11 KNVB en Uefa willen koopzucht clubs aan banden leggen 6+5 NO GO *üf ajaxlife ACHTERGROND 30-01-2009 Ajax contracteerde vorig jaar in de winterstop vier spelers. Als het aan de bobo's van de Uefa ligt, kan dit soort 'oneerlijke concurrentie' binnenkort niet meer. DOOR DAVID KUIPERS Het puntertje van Kluivert op 24 mei 1995. Denkend aan die magische avond in Wenen krijgen veel Ajacieden nog steeds een grote glimlach op hun gezicht. Ajax won de Champions League en niemand die daar ook maar iets aan kon doen. Maar het is tijd om wakker te worden. We zijn bijna veertien jaar verder en er is een hoop veranderd. Ajax is al lang geen angstgegner meer op het miljoenenbal. Ajax is een figurant, net als alle andere Neder landse deelnemers aan de Champi ons League. Natuurlijk, PSV leek een paar jaar geleden te gaan stun ten, maar de Eindhovenaren liepen zich stuk op een Milanese muur. De halvefinaleplaats van PSV in 2005 is de laatste Nederlandse stuiptrekking op het hoogste podium van het clubvoetbal. Neder landse profclubs verliezen steeds meer terrein op de rest van Europa sinds het grote geld zijn intrede heeft gedaan. Hoe belangrijk een dikke portemonnee tegenwoordig is, blijkt wel uit een onderzoek dat de KNVB onlangs heeft laten uitvoe ren. "De relatie tussen het budget en de prestaties van een club is negen tig procent," haalt directeur betaald voetbal Henk Kesler één van de con clusies aan. Met andere woorden: de rijkste clubs presteren het best. Of: wie maar genoeg geld op tafel legt, pakt vanzelf een prijs. Zie Chelsea. En dat is slecht nieuws voor Neder land, weet Kesler. "De budgetten van de profclubs in Nederland staan in geen verhouding tot die van andere clubs in Europa. We lopen dan ook het risico om ingehaald te worden door landen als Turkije en Oekraïne." De macht van het geld is in de Champions League al goed terug te zien. Italiaanse, Spaanse en vooral Engelse clubs domineren. Niet toevallig zijn dat ook de landen waar de grootste bedragen over tafel gaan. "De marktwerking zou het voet bal kapot kunnen maken," denkt Kesler. Ook zijn oren klapperen als Als clubs meer zelf opgeleide spelers moeten gaan opstellen, vreest AC Milan weer voor Ajax, net als in 1995. 'Ajax tuint met twee vingers in de neus'. Het belang van zelf opgeleide spelers, blijkt snel te groeien. Positief voor Ajax, dat in Nijmegen aantrad met de 'eigen ktueek' Van der Wiel, Emanuelson, Schilder en Alderweireld. hij hoort dat Manchester City 150 miljoen euro overheeft voor één enkele speler. "Maar gelukkig ziet men dat nu ook in. Ik was onlangs bij de uitreiking van de Player of the Year-award in Zürich en in de wandelgangen is dit het belangrijk ste gespreksonderwerp." De bobo's hebben onderling best aardige ideeën over hoe de macht van het geld in te krimpen. Kesler noemt drie mogelijke oplos singen die in Zürich werden geopperd. Eén: schaf de winter- transferperiode af. Zo ga je oneer lijke concurrentie tegen. Ajax had met deze regel bijvoorbeeld vorig jaar Bruno Silva en Rasmus Lind- gren niet kunnen oppikken bij FC Groningen, destijds een serieuze concurrent van de Amsterdammers. Twee: twintig procent van het trans ferbedrag voor een speler gaat naar de betreffende voetbalbond. Bij de overgang van Klaas-Jan Huntelaar naar Real Madrid zou dit bijvoor beeld betekenen dat de KNVB een vijfde deel van de transfer krijgt. De voetbalbond verdeelt dit bedrag vervolgens onder de clubs. En drie: het budget van een club mag jaarlijks met niet meer dan tien procent stijgen. Op die manier voorkom je uitwassen zoals nu bij Manchester City. Prachtige proefballonnen, maar de vraag is hoeveel er van terecht komt. Bovendien lijken dit niet meteen oplossingen die het Nederlandse voetbal terug naar de top zullen brengen. Daarvoor zullen Ajax en de andere clubs moeten wachten op de politiek. En die blijkt ook aardig aan de weg te timmeren. Staatssecretaris Frans Timmermans van Europese Zaken is een trouw lezer van de columns van Johan Cruijff. Toen El Salvador weer eens stevig van leer trok over de eenwor ding van Europa en de negatieve gevolgen daarvan voor het voetbal, besloot Timmermans in actie te komen. "Ik was het niet eens met zijn medicijn, maar wel met Cruijffs diagnose. Het vervagen van de gren zen en het ontstaan van één markt zijn slechte ontwikkelingen voor de sport." Timmermans heeft daarom zijn krachten gebundeld met Michel Platini, voorzitter van de Uefa. Samen proberen ze nu de zoge naamde Home Grown Player-regel in te voeren op nationaal niveau (zie kader). "We willen de Uefa de ruimte geven om maatregelen af te kunnen dwingen," aldus de staatssecretaris. En dat moet op korte termijn gebeuren. "Binnen nu en anderhalf jaar zijn er concrete afspraken. Dan kan de Uefa begin nen met het opzetten van 'de Home Grown'. Maar eigenlijk is die regel nog maar een alternatief. Uiteinde lijk willen we toe naar de 6+5-regel (zie kader, red.), maar we doen het stapje voor stapje." Het belang van zelf spelers opleiden blijkt dus snel te groeien. Dat is interessant voor Nederlandse clubs in het algemeen en Ajax in het bijzonder. Want als het om opleiden gaat, kan Ajax zich makkelijk meten met de Europese top. Tot het huidig sterkst denkbare basiselftal behoren de zelf opgeleide Maarten Steke lenburg, Gregory van der Wiel, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen en Rasmus Lindgren. De Amsterdamse jeugd heeft dus weer de toekomst én een grotere kans op eremetaal buiten de lands grenzen. Vooral in Engeland breken bij de topclubs nauwelijks talenten uit de eigen jeugd door. Wanneer de Engelse grootmachten straks moeten terugvallen op zelf opgeleide spelers, zullen die ploegen verzwakken en dus makkelijker te verslaan zijn. Ook in Italië knijpen ze hem al een beetje, zo merkte Kesler toen hij onlangs sprak met een bestuurder van AC Milan. "Hij zei: 'Als Milan straks met zelf opgeleide spelers een wedstrijd in moet, en Ajax moet dat ook, dan wint Ajax met twee vingers in de neus'." Er gloort dus een zonnetje aan de horizon voor Ajax in Europa. De Amsterdammers zullen gedul dig moeten wachten op de nieuwe regelgeving en dan hun slag slaan. Tot die tijd kunnen de fans met wee moed terugdenken aan het puntertje van Kluivert. De 6+5-regel is een voorstel van Fifa-voorzitter Sepp Blatter om iedere club te verplichten zes spelers uit het eigen land op te stellen. Dit om 'clubs hun eigen identiteit terug te geven.' Of de regel ooit zal worden doorgevoerd is zeer twijfelach tig, hij is namelijk in strijd met de Europese wetgeving. Sinds het Bosman-arrest geldt vrü werknemersverkeer binnen de EU. Het mag een werknemer, dus ook een voetballer, niet verboden worden om te wer ken in een ander land. Blatter, in de rug gesteund door onder anderen Johan Cruijff en Franz Beckenbauer, heeft aangegeven het voorstel desnoods door te zullen drukken. 1 -

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9