m Complexe zaken De aanvoer naar het strafschopgebied ajaxlife I 22-17 22-15 I Hoe bereikt Ajax het zestienmetergebied? PROGRAMMA Speelronde 23 Speelronde 24 Marco van Basten meldde zondag in Arnhem dat hij zich in de tweede helft niet meer in zijn eigen ploeg herkende. Een pijnlijke constatering na zes maanden hard werken. Helemaal met de bela den klassieker in het verschiet. TERUGBLIK 13-02-2009 (Willem II) BH v\etac/e in* 22-56 I 22-45 I 22-42 I 22-41 22-37 I 22-34 I 22-32 I 22-31 22-25 I 22-25 I 22-24 I 22-23 I 22-23 I 22-19 m Afbrokkelend collectief DOOR DAVID KUIPERS "Dit is toch geen voetbal? Alleen maar lange ballen," kwam Bodul na zijn eerste optreden balend uit de kleedkamer slenteren. Vitesse had Ajax net op een geweldige manier te kijk gezet (4-1) en dat deed pijn. Ook al kon Bodul weinig aan die blamage doen. De spits kwam na rust het veld in voor Urby Emanu- elson, maar toen stond het al 3-1. Hij liet tijdens zijn eerste minuten in Ajax 1 wel zien dat hij in poten tie een nuttige speler is. Bodul kon voorin een bal vasthouden en had vervolgens oog voor aansluitende collega's. Minpunt was zijn gebrek aan zijn diepgang. De spits stond steeds met zijn rug naar het doel ballen te vragen en zocht nauwelijks de ruimte. Een keer dook de debutant op voor het Vitesse-doel. Hij kopte een voorzet van huisgenoot Miralem Sulejmani net over. "Mikki had al gezegd dat ik voorin moest blijven en dat de kansen dan vanzelf zouden komen. Helaas ging deze kopkans er niet in." De kopbal van Bodul was één van de weinige kansen die de Amsterdammers kregen tegen Vitesse. Ajax begon in Arnhem met Emanuelson op links, Sarpong op rechts en Suarez in de spits. En die laatste liet zien dat hij geen echte puntspeler is. Suarez leed veel bal verlies en aan zijn grootste kracht, pingelen, had hij weinig. De Uruguayaan speelde tegen Hera cles (2-2) en Heerenveen (0-1) nog vanaf rechts en kreeg daar de vrij heid om te dribbelen, te frummelen en te zwerven. Dat verrassingsele ment verdween tegen Vitesse, omdat hij in de eerste helft als spits stond gepositioneerd. Marco van Basten moest gaan schuiven in de voorste linie door de blessure van Dario Cvitanich, die in Arnhem met een hamstringblessure aan de kant bleef. Tegen Heracles en Heerenveen begon de Argentijn nog wel als meest vooruitgeschoven pion, maar ook hij maakte aller minst indruk. Kansen werden niet afgemaakt en misschien nog wel ver velender: de samenwerking tussen Cvitanich en Suarez verliep steeds moeizamer. De meest zorgwekkende ontwikke ling voor de aanvalslinie in de laatste drie wedstrijden is echter het aantal keren dat de bal in de vijandelijke 'zestien' kwam (zie kader). Tegen Heerenveen en Heracles vlogen er nog voldoende voorzetten vanaf de flanken het strafschopgebied van de tegenstander binnen en werd met de nodige steekballen gevaar gesticht. Maar tegen Vitesse stokte de aanvoer naar de spits. Er viel nauwelijks een voorzet te noteren en een splijtende pass zat er ook niet in tegen Civard Sprockel en Sébas- tien Sansoni, een verdedigingsduo dat nog niet zo lang geleden werd bestempeld als van een dramatisch niveau. De gebrekkige aanvoer was ook Bodul opgevallen. "Ik kreeg niet veel ballen en daardoor was er heel weinig dreiging. We spelen op dit moment gewoon niet als een team." Geen prettige conclusie. Zeker niet met de wedstrijden tegen Feyenoord en Fiorentina in het vooruitzicht. Tijdens de wedstrijden tegen Heerenveen, Heracles en Vitesse Lange bal verdediging pass vanaf middenveld steekpass dribbel voorzet vrije trap corner ingooi 11/8 elf pogingen, acht keer gevaarlijk Izaak Besuijen 26/11 Vrüdag 13 februari Willem II - FC Utrecht 20:45 uur Zaterdag 14 februari ADO D. H. - De Graafschap 18:45 uur FC Twente - FC Volendam 19:45 uur PSV- AZ 19:45 uur NAC Breda- RodaJC 20:45 uur Zondag 15 februari Ajax - Feyenoord 12:30 uur NEC - sc Fleerenveen 14:30 uur Sparta - Vitesse 14:30 uur FC Groningen - Fleracles 14:30 uur Vrijdag 20 februari Vitesse - RodaJC 20:45 uur Zaterdag 21 februari sc Fleerenveen-Willem II 18:45 uur ADO Den H. - NAC Breda 19:45 uur Fleracles Almelo - AZ 19:45 uur FC Groningen - PSV 20:45 uur Zondag 22 februari FC Utrecht - NEC 14:30 uur Graafschap - Feyenoord 14:30 uur Sparta R. - FC Twente 14:30 uur Ajax - FC Volendam 16:30 uur Moeten of willen? Na zes maanden competitievoetbal is een andere vraag meer gerechtvaardigd: kan Ajax met deze selectie überhaupt meestrijden om de landstitel? In Arnhem ging zo'n beetje alles fout, wat fout kon gaan. Spelers die niet vrijliepen, onzorgvuldige passing, slechte balcontrole, slechte omscha keling, geen onderlinge communi catie en ga zo nog maar door. En dat na een week van teleurstelling en misplaatste intimidatie. Het leek een verlammende uitwerking te hebben op de jonge Amsterdamse ploeg. Hoe anders valt te interpreteren dat de ploeg na drie duels zonder winst zo'n wanvertoning op de mat legde? "Ik had niet het idee dat er angst in de ploeg zat. De tweede helft was er geen sprake meer van een wedstrijd. Dat vond ik een teleurstellend en pijnlijk moment. We gaven totaal niet thuis en faalden in de omscha- kelmomenten." Extra zorgwekkend is dat Van Basten meldde op de training geen signaal te hebben opgevangen. Om 48 uur later te zien dat de wil om samen een duel te winnen al vanaf de aftrap ontbrak, moet een trainer wel aan het denken zetten. Waarom overleefde Ajax' stijgende lijn de winterstop niet? "Dit zijn complexe zaken. Er zijn tijden geweest dat ik thuis lekkerder sliep."(SZ) T^HUWS KADIO

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2