'IK WEET NIET OF IK HET ALLEMAAL NOG EEN KEER OVER ZOU DOEN.' Bestempel zijn prille carrière niet als een 'jongensboek'. Toby Alderweireld doet niet mee aan het romantische beeld dat de buitenwereld heeft over het doorbreken bij Ajax. Natuurlijk, in Ajax 1 spelen is fantastisch, maar de negentienjarige Belg weet dat de weg daar naar toe zwaar kan zijn. 'Na mijn eerste jaar wilde ik naar huis.' -I ajaxlife "li INTERVIEW -fl «f 13-02-2009 X Doorzettingsvermogen Trots 'Ik wil het hier niet verkloten' DOOR MIKE VAN DAMME Ineens stond hij in de Arena. Niemand in het stadion die zijn naam kende, en zelfs een krachtige digitale zoekbron als goo gle kon de bezitters van een mobiele telefoon met internet niet veel informatie verschaffen. Toby Alder weireld was een negentienjarige Belg die normaliter voor Jong Ajax speelde; meer was niet te vinden over de verdediger die nog nooit met de selectie had meegetraind, maar wel in de basis stond tegen Inter- nazionale tijdens het Amsterdam Tournament. Zes maanden later heeft Alder weireld bewezen dat hij geen een dagsvlieg is. De verdediger behoort inmiddels tot de A-selectie, maakte tegen NEC zijn officiële debuut en verlengde zijn contract tot 2014. De Ajaxsupporters weten al iets beter wie Alderweireld is: een nuchtere, fysiek sterke Belg met een goede passing. En Alderweireld is een speler in wie de beleidsmakers het zien zit ten. Niet verlengde hij alleen zijn contract, NEC kreeg een duidelijke 'nee' te horen toen de Nijmeegse club de verdediger voor de rest van het seizoen wilde huren. "Ik zit pas een paar maanden bij de selec tie, niet al een paar jaar," bekijkt Alderweireld zelf zijn situatie. "Ik kan nog genoeg leren op de trainin gen, vooral als ik tegenover sluwe spelers als Luis Suarez en Miralem Sulejmani sta. Ik heb pas tien minu ten in de eredivisie gespeeld. Ik ben nog niemand." Alderweireld toont met zijn uitspra ken aan de nuchtere kijk te heb ben die ook zijn twee landgenoten binnen de selectie siert. Net als Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen beschikt hij ook over een flinke dosis doorzettingsvermogen. Dat de drie Belgen wat dat betreft op elkaar lijken - ze komen alle drie uit de jeugd van de afgestoten satellietclub Germinal Beerschot Antwerpen - is volgens Alderweireld gemakkelijk te verklaren. "We zijn alle drie op jonge leeftijd uit België verhuisd om bij Ajax te mogen spelen. We hebben onze gewone jeugd en onze familie opgeofferd. Dan ga je het hier niet verkloten." Wie zich niet honderd procent inzet, kan het bij Ajax vrijwel zeker verge ten. De afvalrace is sowieso keihard: honderden jeugdspelers trainen dagelijks op De Toekomst, elk jaar halen slechts een of twee de A-selec- tie. Alderweireld heeft legio voor beelden gezien van spelers die het te licht opvatten. "Spelers met meer talent dan ik zijn gesneuveld," ver telt hij. Wat gebeurde bijvoorbeeld met die andere Belgische jongen van Germinal Beerschot Antwerpen met wie hij op vijftienjarige leeftijd naar Ajax kwam? "Ik weet niet wat hij nu doet. Volgens mij is hij helemaal uit de voetballerij, want ik hoor zijn naam nergens meer." Zo kan het dus ook gaan. Maar kom bij Alderweireld ook niet aan dat voetballers een gemakkelijk leven hebben, iets wat hij buiten staanders wel eens hoort zeggen. "Ze denken dan: je voetbalt elke dag, en verdient veel geld. Maar zij zien het leven voor dat succes niet. Het is fantastisch om het eerste elftal te halen, maar de stappen daarvoor zijn heel moeilijk." boven Antwerpen) naar Amsterdam, verruilde hij zijn ouderlijke huis voor een gastgezin, en de gemoedelijke Vlaamse middelbare school voor de harde Amsterdamse klas. Kortom: hij moest zich op alle facetten van het leven aanpassen. "Ik heb het eerste jaar echt veel heimwee gehad. Dat is toch de ergste pijn die je kunt hebben, vind ik. Ik heb echt op het punt gestaan om naar huis te gaan." Zijn ouders, die aanvankelijk een overstap naar Ajax niet zagen zitten maar bezweken voor het enthou siasme van hun zoon, adviseerden hem destijds te blijven. "Ze zijn wel hard voor mij geweest. Dat was een schok. Ze zeiden dat ik in mezelf moest investeren, dat ik op mijn ver stand moest afgaan en niet op mijn gevoel. Ik moest echt door dat nare gevoel heen gaan. Dat heeft me volwassener gemaakt. Thomas, Jan en ook Tom de Mul hebben een moeilijk eerste jaar gehad. Het hoort er denk ik bij. Maar als ik aan het eerste jaar denk, weet ik weet niet of ik het allemaal nog een keer over zou doen." kwam, gingen Jan en Thomas net naar het eerste elftal. Toen ik naar de middelbare school ging, was Jan daar juist net klaar. Ik liep de hele tijd achter op hen. Ik heb ze nu toch een beetje weten bij te halen." En wat betreft die heimwee, die is zo goed als over. Alderweireld heeft zijn draai gevonden in Amsterdam, en meent zelfs van Ajax te houden. "Ik zeg dat niet omdat het leuk is om te lezen. In het eerste jaar had ik dat gevoel ook niet, en interesseerde het me om eerlijk te zijn weinig als iemand kritiek op Ajax had. Nu ga ik de discussie aan, wil ik de club verdedigen. Ik vond het altijd al leuk om voor Ajax te spelen, maar nu ben ik daar echt trots op." -s Co Met zijn verhuizing van Ekeren (net Vertonghen en Vermaelen waren destijds niet in beeld voor Alderwei reld. Als laatste Belg die de overstap van GBA naar Ajax maakte, stond hij er door zijn jongere leeftijd min of meer alleen tijdens de gewenning in Amsterdam. "Toen ik naar Ajax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 13