P i0 t§ Krakende kritische noten E STEKELENBURG VOORAL VANAF FLANKEN AANGEVALLEN (Mi :9-l «a ajaxlife rïïïFPn 24-23 I 1 24-18 I I 24-17 I I 24-15 i' ^2-1: L PROGRAMMA Speelronde 25 Maarten Stekelenburg kende een paar moeilijke weken na zijn rentree in het doel van Ajax. Een houd baar schot tegen FC Groningen pakte hij niet, en als international ging hij tegen Tunesië in de fout. Het gaat de laatste weken echter steeds beter met de aanvoerder van Ajax. Frans Adelaar wilde zondag na de persconferentie alleen over zijn eigen ploeg praten. In het derde onderlinge duel van dit seizoen maakte FC Volendam het de Amster dammers wederom knap lastig. "Of Ajax als team stil staat? Daar ga ik niets over zeggen. Mijn ploeg is wel gegroeid en blijkbaar zijn wij in staat het Ajax drie keer achtereen moeilijk te maken." ax-Fe ;no rd 2-0 2x Fiorentina-Ajax 0-1 Ajax-Volendam 2-1' EES afstandsschot lx schot van dichtbij lx voorzet/vrije trap EE3 één-tegen-één TERUGBLIK 26-02-2009 Willem II 24-60 I 24-51 I 24-48 I 24-45 I 24-45 I 24-40 I 24-37 I 24-36 I 24-35 I 24-29 I 24-27 I 24-25 I 24-24 I 24-23 I 24-23 I 24-18 I 24-17 I 24-15 Aetadf, ^Almelo'"' cr aa** Vrijdag 27 februari PSV - Heerenveen 20:45 uur Zaterdag 28 februari Willem II - Heracles A. 18:45 uur NAC Breda - Sparta 19:45 uur Roda JC - De Graafschap 19:45 uur AZ - FC Groningen 20:45 uur Zondag 1 maart FC Utrecht - Ajax FC Volendam - NEC 12:30 uur 14:30 uur FC Twente - ADO Den Haag 14:30 uur Feyenoord - Vitesse 14:30 uur Tot opluchting van de Ajacieden fluit Raymond van Meenen voor buitenspel na het 'doelpunt' van Meivin Platje. Het nodige vuistje van Stekelenburg DOOR MIKE VAN DAMME Even was daar het vuistje, in de 81ste minuut tegen FC Volendam. Een vuistje van opluchting, van ontlading. Maarten Stekelenburg had Ajax net behoed voor een late gelijkmaker van Volendam, door een schot van dichtbij (door Rowin van Zaanen) knap te pareren. De keeper redde daarmee twee punten voor zijn ploeg, en dat was wel even een vuistje waard. Dat hij in de laatste minuut door een minder goede redding zijn ploeg bijna twee punten kostte - hij liet de bal los na een vrije trap, waarna Meivin Platje vanuit buitenspelpo sitie scoorde - kon hem na afloop weinig deren. "Soms moet je een beetje geluk hebben," relativeerde Stekelenburg de halve redding, nog steeds opgelucht na de moeizame overwinning. Geluk kon de keeper in de Arena inderdaad wel gebruiken. Na zijn rentree - hij was vier maanden uitgeschakeld door een schou derblessure - kwam Stekelenburg vooral in het nieuws door ongeluk kig optredens. Tegen FC Gronin gen liet hij een houdbaar schot van Danny Holla langs zich heen gaan, waardoor Ajax in Euroborg een nederlaag leed. Tegen Vitesse moest hij vier treffers incasseren, en een paar dagen later ging hij voor het Nederlands elftal in de fout tegen Tunesië bij een afstandsschot van Jamal Saihi. "Ik kwam terug van vier maanden revalideren, en miste nog wed strijdritme. Ik wist dat het moeilijk kon gaan worden," kijkt de keeper terug. Het werd hem nog moeilij ker gemaakt door een opmerkelijke uitspraak van trainer Marco van Basten tijdens het trainingskamp. Op de vraag of Kenneth Vermeer na de terugkeer van Stekelenburg weer plaats moest gaan nemen op de reservebank, antwoordde Van Basten dat beide doelmannen even veel kans hadden. Het zorgde voor extra onrust rondom de keeper, die na het vertrek van Klaas-Jan Hun- telaar werd gezien als de nieuwe aanvoerder. Nu legt Stekelenburg de woorden van zijn trainer uit als een compli ment aan Vermeer. "Tegen mij had Van Basten een paar dagen eerder iets heel anders gezegd. Ik denk dat zijn woorden een beetje verkeerd