iSïïifciitl -n Jeugdig talent probeert te imponeren tijdens talentendagen Voetballen bij Ajax is voor veel jongetjes een droom, maar slechts voor weinige werkelijkheid. Meer dan twaalf honderd jonge voetballers verzamelden zich in de laatste week van februari op De Toekomst voor de jaarlijkse talentendagen van Ajax. >v Op de video Dribbels en trucs ajaxlife 06-03-2009 X Twaalfhonderd jongetjes wilden zich aanvallend, én soms ook verdedigend, betvijzen op De Toekomst. DOOR SEBASTIAAN VAN DE WATER FOTO'S PRO SHOTS DWIGHT ROMPAS "Jij gaat diep op links, ik steek hem op jou, jij doet vijf scharen, passeert je mannetje, legt terug op mij en ik knal hem erin." Twee jongens van een jaar of negen nemen in de kantine van De Toekomst voor de laatste keer hun vooraf uitge dokterde strategie door. Ze willen vandaag niets aan het toeval overla ten; het is dan ook niet zomaar een potje voetbal waar het tweetal zich op voorbereidt. Tijdens de talentendagen draait het voor de 1008 ingeschreven veldspe- lers en 213 keepers maar om één ding: zich in de kijker spelen bij de observerende jeugdtrainers bij Ajax. Gemakkelijk is dat echter niet. Slechts een enkeling maakt kans om na de reeks wedstrijdjes van zes tegen zes uiteindelijk echt bij Ajax te belanden. "Van de groep van twaalfhonderd jongens krijgt nog geen tien procent een uitnodiging voor de volgende selectieronde," legt Bryan Roy uit. De oud-aanval ler van Ajax is dit seizoen trainer van de C2. "Uit die eerste schifting mag dan weer een handvol jongens meetrainen met onze jeugdteams. Pas daarna besluiten we of iemand echt lid mag worden. We stellen nou eenmaal hoge eisen bij Ajax." De voormalige buitenspeler van Ajax en Oranje loopt langs de verschillende veldjes waar partijtjes worden gespeeld en schrijft heel af en toe een naam op. "Het gaat er echt niet alleen om of iemand toe vallig een paar leuke acties maakt. We kijken naar alle aspecten. Hoe is de motoriek van een speler, heeft hij een goede techniek, toont hij persoonlijkheid op het veld, speelt hij gedreven? Spelintelligentie is op die leeftijd nog niet noodza kelijk, maar natuurlijk wel een goed teken," aldus Roy. De jeugdtrainer en zijn collega's zijn niet de enigen die de verrichtingen van de jongens scherp in de gaten houden. Langs de kant wemelt het van ouders en andere familieleden, veelvuldig bewapend met een video camera. De beeldvanger blijkt soms averechts te werken. "Ik doe hem maar weer uit," zegt een moeder als ze merkt dat haar zoontje na elke actie opzij kijkt om te zien of het bewuste moment wel op beeld is vastgelegd. Tussen de drukbezette velden door rolt regelmatig een oranje voetbal tegen de benen van de toeschou wers. Eigenaartje Thomas is met zijn zes jaar nog te jong om mee te doen aan de talentendagen, maar probeert alvast zijn basistechniek vast bij te schaven, en wellicht de aandacht van de jeugdcoaches te trekken. Die houden hun blik echter gefixeerd op de honderden jongens die wel voor 2001 zijn geboren - de minimale leeftijdsgrens dit jaar. Twee voetballers die aan die leef tijdsgrens voldoen zijn de broers Shevy (9) en Sersinio (11) Blanker. Onder begeleiding van hun vader Ricardo zijn ze naar de talenten dagen gekomen om hun kunsten te vertonen. Sersinio heeft zich na een kortstondige carrière als veld- speler op het keepersvak gestort, maar onder toeziend oog van Ken neth Vermeer behoort hij tijdens de verschillende oefeningen niet tot de uitblinkers. Ricardo voorspelt echter dat zijn oudste zoon bij het laatste onderdeel de show gaat stelen. "Wacht maar tot hij de bal gaat schieten, dan ga je wat beleven. Die jongen heeft zoveel kracht in zijn been." Nog voor Sersi nio aan de beurt is, fluit de leiding van Ajax echter voor het einde van de sessie. Daardoor lijkt de D4 van amateurclub OSV voorlopig niet Bryan Roy (l) bekijkt een van de vele partijtjes "We stellen hoge eisen bij Ajax." op zoek te hoeven naar een nieuwe keeper. Shevy doet het beter. "Ik ben een aanvaller, mijn specialiteit is sco ren," kondigt hij van tevoren aan. Voor de jonge goalgetter is het niet de eerste keer dat hij meedoet. Zijn vader vertelt: "Vorig jaar zat Shevy bij de talentendagen in een team dat zoveel goals tegen kreeg dat hij zelf maar op doel is gaan staan. Hij kan niet tegen zijn verlies." Dit jaar blijft Shevy gewoon voorin staan. Letterlijk. Terwijl zijn vader hem regelmatig maant om te scha kelen, beweegt Shevy zich van de drukte af, op zoek naar de vrije ruimte voorin. Daar blijkt hij zijn tegenstanders meer dan eens te baas. Getooid in een donkerblauw hesje met bijpas sende blauwe voetbalschoenen probeert de jonge aanvaller zich van de rest te onderscheiden met dribbels, trucs en veel hakjes. Het wekt dan ook weinig verbazing wie Shevy's favoriete spelers zijn: "Luis Suarez en Urby Emanuelson." In tegenstelling tot Suarez de laatste maanden, blijkt Shevy een bekwame afmaker. Slechts één keer mist de pupil van Zeeburgia tot zijn eigen ongeloof voor open doel. Gelukkig voor hem staat op dat moment geen Ajaxtrainer toe te kijken. Na drie partijtjes van elk twintig minuten zit het er al weer op voor de negenjarige belofte. "Het ging goed. We hebben alle wedstrijden gewonnen. Ik weet niet eens meer hoeveel goals ik heb gemaakt, maar het waren er veel. Ik denk wel dat ik door ben," zegt Shevy hoopvol. Of hij daadwerkelijk terug mag komen, is nog even afwachten. Ajax laat voor 10 maart schriftelijk weten of de talentjes door zijn naar de volgende ronde, of niet. Het is een datum die momenteel bij 1221 jon gens in het geheugen staat gebeiteld. REPORTAGE -f W

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 12