BAND KOMT UIT DE BOEZEM VAN AJAX Zeven spelers droegen dit seizoen al de aanvoerdersband bij Ajax. De één hield hem wat langer om dan de ander, maar de vraag dringt zich op of de ploeg een echte leider mist. Gaat de band als een dame van plezier de selectie rond of herstelt de hiërarchie zich langzaam? ajaxlife ANALYSE 30-01-2009 ix vindt zijn leiders DOOR DAVID KUIPERS Uit een groep vol jonge koppies moest Marco van Basten deze zomer kiezen. Wie o wie zou - naar de buitenwacht toe - de leider worden van deze selectie? De keuze voor het aanvoerderschap viel op Klaas-Jan Huntelaar: ervaren, Nederlandsta lig, niet op zijn mondje gevallen en één van de betere spelers. Bovendien was het voor de spits misschien een extra stimulans om nog wat langer in Amsterdam te blijven, want in de zomer loerde een aantal clubs al op Huntelaar. Echt heel ingewikkeld moet de keuze voor Van Basten ook niet zijn geweest. Weinig andere spelers bin nen de selectie hadden het natuur lijke overwicht dat Huntelaar wel bezat. Ja, Maarten Stekelenburg had het. Hij werd dan ook reserveaan voerder. 'Ervaring' en 'persoonlijkheid' zijn de eerste termen die Danny Blind te binnenschieten als hem wordt gevraagd naar de belangrijkste eigenschappen van een aanvoerder. "Persoonlijkheid, omdat je niet alleen binnen de lijnen, maar ook daarbuiten veel dingen op je bordje krijgt. Daar moet je mee om kun nen gaan," zegt de huidige manager technische zaken, die zelf acht jaar aanvoerder van Ajax was. "Ervaren spelers dwingen meer af binnen een groep en lezen het spel vaak beter." Die laatste eigenschap, ervaring, missen veel spelers in de huidige selectie, beseft ook Blind zich. "Er zijn nu veel jongere spelers bij Ajax. Het is moeilijk om in deze tijd oudere, ervaren spelers te halen. En als ze komen, worden ze meteen aanvoerder, zoals met Edgar Davids en Jaap Stam." Maar Stam en Davids stopten, Stekelenburg raakte langdurig geblesseerd en Huntelaar vertrok. Plotseling sloeg de ervaringsmeter wel erg laag uit, maar het leek Van Basten weinig te doen. Hij had immers de door de wol geverfde Gabri nog achter de hand die in de voorbereiding de band al eens droeg. Maar de trainer gooide liever Eyong Enoh in het diepe. De aanvoerders band schoof Van Basten daardoor om de armen van Thomas Vermae- len en Rasmus Lindgren. Zij zijn niet de geboren patrons die een ploeg door de strijd slepen, maar de resul taten vielen onder hun aanvoering niet tegen. Van Basten gebruikte de aanvoer dersband eenmalig ook voor een ander doel. In de voorbereiding op de tweede seizoenshelft speelde Ajax een oefenwedstrijd tegen VfB Stuttgart, met Luis Suarez als aan voerder. Van Basten hoopte dat de aanvaller zo wat meer betrokken zou raken bij het teamproces. Het plan werkte niet helemaal. De Uruguay- aan is nou eenmaal geen leiderstype of een échte teamspeler. Suarez is een vrijbuiter. Een elftal vol tieners versloeg in de eerste seizoenshelft ploegen als NAC, FC Twente, PSV en HSV. Wat goed is, komt snel en Ajax heeft misschien veel jonge, maar ook zeer talentvolle spelers in huis. Toch klopte de technische staf op de deur van de manager technische zaken. Zeker na het vertrek van Huntelaar was een ervaren speler gewenst. Blind wist Rob Wielaert los te weken bij FC Twente en zo kreeg Van Basten zijn zin. Met de dertigjarige verdediger is veel ervaring binnengehaald en hij is bovendien een gewenste versterking voor de achterste linie. Wielaert, jarenlang aanvoerder bij Twente, heeft daarnaast de kwaliteiten om een elftal te sturen. Omdat ook Stekelenburg terugkeerde uit de ziekenboeg is de selectie in 2009 opeens twee ervaren spelers rijker. En dat is nou net wat Ajax nodig heeft om de weg naar het kampioen schap te vinden: sterke armen om de aanvoerdersband te dragen. Het ontwerp van de aanvoerdersband van Ajax is bedacht door Mark Geestman. Hij voetbalde vijftien jaar voor de amateur- tak van Ajax en kwam met het idee voor de rood-zwart-rood gestreepte band met de Amsterdamse kruisjes. "Edmond Claus werd in 2001 onze trainer en hü was net teruggekomen van Ajax Cape Town," vertelt Geestman Jarenlang aanvoerder van de zaterdag 1. "In Zuid-Afrika had Claus een groen-wit-groene aanvoerdersband gekocht en die gaf hü aan mü- Maar Claus wist niet dat die kleurencombinatie voor Rotterdam stond en ik wilde niet met zo'n band spelen. Bij een sportzaak heb ik toen die band met het Amsterdamse embleem laten maken." Geestman was de eerste die met de band speelde, en het viel meteen op. "Joop Leeuwendaal, één van de jeugdleiders van Ajax, zag mijn aanvoerders band en wilde hem meteen hebben voor zün team. Ik heb hem er toen een paar gegeven. Zo kwam ook David Endt erachter en die gaf hem weer aan Christian Chivu." Tegenwoordig zie je de band met de kruisjes niet alleen meer bü Ajax. "Bü andere voetbalverenigingen, bü hockeyteams, hü is overal terecht gekomen," weet Geestman. "Dat is heel mooi, maar hij komt uit de boezem van Ajax." (DK)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7