vielen." Die woorden zetten echter wel de toon voor de eerste wedstrij den na de winterstop. Stekelenburg werd kritisch gevolgd. Na zijn onge lukkige optredens liet Van Basten pas openlijk zijn vertrouwen in de keeper merken. "We willen hem vertrouwen geven. Hij speelt hier al zeven jaar en is onze aanvoerder. Bovendien is hij normaal gesproken een goede keeper." Stekelenburg kon deze woorden van zijn trainer pas kracht bijzetten tegen Fiorentina. Eerder in de week tegen Feyenoord werd hij slechts getest door een schot van Georgi- nio Wijnaldum. In Florence was er beduidend meer druk op het doel van Ajax, maar Stekelenburg hield zich staande. In een één-tegen-één- situatie met Riccardo Montolivo dwong hij de middenvelder van Fio rentina naar de buitenkant, waar door de Italiaan uiteindelijk miste. Met een paar goede reddingen op de lijn hield hij zijn doel schoon. Zondag zette de 26-jarige Haarlem mer die lijn door, en behoedde hij zijn ploeg voor een pijnlijk gelijk spel. "Dat was prettig, maar het is belangrijker dat we hebben gewon nen. We maakten het ons zelf heel lastig. Als je snel de 1-0 en 2-0 maakt, speel je een andere wed strijd." Dan had Stekelenburg echter niet die belangrijke redding hoeven te maken, en had hij niet dat vuistje kunnen opsteken, die hij even nodig had. Tegen Feyenoord had hij op een schot na niets te doen, ook tegen Fioren tina en Volendam hoefde Maarten Stekelenburg niet heel veel kunstjes uit te halen om zün doel schoon te houden. Dat hü zo weinig in actie hoefde te komen, komt volgens de keeper vooral doordat 'de verdediging goed staat'. "We spelen de laatste weken met de punt naar achteren op het middenveld. Daardoor hebben we verdedigend meer zekerheid." Rasmus Lindgren speelde vooral tegen Fiorentina vlak voor de verdedi ging. Dat het daardoor in het centrum redelijk druk was, blijkt ook uit de statistieken: Stekelenburg moest vooral in actie komen na voorzetten van de tegenstanders, en hoefde maar een enkele keer in actie komen bü een (afstands)schot. Izaak Besuijen Reddingen Maarten Stekelenburg 7x 3x 3x Marco van Basten begon zijn pers conferentie met een verhaal dat hij 'dit seizoen wel vaker heeft verteld sinds september'. Zijn ploeg kreeg opnieuw voldoende kansen, maar scoort te weinig. "Dan krijg je het tegen elke tegenstander lastig." Eerder gaf de debuterend club- coach Luis Suarez voor de camera's van Eredivisie Live stevige kritiek. Bewust. Met dertien treffers en twaalf assists is de Uruguayaan bij de helft van alle treffers direct betrokken, maar hij verspeelt steeds meer krediet. De vraag dringt zich - hoe gek ook - steeds meer op of je als collectief onderaan de streep blij moet zijn met de grillen van de international. De Ajaxtrainer vroeg voor enkele spelers (Sulejmani) opnieuw om tijd, rust en vertrouwen. Hij haalde ook maar eens de blessures aan ('allemaal middenvelders') terwijl FC Volendam toch ook de nodige basisspelers miste. Het publiek snakt echter naar succes. Zondag zochten de spelers onder een striemend fluit concert de douches op. De ene week win je van Fiorentina, drie dagen later ga je bijna onderuit tegen een tactisch sterker opererende degrada tiekandidaat. Dat geeft geen ver trouwen. Tijd, rust en vertrouwen krijg je alleen als de snelle succeswens van de fans wordt afgestemd op het eigen opbouwtraject. Supporters verdienen een duidelijke uitleg van de problemen. Zo bekeken is het niet erg dat Van Basten publieke lijk een kritische noot kraakt. Een geprikkelde gelegenheidsspits kan heel nuttig zijn als Ajax donderdag de laatste strohalm moet pakken voor snel succes. (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 1