11 'AJAX IS TOCH EEN VAN DE BESTE PLOEGEN IN NEDERLAND, DUS ZAL HET WEER NIET GEMAKKELIJK WORDEN.' TOXiT In de Eredivisie valt nog weinig te winnen voor Ajax. Maar hoe zit dat in het Uefa-Cuptoernooi? Maken de Amsterdammers kans tegen Fiorentina, of is de vliegreis naar Florence zonde van het geld? Ajax Life nam een kijkje in Italië. -fl REPORTAGE P" ajaxlife Een slechte dag ajaxlife Sébastien Frey: 8 Dario Dainello: 5 Alessandro g— Gamberini: O Vargas: 7 Luciano Zauri: 4, Marco Donadel: 7 Felipe de q Carvalho Melo: O Riccardo 5 Montolivo: f Alberto Gilardino: 7 Idool Van Basten Xw 13-02-2009 Melo (I) en Montolivo vormen een sterk en technisch blok op het middenveld. Kan Ajax daar doorheen komen? Alleen Ajax' verleden lijkt Fiorentina te kunnen kloppen DOOR MIKE VAN DAMME FOTO'S PROSHOTS GRAZIA NERI "Het is een goede periode." Taxi chauffeur Cosimo is kort van stof, terwijl hij zijn taxi door de gepla veide straten van Florence stuurt. De Italiaan - eind twintig, lang haar, ringetje in het rechteroor, zwarte muts op - wil wel meer vertellen over 'zijn' Fiorentina, maar zijn Engelse woordenschat laat hem even in de steek. En dus houdt hij het er maar op dat het momenteel goed gaat met de plaatselijke voet balclub, zowel wat betreft de resulta ten als het vertoonde spel. Na de onverdiende nederlagen bij Juventus en AC Milan (beiden met 1-0), is de tegenstander van Ajax in de derde ronde van het Uefa- Cuptoernooi aan een betere reeks bezig in de Serie A. Napoli (2-1) en Bologna (3-1) dolven het onderspit, en op deze bewolkte zondagmiddag is Lazio Roma het volgende slachtof fer, meent Cosimo. Terwijl de taxichauffeur al rijdend door Florence zijn club ophemelt, worstelt én verzuipt Ajax dertien honderd kilometer noordelijker in het Gelredome. Het contrast tussen de ploegen die elkaar 18 februari treffen in het Stadio Artemio Fran- chi wordt daarmee alleen maar gro ter en groter. De Amsterdammers zijn de laatste weken bezig met een vrije val, waar Fiorentina langzaam naar de topvier kruipt. "We hebben eigenlijk maar vier top- spelers," zegt Cosimo als hij de taxi parkeert. "Mutu, Gilardino, Frey en Montolivo." Het lijkt een poging om de kracht van Fiorentina af te zwak ken, maar Cosimo maakt het beeld voor Ajaxsupporters die op zoek zijn naar een lichtpuntje alleen maar erger. Als de Italiaan hoort dat Ajax momenteel afhankelijk is van de grillen van Luis Suarez, rekent hij zich nog iets rijker dan aan het begin van de rit. Laat Ajax maar komen. De Toscaanse heuvels die het uit zicht achter het Stadio Artemio Franchi vervolmaken, veranderen door de laaghangende bewolking van een idyllisch naar een dreigend beeld. Het blijkt een voorbode voor het lot van de lyrische woorden van taxichauffeur Cosimo: Fiorentina speelt tegen Lazio Roma een van de slechtste wedstrijden van het sei zoen. La Viola (de paarsen) spelen al na 27 minuten met een man meer na de tweede gele kaart voor Lazio-ver- dediger Lorenzo de Silvestri, maar de bezoekers krijgen de beste kansen om de score te openen. Het is te danken aan keeper Sébastien Frey dat Fiorentina de rust haalt zonder tegentreffer. Van de geoliede machine die eer der op de dag werd beschreven in de taxi, is weinig te zien. Alleen centrale middenvelder Filipe Melo excelleert en laat zien over een puike techniek te beschikken: hij is een evenbeeld van Wesley Sneijder, alleen fysiek sterker. De verdediging oogt echter wankel, opbouwen begint te veel met de lange bal en de ploeg is on-Italiaans slordig in de omschakeling. Spitsen Adrian Mutu en Alberto Gilardino worden alleen met een portie opportunisme bereikt, en dus zijn de kansen na 45 minuten op één