DAN HOOR IK DE SUPPORTERS OVER MIJN CLUB PRATEN EN DENK DAN: WAS IK NOG MAAR GEZOND, DAN KON IK PROBEREN ZE TE HELPEN" ajaxlife INTERVIEW 4 K "*^1 06-03-2009 1Ü straalt hij van geluk. Telkens wordt hij weer gewezen op dat fantastische succesvolle voetballeven. Anderzijds beseft de voormalige assistent-trai ner dat hij daar nog maar even van kan genieten. "Geweldig," zegt Haarms vanuit het niets als hij over zijn band met de Ajaxfans begint. Op wedstrijddagen is hij nog geregeld in het suppor tershome te vinden. Hij heeft er een eigen plek, naast de bar. Onlangs ontving hij van fans een elektrisch wagentje om zich makkelijker te kunnen verplaatsen. Dat raakte hem diep. "Als ik in het home ben, moet ik veel handen schudden en krijg ik veel zoenen, van de vrouwen dan. Dan hoor ik de supporters over mijn club praten en denk dan: was ik nog maar gezond, dan kon ik proberen ze te helpen." Hij zwijgt. De realiteit is hard en anders. Liet hij voorheen spelers flink zweten, nu wordt hij door een fysiotherapeut zelf'stevig' aange pakt. "Ik doe veel loopwerk, train twee keer per week. Dijbeenwerk en daarna een massage. Ik ben hard voor mezelf, maar vind het wel fijn dat er een begeleider is die me op bepaalde momenten de juiste rich ting opstuurt. Door die training verdwijnt de pijn even." gebeurtenissen. Haarms kijkt seri eus. Hij vindt dat de rivaliteit op de tribunes is doorgeslagen. "Ik heb in mijn lange carrière als speler en trainer natuurlijk veel Feyenoorders ontmoet. Je komt elkaar overal tegen en dan ontstaat er toch wederzijds sympathie. Ajax en Feyenoord heb ben het Nederlandse voetbal groot gemaakt." •k -k -k Als hij de regie in eigen hand zou hebben, verlaat zijn ziel de aarde pas als de felbegeerde dertigste lands titel op het Leidseplein is gevierd. "Dat is voor mij een extra stimulans om iedere dag te blijven knokken. Daarna is het goed. Die schaal moet ik nog minimaal een keer in mijn handen hebben. Dat lijkt me fantas tisch. Dat moet toch kunnen? Ik heb het niet over de wereldcup hoor," grijnst hij. De prachtige uitvaart van een ander clubicoon, Sjakie Wolfs, zette Bob aan het denken. "Dat was een grandioos afscheid. Ik was erbij. Wat een mensenmassa! Het geeft ook aan hoe hecht de Ajaxfamilie kan zijn. Het leven is een keer afgelopen. Wanneer, dat heb ik niet voor het zeggen. Ik ben niet bang voor de dood. Misschien zit onze Lieve Heer wel te wachten op een hersteltrai ning. Nou, dan kan ie behoorlijk aan de bak." Daarop voortbordurend wachten 'boven' in de legendarische Ajax- kantine veel oude makkers op hem. Wie ziet hij daar allemaal aan de bar zitten? "Alle toppers met wie ik heb gewerkt. En het waren allemaal toppers. Als je lid van Ajax mag worden, ben je een topper. Natuur lijk, er waren jongens die het net niet redden, maar zij zitten ook in die kantine. Laatst kwam ik een jongen tegen - ik ben zijn naam even kwijt - die vroeger in het tweede speelde. Hij redde het niet als prof, maar slaagde wel in maatschappelijk De Goede Beid bezoekt nog zoveel wedstrijden als mogelijk. "Dat is be langrijk voor me." opzicht. Hij bedankte me omdat ik hem had geleerd hoe je met mensen moet omgaan en welke discipline je moet hebben om succesvol te wor den. Maar voor de duidelijkheid: ik geloof niet in het hiernamaals. Daar ben ik te nuchter voor. Ik zou het wel mooi vinden als er in het stadion een tribune naar mij wordt vernoemd. Daar ben ik ijdel genoeg voor." Voorlopig staat lichamelijk herstel voorop. Samen met de directeur van het verzorgingstehuis maakt hij al grapjes over de toekomst. "Ze vroe gen me hier wat ik nou ging doen als ik weer topfit ben. De directeur had namelijk nog wel wat klusjes in en rondom het gebouw. Antwoordde ik dat hij zeker op het grasonderhoud doelde," zegt hij lachend, terwijl hij nog eens door een plakboek bladert. "Serieus, ik voel me nog steeds de rijkste man ter wereld!" Haarms maakte met Ajax alle Europese successen mee. Nu wacht hij alleen nog op een titel. "Dat moet toch kunnen?" Er zijn mensen die ouderdom accep teren als onderdeel van het leven. Haarms rekent zichzelf niet tot die groep. "Die mensen benijd ik, echt waar. Ik heb de mooiste dingen ter wereld gezien en meegemaakt. Allemaal met deze prachtige club. En dan ga je nu noodgedwongen het laatste deel van je leven in. Over twee - hooguit vijf jaar - is het wel met me gebeurd. Dat denk ik écht. Het is erg moeilijk om steeds meer mooie herinneringen noodgedwon gen te moeten loslaten." Gelukkig beschikt hij over tiental len plakboeken, mappen en ordners. Hij bladert er zoals gezegd nog geregeld in. "Ik zei net dat ik mezelf maximaal nog vijf jaar geef. Als ik al die mappen dan nog eens goed en nauwkeurig wil lezen, red ik het net," lacht hij. "Als ik er straks niet meer ben, gaat alles naar het Ajax Museum. Dat is de enige plek waar het thuishoort. Er komt ook nog een boek. Ik wil iets achterlaten. Een schitterend overzicht van de mooiste tijd van mijn leven en om iedereen nog maar eens te laten beseffen wat voor een geweldige club dit is. Dat moet wijdverspreid verkondigd wor den, ook als ik er straks niet meer ben!" Hoewel Ajax de laatste vijf jaar spor tief slecht presteert, blijft Haarms een loyaal familielid. Hij zal nooit openlijk kritiek uiten op de club. "Ajax moet ieder jaar kampioen wor den. Zo is het toch? We moeten ons onderscheiden door goed te scouten. Ik ben blij dat men na het rapport aan iets nieuws bouwt en dat de club niet verwaarloosd wordt. Marco gaat het ondanks alle kritiek goed doen. Hij is rustig, trekt zijn eigen pad en krijgt de gelegenheid dat pad te bewandelen. Ik heb het idee dat alle neuzen nu dezelfde kant opstaan. Ajax moet de rust naar buiten toe bewaren. Dat probeerden wij vroe ger ook altijd. Je moet bij deze club niet populair willen doen. Gewoon de waarheid zeggen - en deze soms inslikken - maar nooit liegen." Uiteraard begrijpt hij de onvrede bij een groot deel van de achterban, maar hij vraagt zich ook af of de bestorming van een trainingsveld nu de beste oplossing is. "Als Ajax slecht speelt, wordt er gemopperd. Dat is nog nooit anders geweest. Fans moeten hun club trouw blij ven in voor- en tegenspoed. Als het minder gaat, putten de spelers moed uit het vertrouwen dat de fans erach ter blijven staan. We hebben elkaar hard nodig." Als Eredivisie Live overschakelt op Feyenoord TV nodigt dat uit tot een verwijzing naar de recente

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 10