I) m Een heikel sausje FC Utrecht - Ajax 0-2 Ajax - Fiorentina 1-1 1 PROGRAMMA Speelronde 1 Speelronde 1 Ajax verspeelde tegen FC Groningen, SC Heerenveen en Vitesse negen punten wegens een gebrek aan collectieve vechtlust. Na de duels tegen Fiorentina en FC Utrecht weten we beter. Marco van Basten constateerde na afloop in zijn geboortestad Utrecht tevreden dat er steeds meer professionaliteit in de ploeg komt. De middenvelders: Uertonghen -d— 2x Enoh Lindgren 90' lx 57' 2x Anita 33' Ox De middenvelders: Emanuelson 90' lx Lindgren o^ï_70' °x 4x Enoh 90' 2x Gab ri 78' 7x Anita 12' lx TERUGBLIK 06-03-2009 nTffii 4lme\o (Willem II *4lmelo- Vrüdag 6 maart Sparta - Willem II 20:45 uur Zaterdag 7 maart SC H'veen - FC Groningen 18:45 uur De Graafs. - Heracles 19:45 uur FC Twente - PSV 20:45 uur Zondag 8 maart ADO Den Haag - Ajax 12:30 uur FC Volendam - Vitesse 14:30 uur NEC-AZ 14:30 uur NAC Breda - Feyenoord 14:30 uur Roda JC - FC Utrecht 14:30 uur Vrüdag 13 maart FC Groningen - Roda JC 20:45 uur Zaterdag 14 maart Vitesse - NAC 18:45 uur Willem II - FC Twente 19:45 uur SC Heerenveen - Sparta 19:45 uur Heracles - FC Volendam 20:45 uur Zondag 15 maart Ajax - De Graafschap 14:30 uur Feyenoord - PSV 12:30 uur FC Utrecht - AZ 14:30 uur ADO Den Haag - NEC 14:30 uur 0-2! Jan Vertonghen en Rasmus Lindgren rennen juichend naar het vak met Ajaxsupporters. DOOR DAVID KUIPERS Hij voelde iedere trede van de trap die naar de kleedkamer in stadion Galgenwaard leidt. Rasmus Lind gren zat na wedstrijd tegen FC Utrecht he-le-maal stuk. "Maar dat is niet zo gek," vond de Zweed. "Nog geen drie dagen geleden speel den we tegen Fiorentina. Dat was een zware wedstrijd, en dit ook." Daarom was Lindgren zo blij met de vroege treffer van Gregory van der Wiel. De rechtsback rondde na negen minuten een schitterende aanval af. "We konden daardoor iets achterover leunen. Al drukte Utrecht ons soms wel wat te ver naar achteren. Maar het stond goed, vooral in het begin." Het spel van de Amsterdammers is nog niet om over naar huis te schrijven, het is bij vlagen zelfs niet om aan te gluren, maar er worden tenminste weer resultaten geboekt. Tegen Fiorentina met het nodige geluk, tegen FC Utrecht controleer den de Amsterdammers grote delen van de wedstrijd. De van een enkel blessure teruggekeerde Lindgren Wie speelt het mooiste voetbal van Nederland? Titelkandidaat AZ of ons eigen Ajax? Wie speelt tac tisch het beste voetbal? Alkmaar of Amsterdam? Het ontloopt elkaar allemaal niet. De Alkmaarders verspeelden dit seizoen alleen aan zienlijk minder punten door zeker heden in te bouwen (al mogen we de koploper van Van Gaal geen coun- terploeg noemen). Vrij vertaald gaat Ajax steeds meer het voetbal spelen dat Louis van Gaal in Alkmaar al een seizoen lang uit de hoed tovert. Marco van Basten bewandelt de laatste duels min of meer dezelfde weg, maar wel in een ander systeem. Ajax speelde tegen Fiorentina en FC Utrecht met de punt naar achteren, wat minder defensief klinkt dan het in feite is. De twee buitenste mid denvelders komen namelijk meer in scoringspositie. Niet voor niets verlangt Van Basten van die spelers meer doelpunten. Voordeel van deze tussentijdse tactische aanpassing: de kwetsbaarheid neemt af. Dat geeft vertrouwen en dat sterkt weer de mentale weerbaarheid. Het resultaat is vooralsnog heilig in Amsterdam en de manier