DE RIJKSTE BUSCHAUFFEUR VAN ENGELAND Wat moet Ajax doen om weer een rol van betekenis te gaan spelen in Europa? Wachten op de politiek, zo blijkt. Geen geruststellende Sb 3$ I gedachte, maar veranderingen zijn op komst. ACHTERGROND F~ 30-01-2009 dt* ajaxlife De Home Grown Player-regel geldt sinds 2006 voor clubs die meedoen aan de Champions League en het Uefa- Cuptoernooi. Voor deelnemers aan deze competities betekent de regel het volgende: Iedere club kan 25 spelers inschrijven voor de Champions League of het Uefa-Cuptoernooi. Van die 25 spelers moeten er vier zün opgeleid door de club zelf en nog eens vier in het land waar de club vandaan komt. Büvoorbeeld: Ajax moet voor het Uefa- Cuptoernooi vier spelers uit de eigen jeugdopleiding inschrijven. Nog eens vier moeten in Nederland zün opgeleid, maar dat hoeft niet per se bij Ajax te zün gebeurd. De Uefa beschouwt een speler als zelf opgeleid wanneer hü tussen zün vüftiende en zün 21ste gedurende drie hele seizoenen (of 36 maanden) is uit gekomen voor eenzelfde club. Uit welk land de speler oorspronkelijk komt, is niet belangrük. De regel geldt nu alleen voor de Euro pese competities, maar men wil deze ook in de nationale competities gaan doorvoeren. Het is nog niet bekend hoeveel spelers dan zelf opgeleid moeten zün. Veel grote voetballanden hadden tot voor kort kritiek op het idee om de Home Grown-regel ook in de nationale competitie door te voeren. Een aantal recente gebeurtenissen heeft daar echter verandering in gebracht. "Internazionale werd vorig seizoen kampioen en speelde af en toe met elf spelers van buiten de EU. Dus niet alleen elf buitenlanders, maar ook nog eens van buiten de EU," zegt staatssecretaris Timmermans. "Berlusconi (premier van Italië en mede-eigenaar van AC Milan, red.) dacht toen ook: 'Hier kan ik niet tegenop concurreren met Milan. Wü hebben ook een systeem nodig dat dit tegengaat.' In Engeland was veel weer stand tegen onze plannen, maar door de uitschakeling van de nationale ploeg voor het vorige EK is ook daar wat ver anderd," weet de staatssecretaris. Er zitten ook grote risisco's vast aan het invoeren van de regel. Het wordt zeer aantrekkelük om spelers al op vroege leeftüd weg te halen bij hun club. Een speler is namelük 'Home Grown' als hü tussen zijn vüftiende en 21ste driejaar bü een club heeft geze ten. Of de speler uit hetzelfde land als de club komt, maakt niks uit. Een bekend voorbeeld is Cesc Fabre- gas, de Sparüaard van Arsenal. Hü werd als jong ventje door de Engel sen weggekaapt uit de jeugdopleiding van Barcelona en geldt nu als Home Grown-speler van Arsenal. "Daarom is het belangrük om dit systeem helemaal dicht te schroeien, zodat jongetjes niet al vroeg worden opgehaald door clubs," zegt de staats secretaris, die zelf ook een tekenend voorbeeld kent. "Een jongetje van twaalf is door Chelsea weggehaald uit de opleiding van AS Roma. Dat jonge tje wilde zelf niet, maar Chelsea deed zün vader een aantrekkelük aanbod en het jongetje werd gedwongen om naar Engeland te gaan. Zün vader is nu waarschünlük de rükste buschauffeur van Engeland. Schrünend." In Engeland gaat men als eerste over tot de invoering van de Home Grown- regel. Niet in de Premier League, maar wel in de drie competities die daar onder zitten. Vanaf volgend seizoen moeten vier van de zestien spelers op het wedstrüdformulier 'Home Grown' Op verzoek van bondscoach Guus Hiddink introduceert de Russische competitie langzaam een 7+4-regel. Die rekensom betekent dat iedere ploeg zeven Russen moet opstellen naast vier buitenlanders. jeugd, heeft straks er de toekomst

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8