelijker om kampioen te worden. De ploeg wordt teruggezet naar de tweede liga. AC Milan neemt een jaar later min of meer revanche, door wederom de finale te halen en Barcelona met 4-0 te vernederen. Van zoete wraak op Olympique Marseille is het nog niet gekomen. De Italiaanse en Franse ploeg hebben niet meer tegenover elkaar gestaan. Voor Van Basten komt dat moment wel, op 12 maart, in Marseille. Dan kan hij iets recht zetten. "Je mag me eerst wel even felicite ren. Het is toch een prachtig avon tuur? In principe ga ik daar het zelfde doen als ik bij Ajax de laatste jaren heb gedaan: jeugdspelers trainen op techniek. Het lijkt me een geweldige uitdaging om die Arabi sche jongens beter te maken. Daarnaast is het zo dat Al-Ahli wordt geleid door een van de vele prinsen uit de Saoedische konink lijke familie. Die man leeft echt voor de club en is speciaal voor mij naar Amsterdam gevlogen." "Nee hoor, ik bepaal toch zelf wat ik doe? Ik ben met mijn vrouw daar wezen kijken en ook zij wil er graag naartoe. Bovendien werken er bij de club nog acht andere Nederlanders, dus ik voorzie totaal geen moeilijk heden. Ik heb niet voor niets voor vijf jaar getekend." "Ik kreeg een keer op de training bij Ajax een keiharde schop van een medespeler. Ik lag kermend van de pijn op de grond, de fysiothera peut kwam al toegesneld om me te behandelen, maar Bobby zei toen: 'Laat hem maar liggen, die staat vanzelf wel weer op'. Uiteindelijk deed ik dat ook, met moeite. Die meedogenloze benadering is typisch voor Bob. Het lijkt onvriendelijk, maar je wordt er hard van. Als jeugdtrainer pas ik die lessen soms ook toe. Alles wordt al gedaan voor die jongens, dus als de trainer dan ook nog eens slap tegen ze is, wor den het allemaal watjes. Al geef ik ze ook wel eens schouderklopjes hoor, als ze het verdienen." (SvdW) y-, - c Archief Ajax ja^^ "Ruud Krol was een van de eerste Ajaxverdedigers die mee opkwam bij een aanval, net als Wim Suurbier. Krol had alleen een schitterende trap, ook over veertig of vijftig meter, de voorzetten van Suurbier kwa men echter vaak niet aan bij de voorwaartsen. In zijn beginjaren bij Ajax, onder Rinus Michels, moest Krol zich beperken tot verde digen. Michels speelde veel meer op zeker dan zijn opvolger Stefan Kovacs. Alles werd soepeler, Krol en Suurbier kregen dus ook de vrijheid om meer aan te vallen. Dat kon ook, omdat het elftal zo ver schrikkelijk goed was. Op 21 april 1971 brak Krol zijn rechterkuitbeen, in de bekerwed strijd tegen NEC. Dat was drama tisch, want hij miste daardoor de Europacupfinale tegen Panathinai- kos. Een seizoen later maakte hij het ruimschoots goed. Deze foto is gemaakt op 8 oktober 1972, tegen Telstar. Ajax won met 9-2. Krol was meer bezig met aanvallen dan met verdedigen. Tegenstanders waren destijds nog niet gewend dat een verde diger naar voren ging. Krol is hier bezig de 2-0 te sco ren. Hij heeft net de bal gekre gen van Horst Blankenburg en passeert keeper Paul van der Meeren. De trainer van Telstar, Jan Rab, zei na het duel nog: "Dick Bond had met Krol mee terug moeten komen, maar ja..." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5