arcos atch ©VRAGEN (©AAN... Rob de Wit i? si PERRY V ajaxlife Marco van Basten probeert dit seizoen als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. In het seizoen 1983/1984 hoefde hij maar vier minuten te wachten op zijn eerste treffer, maar winnen in Utrecht deed Ajax niet. Kwam dat door de maniertjes van de FC Utrechtverdedigers? A Rob de Wit was medio jaren tachtig de linksbuiten van Ajax en Oranje. Na een plotse linge hersenbloeding in de zomer van 1986 moest hij noodgedwongen zijn carrière beëindigen, op 23-jarige leeftijd. Is voetbal nog steeds een be langrijk element in je leven? Ajax gaat aankomende zon dag op bezoek bij FC Utrecht. Je hebt voor beide clubs ge voetbald. Wie hoop je dat er wint? Wat vind je van de huidige vleugelspelers van Ajax? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg verge ten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals die van de vliegende Henk Groot, tegen DOS. DOOR MIKE VAN DAMME Er staan geen camera's buiten de kleedkamers op de spelers te wach ten, zoals 25 jaar later wel het geval zal zijn. Op 21 augustus 1983 lopen de spelers van FC Utrecht en Ajax buiten de schijnwerpers om naar het veld voor de eerste wedstrijd van het seizoen. Als een van de spelers uit nervositeit nog even aan zijn neus krabbelt, wordt het later op dag niet besproken. Ook op het veld worden de spelers met een stuk minder camera's gevolgd. Jammer voor een stylist als Marco van Basten, die een wonder schoon doelpunt vast wil terugzien vanuit verschillende standpunten bij Studio Sport. Voor andere spe lers is het maar goed dat de kijker thuis - en daarmee ook de voetbal bond - niet alles ziet wat gebeurt op het veld. Ton du Chatinier is zo'n speler. De verdediger van FC Utrecht heeft zijn eigen maniertjes om een spits van de tegenstander van zijn stuk te brengen. "Je probeerde wel eens wat," zegt Du Chatinier, momenteel interim-trainer van FC Utrecht. "Ook wel dingen die niet door de beugel konden. Tegenwoordig kom je er niet meer mee weg. De came ra's staan al voor de kleedkamer." Van Basten is een speler waarbij Du Chatinier - samen met zijn compag non in de Utrechtse verdediging, Herman Verrips - wel eens wat probeert. Voetballend is de spits van Ajax niet af te stoppen. Dat wordt de verdedigers van FC Utrecht op 21 augustus 1983 al na vier minuten duidelijk: Van Basten scoort in de Galgenwaard zijn eerste treffer van het seizoen. "Ik was redelijk snel, maar ik had nog mijn handen en voeten nodig om hem af te stoppen," herinnert Verrips. "Destijds was al duidelijk dat Van Basten een van de beste spitsen ter wereld zou worden." HISTORIE 26-02-2009 De trukendoos van Du Chatinier en Verrips gaat deze middag dus open. Ze houden Van Basten vast, tackelen fors, roepen hun teamgenoten op hem 'eens flink aan te pakken' en doen zoals Du Chatinier het zegt dingen die 'eigenlijk niet door de beugel kunnen'. "Aan spugen deden we niet," zegt Verrips. Maar wat dan wel? "Marco kwam ook uit Utrecht, dus gingen we wel met hem praten over zijn jeugd in Utrecht, om hem af te leiden. Als hij een kans miste, riepen we: 'Laat hem de volgende keer maar gaan, hij is toch een spits van niks'." Dat FC Utrecht uiteindelijk door een treffer van Frans Adelaar op 1-1 komt, en dat Van Basten er niet in slaagt om Ajax alsnog de overwin ning, komt volgens Du Chatinier en Verrips niet door die 'gemene maniertjes'. Verrips: "Hij was sto- icijns, ook in Utrecht. Hij speelde daar niet graag, want hij werd als Utrechter van Ajax door het publiek uitgefloten. Het leek hem weinig te doen in het veld." Du Chatinier: "Bij AC Milan liet hij zich later ook nooit van zijn stuk brengen. Inder daad, hij heeft een goede leerschool gehad in Utrecht." "Absoluut. Ik kan de sport al jaren niet meer zelf uitoefenen, maar ik volg alles nog op de voet. Ik heb van Ajax twee seizoenkaarten gekregen, dus samen met mijn zoon Robin kom ik vaak in de Arena. Ik ga niet elke wedstrijd. Bij Ajax-Feyenoord was ik wel aanwezig, een verdiende overwinning natuurlijk. Soms mis ik bij Ajax het gevoel dat de spelers voor elkaar door het vuur willen gaan, maar in de tweede helft tegen Feyenoord was dat absoluut wel aanwezig." "Ik ben bij Utrecht begonnen als prof, maar het was bij Ajax dat ik mijn meest gedenkwaardige mo menten heb beleefd. Tot op de dag van vandaag heb ik een heel sterke band met die club, veel meer dan met Utrecht. Ik denk wel dat het zondag een moeilijke wedstrijd gaat worden. Uit mijn Utrechtperiode weet ik dat 'Ajax-thuis' heel speciaal is voor de supporters. Ook voor Ajax zelf is een overwinning noodzaak, want die tweede plaats mogen we niet mislopen." "Mijn favoriet is Luis Suarez. Hij heeft dat 'onverwachtse' in zich. Soms denk je dat hij niet in de wedstrijd zit, dat hij beter gewis seld kan worden, maar opeens doet hij iets geks en is het weer hosanna. Dat had ik ook in mijn spel, al was ik sneller dan Suarez. Aan Miralem Sulejmani kun je zien dat hij iets in zijn mars heeft, al is het met zo'n jong talent altijd afwachten of het er ook uit komt. Het is niet gemakke lijk om opeens bij Ajax in de schijn werpers te staan. Ik had daar zelf ook moeite mee. Het ging allemaal te snel voor me. Pas in mijn tweede jaar voelde ik me sterk en ging ik top presteren. Gun Sulejmani dus nog even de tijd." (SvdW) Archief Ajax "Henk Groot is een van de beste koppers die Ajax heeft gekend, met Ruud Geels natuurlijk. Groot had een goede timing, kon erg hoog springen zoals je ook op de foto ziet. Deze bal tegen DOS ging net naast. Ajax won wel, met 4-0. Groot scoorde ook nog, uit een afstandsschot van ongeveer dertig meter. In die tijd gaven journalisten de ploegen ook cijfers. Ajax kreeg voor de techniek een 7,5; DOS kreeg maar een 5,5. Eigenlijk scoorde Ajax altijd hoger dan de tegenstander, en nooit een onvol doende. Groot was niet alleen een goed kopper, maar ook een echte technicus. Als hij dertig ballen op doel schoot, waren er 28 of 29 echt goedgeplaatst. Op een slechte dag gingen er nog maar tien ballen naast het doel. Hij scoorde niet voor niets in het sei zoen 1960-1961 in totaal 64 doel punten, waarvan 41 in de compe titie. En toen speelde hij niet eens alle competitiewedstrijden. Daar had hij zelf de pest over in, omdat hij anders het record van Koen Dillen (43 competitiedoelpunten uit 1956-1957 voor PSV) had kunnen breken. Wat voor cijfer ik de techniek van Groot zou geven? Een negen is misschien net te hoog. Doe dus maar een acht, dat was hij zeker waard." (MvD) TECHNIEK: EEN 8

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 4