waarop de punten gepakt worden, maakt in feite niets uit. Zo giet Van Basten een aardig Italiaans sausje over zijn talentvolle ploeg. Normaliter een heikel punt in Amsterdam, maar met het tactische tweeluik tegen Olympique Marseille in het vooruit zicht nét op tijd. (SZ) speelt daar een belangrijke rol bij. Maar als hij geconfronteerd wordt met het feit dat Ajax sinds de terug keer van de 24-jarige middenvelder weer aan het winnen is geslagen, gaat de blik op verlegen. Met daar onder een klein glimlachje. "Ja, nee. Ja, dat is misschien wel waar, maar het is toch een teamprestatie," blijft de Zweed bescheiden. Hij weet ook wel dat hij belangrijk is voor de ploeg, maar laat anderen dat liever zeggen. Lindgren noemt zelf een andere reden voor de ommekeer in de laat ste weken. "We spelen nu weer met de punt naar achteren. Dat geeft wat meer zekerheid in de ploeg. We hebben nu gewonnen van Fiorentina en Utrecht en het belangrijkste is dat we daardoor meer vertrouwen hebben gekregen." Tegen Fiorentina was 'de punt naar achter' zelfs bittere noodzaak, gezien de aanvallende kracht van de Italianen. Op bezoek in Utrecht had de technische staf misschien voor een meer aanvallende variant aantal speelminuten 7x 3x 00 lx lx aantal keer de 2e bal opgepikt aantal ballen veroverd/ verloren aantal overtredingen mee/tegen 2x 3x Ox 2x Ox 2x lx lx [uit Ox lx Ox Ox aantal keer aantal pp hni speelminuten opgepikt 2x Ox 2x 2x aantal ballen veroverd/ verloren aantal overtredingen mee/tegen Izaak Besuijen 2x 2x Ox Ox 3x 2x lx [uit lx Ox Ox Ox kunnen kiezen, maar de winnende trainer heeft altijd gelijk. Gabri, Eyong Enoh en Lindgren vormden drie dagen eerder het mid denveld tegen La Viola. Dat bleek pittig, getuige de vele overtredingen die ze nodig hadden (zie graphic). Maar uit de cijfers blijkt ook dat vooral Gabri en Lindgren een goede neus hebben als het gaat om afval lende ballen. Die pikten ze regelma tig op. Door de blessure van Gabri, schoof Van Basten tegen Utrecht Jan Ver tonghen door naar het middenveld. De Belg trok af en toe mee naar voren en fungeerde dan als storm ram naast diepste aanvaller Miralem Sulejmani. De twee zorgden samen ook voor het tweede doelpunt in de Galgenwaard. Een vrije trap van de Serviër werd door Vertonghen snoeihard binnengekopt. "En daar was ik erg blij mee," zei de doelpun tenmaker. "Want ik ben nog wel op zoek naar mijn vorm en dan helpt zo'n doelpunt." Mill II Mill IIII III IIII Mill II Mill IIII Mill II Mill II Mill IIII Mill II llll Het vuur op het middenveld laaide in de Uefa-Cupontmoeting met Fiorentina flink op, zo blijkt wel uit de statistieken. Elf overtredingen maakte het Ajaxmiddenveld, waarbü vooral Eyong Enoh zich liet gelden. Dat de Amsterdammers uiteindelijk met 1-1 gelükspeelden, zal ook te maken hebben gehad met het goede spelinzicht van Gabri en Lindgren. Het duo fungeerde als stevig blok voor de eigen defensie en stond regelmatig goed opgesteld. Samen pikten ze elf afvallende ballen op. In de Galgenwaard moest het mid denveld het vooral hebben van de directe onderlinge duels. Ajax won die slag op alle fronten. Achtmaal legde een Utrechter het aftegen een Ajacied. De dominantie in de middenlinie wordt onderstreept door het geringe aantal overtre dingen. Slechts drie keer trokken de Amsterdammers aan de rem.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2