hand te tellen. Het beeld verandert in de tweede helft amper, tot Fiorentina in de laatste tien minuten aan een waar offensief begint. In de negentigste minuut schiet Mutu op doel, en ziet na een slechte redding van keeper Nestor Muslera de bal alsnog in het doel belanden dankzij een knik kertje van Gilardino. En dus beleeft Lazio een wedstrijd die Ajax in het verleden al zo vaak in Italië speelde: de ploeg is niet slechter, maar gaat toch met een 1-0 nederlaag naar huis. De belangrijkste vraag voor de Amsterdammers is of taxichauffeur Cosimo niet geheel eerlijk was over de kwaliteiten van Fiorentina, of dat de ploeg een offday had. Volgens Maurizio Mannucci komt die laatste optie dichter bij de waarheid. De journalist van II nuovo corriere di Firenze heeft de ploeg van Cesare Prandelli het hele seizoen aan het werk gezien en kan zich zo'n slechte wedstrijd niet heugen. "De ploeg was vandaag erg slecht," zegt hij tijdens het wachten op de enkele spelers die de media te woord moe ten staan na het duel. "Lazio speelde ook wel fysiek sterk en was goed in de omschakeling," vult Mannucci aan. Het is het type voetbal waar Fiorentina wel vaker het juiste antwoord niet op heeft. Eerder dit seizoen werd in Rome nog met 3-0 van Lazio verloren. "Tegen fysiek sterke ploegen gaat het toch minder goed," zegt Man nucci. "Spelers als Mutu en Monto livo hebben een beetje ruimte nodig. Tegen verdedigende ploegen krijgen ze die niet." En hoe gaat het La Viola af tegen technisch sterke ploegen, waar Ajax historisch gezien bij hoort? "Dan gaat het een stuk beter. Tegen Juve ntus en AC Milan had Fiorentina een gelijkspel verdiend gezien het spelbeeld. Thuis tegen Inter (0-0, red.) speelde de ploeg ook goed, cre- eerde veel kansen." Het geeft weinig hoop op een Amsterdamse stunt in Florence. Dan meldt verdediger Allesandro Gamberini zich bij de wachtende media. De Italiaanse international beantwoordt in alle rust vragen over de wedstrijd tegen Lazio. Na een vraag over hoe hij over het duel met Ajax denkt, valt hij echter even stil. "Ik ben daar nog helemaal niet mee bezig geweest," antwoordt hij uit eindelijk eerlijk. Dat het momenteel kommer en kwel is in Amsterdam, is de verdediger totaal ontgaan. "Dat wist ik niet. Maar het zal hoe dan ook moeilijk worden. Vorig jaar hadden we het lastig tegen FC Groningen (Fiorentina won pas na strafschoppen, red) en PSV. Ajax is toch een van de beste ploegen in Nederland, dus zal het weer niet gemakkelijk worden." Als doelpuntenmaker Gilardino zich na het douchen ook meldt in zijn paarse coltrui en krijtgestreepte colbert, herhaalt hij de woorden van zijn teamgenoot. Het wordt volgens hem ook niet gemakkelijk REPORTAGE 13-02-2009 Vier keer staat de Franse keeper oog in oog met een speler van Lazio, vier keer kan hij niet worden verschalkt. Is met recht één van de steunpilaren van deze ploeg te noemen. Hij is niet de leider die de aan voerdersband doet vermoeden. Is onderdeel van een verdediging die kwetsbaar oogt tegen bewegelijke spelers. Wordt in het duel met Lazio in de rust gewisseld door Prandelli. Een verdediger pur sang. Man uitschakelen lukt hem nog wel, maar opbouwen is een ander verhaal. Levert tegen Lazio Roma een paar onzuivere dieptepasses, die alleen voor de ballerüongens gevaarlijk zijn. De backs van Fiorentina doen wat van de backs van Ajax wordt verwacht: doorschuiven. Vargas is echter wel erg vaak rond het strafschopgebied van de tegen stander te vinden. Het is geen ramp: hij heeft een redelijk goede voorzet. En gelukkig voor hem wordt zijn positie steeds overge nomen. De slechtste speler van het veld tegen Lazio. Vooral als rechts back is hij