VRAGEN AAN... arcos atch Schaamteloze overwinning Feyenoord in Amsterdam Arnold Scholten ajaxlife Wat gaat je meer aan het hart, dat Ajax opnieuw de titelkansen heeft verspeeld, of dat Feyenoord een regel recht rampseizoen beleeft? "Toch de situatie bij Feyenoord. Ajax heeft in elk geval meegedaan om de titel. Dan kan het soms tegenzitten. Jammer, volgende keer beter. Maar wat er nu bij Feyenoord gebeurt, is gewoon niet leuk meer." (SvdW) Wat doet Arnold Scholten tegenwoordig? De Klassieker komt eraan. Jij hebt bij zowel Ajax als Feyenoord gespeeld. Is er een verschil in de manier waarop beide clubs de Klassieker beleven? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommigen zeer bekend, velen nooit gepubliceerd of domweg vergeten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals de honderdste treffer van Ajax in het seizoen 1959-1960. Marco van Basten probeert dit seizoen als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Hoe vaak hij het net ook wist te vinden in het seizoen 1985/1986, tegen Feyenoord kreeg hij de bal er niet in. HISTORIE 13-02-2009 Alleen is bij Feyenoord de druk om van Ajax te winnen toch wat groter dan andersom. Feyenoord presteert meestal minder goed in de competitie, en grijpt dan de Klassieker aan om het seizoen nog wat glans te geven. Dat was in mijn tijd zo, en dat geldt ook dit seizoen weer." "Ik ben sinds kort interim-trainer bij FC Den Bosch. Eigenlijk begon ik dit seizoen als trainer van het tweede elftal, maar omdat hoofd trainer Theo Bos naar Vitesse ging, heb ik het tijdelijk overgenomen. Het bevalt me zo goed dat ik in de toekomst graag als hoofdtrainer aan de slag zou willen. Dan moet ik wel eerst op cursus, want ik beschik nog niet over de vereiste diploma's." "Voorop gesteld, beide clubs beleven de Klassieker heel intens. 'CLUB VAN HONDERD' "Ajax - Volendam, het werd 9-0. Op de foto zie je hoe Sjaak Swart de negende treffer maakt, een historische goal. Het was name lijk de honderdste van Ajax dat seizoen. Nog nooit had een ploeg zoveel treffers gemaakt in een seizoen. Ajax zou er in totaal 109 scoren. Na deze wedstrijd werd de ploeg in de media de 'Club van Honderd' genoemd. Ajax speelde dat seizoen met vijf aanvallers: Sjaak Swart was rechtsbuiten, Henk Groot rechts binnen, Cees Groot de spits, Co Prins linksbinnen en Donald Feldmann linksbuiten. Drie verdedigers en twee mid denvelders waren genoeg. Ajax won dat jaar van PSV met 6-2, van Fortuna'54 met 7-2. De wedstrijden tegen Volendam waren vaak spectaculair, met uitslagen als 9-1, 7-3, 5-4. Maar Ajax verloor ook wel eens ver rassend. Zoals in 1964 met 3-2, in De Meer. Ja, op 18 april 1960 ging het gemakkelijk. Het was een zware middag voor de keeper van Volendam, Aaltje Keizer. Eigenlijk is het jammer dat Swart de 9-0 scoorde. Henk Groot was die wedstrijd de uitblinker, hij scoorde vijf keer. Maar juist die historische treffer maakte hij niet." (MvD) DOOR MIKE VAN DAMME "Het gaat zeker over die 8-2?" Joop Hiele wordt vaker gebeld zo rond Ajax-Feyenoord, en dan gaat het vaak over de legendarische wedstrijd in het Olympisch Stadion uit 1983: het duel tussen Feyenoorder Johan Cruijff en Ajacied Marco van Bas ten. En het duel waarin Hiele acht keer moest vissen, onder meer na drie treffers van Van Basten. Maar nee, het gaat niet over die wedstrijd, maar om de Klassie ker van twee jaar later. Het mag de wraak van Feyenoord worden genoemd, nadat ook de editie van 1984/1985 voor de Rotterdam mers verloren ging (4-2), wederom met Hiele op doel. Sterker nog: de laatste elf wedstrijden in Amsterdam eindigden met een overwinning voor Ajax of een gelijkspel. Op 6 oktober 1985 lijkt het aanvan kelijk niet veel beter te worden voor de Rotterdammers. Ajax steekt in goede vorm. Een paar dagen eerder zijn de Amsterdammers dan wel in de Europa Cup uitgeschakeld door Porto, de ploeg valt onder leiding van technisch directeur Johan Cruijff in de Nederlandse competi tie naar hartenlust aan. Waarom ook niet, Ajax scoort erg gemakkelijk. De uitslagen van de laatste vier wedstrijden: 6-1 tegen VVV, 8-1 tegen Heracles, 6-0 tegen Roda JC en 2-1 tegen Go Ahead Eagles. En Van Basten - die uiteindelijk 37 keer doel zal treffen in de competitie dit seizoen - is niet te houden. De spits heeft in die vier wedstrijden al twaalf keer gescoord. Als hij in het Olympisch Stadion, tijdens de Klassieker, Hiele aan het begin van de tweede helft passeert met een schijnbeweging, tellen de supporters de treffer dan ook al. Maar de spits schiet te zacht in, en ziet de bal op de lijn worden gestopt door Ivan Nielsen. En zo strandt elke bal die van de voeten of het hoofd van Van Basten komt nog voor de doellijn. En Feyenoord? Dat countert. "We hadden een vaste manier van spelen tegen Ajax. Die ploeg was technisch heel sterk, dus we lieten ons terug zakken," herinnert keeper Hiele, tegenwoordig hoofd van de keepers academie van Feyenoord. "We pro beerden de pass naar spelers als Van Basten, Gerald Vanenburg en Frank Rijkaard er uit te halen. Zij maakten het spel." Het strijdplan werkt. Ajax komt nog wel op 1-0 door Vanenburg, maar dankzij treffers van Henk Duut en invaller Jan Sorensen wint Feye noord met 2-1, in Amsterdam. In De Kuip wordt het later dat seizoen zelfs 3-1 voor de Rotterdammers. Dan wil Hiele zelf nog even over die 8-2 van twee jaar eerder begin nen, maar niet zonder reden. "Die wedstrijd kwamen we snel achter, en gingen we als een gek drukken. We gaven veel te veel ruimte weg, waardoor Ajax zijn kwaliteiten kon tonen. Vandaar dat we er in latere wedstrijden voor kozen om voor zichtig te spelen, en te counteren. Daar schaam ik me niet voor. Dat was de enige manier om van Ajax te winnen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5