Een kleine stap met grote gevolgen Voetbal blijft in sportwereld achter met gebruik videobeelden 'Voetbal moet menselijk blijven.' Met die woorden liet Uefa-baas Michel Platini vorig jaar nog eens duidelijk weten dat wat de Uefa en de Fifa betreft het gebruik van videobeelden bij voetbalwedstrijd taboe blijft. In Ajaxtrainer Marco van Basten vinden de bonden steeds meer een tegenstander. Helemaal na het duel met Heracles. ajaxlife ANALYSE 13-02-2009 Ajacieden protesteren na het foutief vlaggen van Van de Ven. DOOR MIKE VAN DAMME De naam Ken Whisenhunt zegt Marco van Basten niets. De trainer van Ajax zou op de dinsdagavond van het thuisduel met Heracles Almelo echter graag de privileges van de voor hem onbekende Ame rikaan willen hebben. Whisenhunt, coach van American footballploeg Arizona Cardinals kon tijdens de belangrijkste wedstrijd in zijn car rière beroep doen op de huidige technologie. In de Super Bowl twijfelde hij aan een beslissing van de scheidsrechters, gooide een rood vlaggetje het veld op, en een minuut later wist hij dat zijn gevoel hem niet in de steek had gelaten. De zes punten die tegenstander Pittsburgh Steelers dacht te hebben gescoord, verdwenen weer van het scorebord. De dinsdagavond na de Super Bowl kon Van Basten zich slechts woest maken nadat een zuiver doelpunt van Ajax was afgekeurd. Assistent- scheidsrechter Rob van de Ven zag Luis Suarez buitenspel staan, wat Eredivisie Live enkele seconden later met een bevroren beeld en een geel lijntje kon weerleggen. Had Van Basten ook maar een rood vlaggetje gehad: het zou Ajax twee punten schelen, en een hoop frustraties die de trainer van Ajax nu botvierde op vierde official Mario Diks. Van Basten is al langer een voor stander van elektronische hulpmid delen, en na een reeks incidenten dit seizoen lijkt hij in Nederland steeds meer medestanders te vinden. Zo werd Evander Sno in de ope ningswedstrijd van het seizoen onterecht van het veld gestuurd, zag De Graafschap een zuiver doelpunt tegen AZ afgekeurd worden, het zelfde overkwam Heracles Almelo tegen ADO Den Haag. Scheidsrechter Pol van Boekei zei na Ajax-Heracles voor de camera van Eredivisie Live: "Wij willen ook heel graag hulpmiddelen gebruiken, dat hebben we al vaak gezegd. Maar het kan en mag gewoon niet. Dan houdt het op." In het Algemeen Dagblad liet scheidsrechtersbaas Jaap Uilen berg een dag later eenzelfde geluid horen. "Het is niet de onwil van de KNVB, maar bij de Fifa zit er gewoon geen enkele beweging in dit thema." Van Boekei had in Amsterdam voor een ommekeer kunnen zorgen door alsnog vierde official Diks te raadplegen. Hij deed het niet. Van Basten: "Het was een gemakkelijke oplossing geweest, een kleinigheidje. De scheidsrechter had alle tijd, want de bal lag in het doel. Zinedine Zidane kreeg in de WK-finale ook pas een rode kaart na het zien van de beelden. Niemand had daar pro blemen mee." De Fifa en Uefa blijven echter tegenstanders van het gebruik van videobeelden bij buitenspel of overtredingen. Voetbal moet men selijk blijven: het is dus vooral een gevoelskwestie. Een andere reden valt niet te bedenken. Geld kan in het miljardenbedrijf dat voetbal heet amper een rol spelen, de technologie is ook al voor handen. In het Ameri can football kunnen scheidsrechters al sinds 1984 nagaan of zij de juiste beslissing hebben genomen, tegen woordig duurt het gemiddeld niet langer 72 seconden om een oordeel te kunnen vellen. En dan gaat het vaak over meer ingewikkelde situa ties dan in het voetbal. De basis voor het Amerikaanse systeem is in het Nederlandse en Europese voetbal ook al voorhan den: de beelden die de televisie stations gebruiken. Deze beelden worden door vier officials van de National Football League afgetapt, en indien nodig razendsnel bekeken en bewerkt. De hoofdscheidsrechter krijgt op een monitor op het veld slechts de bruikbare beelden (uit verschillende hoeken genomen) te zien. Bij American football neemt het bekijken van de beelden veelal meer tijd in beslag dan bij het voetbal. Om het voorbeeld van de Super Bowl te nemen: de mêlee van spelers vertroebelde het zicht op die ene speler die met de bal over de end zone dacht te duiken. Toch zagen de scheidsrechters na een kleine minuut dat de bal de lijn niet was gepasseerd. Met die techniek zou een buitenspelsituatie zoals bij Ajax- Heracles minder dan een minuut in beslag nemen; iets wat de televisie zenders zelf overigens ook met groot gemak lukt. Het gebruik van de instant replay tijdens een duel is niet oneindig. Coaches in de NFL mogen twee keer per helft een rood vlaggetje gooien. In de laatste twee minuten van elke helft kunnen alleen de scheidsrechters om een herhaling vragen. Heeft een coach twee keer met succes een beslissing aange vochten, krijgt hij een derde challenge. Net als de voetbalwereld hield het tenniscircuit hulpmiddelen ook angstvallig tegen, iets waar het nu spijt van heeft. De introductie van de Hawk Eye, dat nauwkeu rig registreert op welke plek op de baan de bal stuitert, mag een succes genoemd worden. Spelers, officials en vooral het publiek zijn blij met de komst van het systeem. Is een bal in of uit, discussies zijn er amper. Tennissers krijgen per set drie mogelijkheden op een beslissing aan te vechten, daarna zijn ze weer overgeleverd aan het oog van de lijnrechters en umpire. Atletiek en wielrennen (fotofinish), cricket en rugby; al die sporten zijn al langere tijd om. De geluiden in het voetbal klinken echter nog steeds hetzelfde. En dus zal Van Basten zich nog vaker gefrustreerd melden bij de vierde official, en hopen dat hij voor een dag de privileges van Ken Whisenhunt had. Tegen Willem II kreeg Sno onterecht een rode kaart, zo bleek uit de beelden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7