kwetsbaar. Gaat min der vaak mee naar voren, maar als hü gaat, lijdt hü te vaak bal verlies. Als centrale verdediger van wie aanvallend niets wordt verwacht (zoals in de tweede helft) oogt hü sterker. Is eigenlijk meer linksback dan middenvelder, omdat Vargas vaak mee naar voren gaat en zich niet altijd geroepen voelt om een sprintje terug naar de eigen helft te maken. Wat Donadel aanval lend kan, blijft daardoor de grote vraag. De weemoed naar spelers als Rafael van der Vaart en Wesley Sneüder wordt groot als Melo zich weer eens handig wegdraait van een tegenstander. De cen trale middenvelder is fysiek ster ker dan de Nederlanders, maar minder aanvallend ingesteld. Zdravko g- 5 Kuzmanovic: O, Jammer genoeg is de linkerkant niet de sterkste kant van Ajax. Daar liggen immers de mogelük- heden, met een zwakke rechts back (Zauri) en een middelmatige middenvelder als Kuzmanovic als tegenstanders. De in Zwitserland geboren Serviër is tegen Lazio Roma onopvallend en wordt na een uur gewisseld voor Franco Semioli. Heeft ogen in zün achterhoofd, maar ziet soms ook ruimtes die er helemaal niet zün. Vooral in de buurt van het strafschopgebied lijdt hü tegen Lazio veel balver lies. Adrian Mutu: 6,^ Een Roemeen met Italiaanse trekken: hü is bijna de hele wed- strüd onzichtbaar, maar uit zün schot valt indirect wel de enige treffer van de middag. Na heel veel klagen en zuchten mag hü daardoor alsnog juichen. Op en top een Italiaan: is echt de hele wedstrüd onzichtbaar, maar staat in de laatste minuut precies op de goede plaats. Het is een kwaliteit waar Ajax vaak geen raad mee weet. op donderdag 18 februari in Stadio Artemio Franchi, al is hij wel op de hoogte van de mindere resultaten van de Amsterdammers. "Ajax is toch een 'vreemde ploeg'," stelt hij. "De trainer moet altijd een team bouwen uit vooral jongere spelers. Dan is een dip zoals nu niet verwon derlijk. Maar een ploeg met jonge spelers kan ook ineens heel goed gaan spelen. We moeten dus gecon centreerd blijven." De twee Italianen laten zich erg voorzichtig uit, vooral de huidige situatie in ogenschouw genomen: Fiorentina heeft negen punten uit drie wedstrijden behaald en speelt over het algemeen alleraardigst voetbal, Ajax is in vier duels op één punt blijven steken en is in een ware vormcrisis beland. Gamberini en Gilardino hebben echter een groot ontzag voor de trainer van Ajax: Marco van Basten vernederde met het Nederlands elftal niet alleen Italië een half jaar geleden tijdens het EK - volgens taxichauffeur Cosimo een 'magische' wedstrijd - hij wordt ook gezien als één van de beste spitsen die ooit in Italië heb ben gespeeld. In een enquête van sportkrant La Gazetta dello Sport over de Gilardino ivordt na zijn treffer gefeliciteerd door trainer Prandelli. beste spelers ooit in de Italiaanse competitie stemden de meeste Fiorentinaspelers op Van Basten, verklapt Gamberini. Gilardino: "Ik ben als jongetje nog vaak naar San Siro geweest, naar wedstrijden van AC Milan, om Van Basten te zien voetballen. Ik wilde leren van wat hij deed." Wat Van Basten toen kon, kan Gilardino nu ook: scoren. Hij heeft er dit seizoen al veertien gemaakt, evenveel als Zlatan Ibra- himovic. Mannucci hoort het commentaar van de twee Italianen aan. Als ze met de spelersbus zijn vertrokken, wil hij nog wat laatste informatie uit Nederland hebben. "Hoe sterk is FC Twente?" Voor wie het al is vergeten, Fiorentina of Ajax speelt in de vierde ronde tegen FC Twente of Olympique Marseille. De ver slaggever rekent zich al rijk, net als Cosimo: voor Ajax valt wat hen betreft niets te halen in Florence. UQüentina

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8