Ajax hervond in Florence tegen Fiorentina zijn internationale zelfrespect. 1400 extatische Ajaxsupporters waren er getuige van. Eén van hen was Menno Pot, Ajaxlid, Ajaxcolumnist en auteur van de supportersroman Vak 127. Hij bracht verslag uit voor Ajax Life. ajaxlife -| FANREPO F* i K 26-02-2009 DOOR MENNO POT Het is iets na tienen en in het uitvak van Stadio Artemio Franchi vergeet ik in één klap de vrieskou. Die gron dige, nogal omslachtige incheck- procedure, met paspoortcontrole en toegangskaarten op naam? Een kleinigheid. Het aftandse kippenhok dat hier voor uitvak moet doorgaan? Geen enkel probleem. Ajax staat op 0-1 tegen het superieur geachte Fiorentina, de nummer vier van de Serie A. De winst is binnen bereik. Totaal onverwacht. kalm en met toenemend zelfbewust zijn. De Amsterdamse tegenstoten zijn nu gevaarlijker dan de steeds voorspelbaarder en wanhopiger wordende pogingen van de thuisclub om de rood-witte muur te slechten. Het alternatieve clublied Dit is mijn club galmt nu non-stop uit het uitvak en daar is het fluitsignaal: Fioren tina 0, Ajax 1. Natuurlijk kunnen we in de thuiswedstrijd nog verliezen, maar daar wil nu niemand iets van weten. Het doelpunt viel in zo ongeveer het enige vierkantje van het veld waarop we vrij zicht hadden vanuit onze roestige parkietenkooi. Vrijgespeeld door Urby Emanuelson legde Kennedy Bakirpioglü al zijn vertwij feling in het schot, dat langs drie paarse verdedigers en de graaiende handen van keeper Frey suisde, via de onderkant van de lat insloeg op het gras achter de doellijn - en via dat gras weer terug in het dak van het doel. Gekte. Hysterie. Van vrieskou naar kookpunt in een tiende van een seconde. Supporters die elkaar niet eens kennen, sprongen elkaar brul lend in de armen. Hier had niemand op gerekend. Het was Ajax' eerste uitgespeelde kans. Een paar keer hadden we al gezwijnd bij kansen van La Viola, 'De Paarsen' van Firenze, die weliswaar iets minder sterk waren dan verwacht, maar toch doelbewust speurden naar het gat in de Ajaxdefensie. In het kwartier na het doelpunt neemt de druk van Fiorentina toe, maar Ajax overleeft, waarna we de ploeg in het slotkwartier zien groeien. Het slotoffensief van Fiorentina blijft uit. Ajax verdedigt Zoals altijd bij Europese uitduels worden we nog een krap uur vastge houden in het uitvak. De kou dringt weer binnen in duizenden suppor tersledematen, maar op deze avond in Toscane kan niets meer akelig zijn. Bij het verlaten van Stadio Artemio Franchi tikt een ME'er op mijn muts. Die moet af. De Itali aanse politie wil elk Nederlands gezicht fotograferen. Wij vinden het allemaal best. Kunnen ze op het politiebureau van Florence met zijn allen kijken naar de grijnzende tronies van 1400 gelukzalige Ajacie- den... -k -k -k Toen Fiorentina als tegenstander uit de bus kwam, schoten meteen de sms'jes heen en weer: daar moeten we heen! Mooie club, mooie kleu ren, mooie stad en een traditie van geweldige spitsen: Gabriel Batistuta, Luca Toni en tegenwoordig Adrian Mutu. Een prachttegenstander. De voorpret voor zo'n reis begint al bij het zoeken naar goedkope vluch ten en een betaalbaar, maar toch centraal gelegen hotelletje. Voor ons wordt het Lufthansa: van Schip-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8