Olandese gaat Gabri na bijna drie jaar in Nederland nog niet erg goed af. De middenvelder zonder talenknobbel is daarom blij dat Frank de Boer meer wordt betrokken bij de selectie van Ajax. Eindelijk zit er iemand in de technische staf waarmee de Spanjaard in zijn moerstaal kan communiceren. "^S INTERVIEW 4 W ajaxlife 26-02-2009 X 'Frank de Boer had er veel eerder bij moeten komen' DOOR DAVID KUIPERS Het zijn zware tijden voor Gabriel Garcia de la Torre. De middenvelder lag in de aanloop naar de klassieker de hele week op bed met griep. Hij her stelde net op tijd, maar zijn rol tegen Feyenoord was van korte duur. De Rotterdammers pakten Gabri kei hard aan en hij moest de strijd al voor rust staken met een lichte her senschudding. Tussendoor vierde de Spanjaard zijn dertigste verjaardag, maar hij kreeg geen cadeaus. Allereerst nog gefeliciteerd, maar waarom heb je geen cadeaus gekregen op je verjaar dag? "Het is de tijd van het jaar hè, zo net na de feestdagen. Het ene jaar krijg ik wel iets, het andere jaar niet. Ik heb trouwens wel een mooi verjaardagsfeest gehad waarvoor mijn moeder en schoonouders waren overgekomen." De laatste tijd ben je in het nieuws geweest vanwege je uitspraken over de verplichte Nederlandse lessen bij Ajax. Jij vond dat niet nodig. Wat heb je daar zelf van meegekregen? "Weinig. Ik weet ook niet precies wat er is geschreven, dus daar wil ik verder niet te veel over kwijt." Je zult blij zijn dat Frank de Boer nu wat dichter bij de selectie komt te staan. Hij spreekt vloeiend Spaans. "Frank had al veel eerder bij het eerste elftal moeten komen. Vorig jaar was hij er al een paar keer bij onder Adrie Koster en je merkte meteen dat er iemand stond met veel ervaring en uitstraling. We hebben toen al wat van hem geleerd. Van mij mag Frank altijd bij de groep worden betrokken. Het is heel belangrijk voor de Spaans sprekende jongens dat ze in hun eigen taal kun nen communiceren. Bovendien is Frank een goede vriend van me, dat was hij bij FC Barcelona al." Aan het begin van het seizoen voorspelde je dat dit een moeilijk jaar voor je zou worden. Hoe zie je dat nu? "Ik had voor dit seizoen het idee dat jonge binkies als Eyong Enoh en Evander Sno voor me zaten. Ik heb tot nu toe meer gespeeld dan ik dacht, maar dat kwam hoofdza kelijk door de vele blessures die we hebben gehad. Als iedereen weer fit is, wordt het afwachten wie de trainer kiest." Maar je bent op dit moment toch een belangrijke pion. Tegen Vitesse was je een van de weinige spelers die zijn hoofd boven water hield. "De wedstrijd tegen Vitesse is een harde les voor ons geweest. Iedereen heeft nu gezien wat je kunt bereiken met een goede mentaliteit en hard werken. Wij hebben meer kwaliteit, dus als iedereen met dezelfde inzet speelt als de tegenstander, dan win je. Maar iedereen moet zich dan wel kunnen oppeppen." Het valt op dat jullie de laatste weken niet de baas waren op het middenveld. "Ja, dat klopt wel. Ik denk niet dat we constant verloren hebben op het middenveld, maar het was wel min der. Er zijn een aantal belangrijke spelers, zoals Rasmus Lindgren en Enoh, geblesseerd geraakt en de ver vangers waren geen echte midden velders. Met bijvoorbeeld Jan Ver- tonghen, Vurnon Anita en Siem de Jong was het toch weer wennen en dat merkte je. Maar het is niet alleen de schuld van het middenveld, alle linies hebben tekort geschoten. Vooral het duel tegen Heerenveen (0-1, red.) is een kritieke wedstrijd geweest. Daarna is het in de hoofd jes gaan spelen en kregen we een mentale terugslag." Jij hebt vaker in een elftal gespeeld dat weinig vertrouwen heeft. Hoe is zoiets te verhelpen? "Ik heb het bij Barcelona meege maakt onder Frank Rijkaard, maar ook al eerder bij Ajax. Zo'n situatie is moeilijk te verhelpen, er is geen toverwoord voor. We moeten de boel analyseren, erover praten en dan proberen de schade te herstellen." Zou jij jezelf opstellen in een kwakkelend elftal? "Je kunt een type als ik goed gebrui ken, maar ik kan het ook niet alleen. Iedereen moet zijn werk doen en met zijn allen moeten we door deze lastige fase heen." De kans op de landstitel lijkt ver keken. Zijn daarom de wedstrij den in het Uefa-Cuptoernooi op dit moment het belangrijkste? "Ja, ik vind van wel, al blijft de competitie natuurlijk ook belangrijk. We willen de Uefa Cup graag win nen, ook omdat de fans dan einde lijk weer eens feest kunnen vieren. Fiorentina is een goede ploeg, maar ik geef ons vijftig procent kans. Wij zijn misschien niet in de beste vorm, maar zij ook niet." Laatste vraag. Durf je nog in de Albert Heijn te komen? "Ja hoor, ik ga er nog steeds bood schappen doen met mijn vrouw. En een van de weinige keren dat ik Nederlands praat, is als ik moet afrekenen bij de kassa. Ik ben door iedereen hier gepest na die reclame, maar ik vond het leuk om te doen. Ik ga er straks weer even heen om wat vakken te vullen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11