De 'geweldige' opdracht van Rüdy Metz VRAGEN AAN... IE George Verberne A FENOMENALE SOLIST CRUIJFF J Hans Westerhof i v i v f SNiRJifia j£, h, >M. *T. ajaxlife Marco van Basten probeert dit seizoen als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Tegen Heracles lukte dat op 9 maart 1986. Maar hoe zou het zijn gegaan als Rudy Metz niet op de paal schoot, maar raak? t t 1 f U was tussen 1997 en 2000 hoofd jeugdopleiding van Ajax. Welke latere selectie spelers van Ajax kent u nog uit die periode? Kon u toen al zien dat die spelers door zouden breken? Ambieert u opnieuw een functie als hoofd jeugd opleiding bij een topclub? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommigen zeer bekend, maar velen ook nooit gepubliceerd of dom weg vergeten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's die eigenlijk niet vergeten mogen worden. Zoals de vastgelegde actie van Johan Cruijff tegen Feyenoord, op 7 november 1971. DOOR MIKE VAN DAMME De kansloze 8-1 thuisnederlaag eerder in het seizoen zit nog in het achterhoofd, als Heracles naar Amsterdam afreist. Het is pas begin maart, toch hebben de spelers zich al min of meer neergelegd bij degra datie. Niet alleen de grote nederlaag tegen Ajax, maar ook de slechte resultaten tegen laagvliegers zorgen voor het dalende vertrouwen in een goede afloop. Wat valt er dan te halen in Amster dam, tegen een Ajax dat deze mid dag begint met Marco van Basten, Ronald Koeman, Gerald Vanenburg en Stanley Menzo, om maar even een paar spelers te noemen. Als het maar geen 8-1 wordt, denkt mid denvelder Rudy Metz. En als de bal er niet al na een minuut in ligt, zoals in Almelo, waar Arnold Mühren Ajax een uiterst voortvarend begin bezorgde. De eerste minuut overleeft Heracles in De Meer. De tweede ook. Dan breekt de derde minuut aan, en trek ken de Almeloërs ten aanval, met middenvelder Metz. "Het was een Van Basten kan tegen Heracles amper worden gestopt. Ab Gritter probeert het met een sliding. gewoon een maatje te groot, hun spel ging voor ons te snel." Saillant detail is dat Metz deze wed strijd juist de directe tegenstander van Van Basten is. Opmerkelijk, omdat de middenvelder van Heracles niet als verdediger werd gebruikt. "Johan Cruijff was trainer van Ajax. Hij vond dat Van Basten meer moest meevoetballen. Om hem dat te leren, heeft hij hem een paar keer op het middenveld gezet. Ook tegen ons. Ik had dus de gewel dige opdracht het hem moeilijk te maken." Metz zegt het met het nodige cynisme. Hij weet nog heel goed dat hij voor die opdracht geen voldoende heeft gekregen. Van Basten scoort namelijk niet alleen de openingstreffer, maar is ook verant woordelijk voor de 5-0 en 6-0. "Als je als voetballer naar De Meer gaat, wil je ervan kunnen genieten. Dat gaat niet als het 7-0 wordt. En als je tegen de paal schiet. Ik had graag gescoord. Staat toch mooi, een doel punt maken tegen Ajax." voorzet van rechts," weet hij bijna 23 jaar na dato nog. "De bal kwam achter me, dus ik moest een beetje inhouden. Ik nam aan, kapte, en schoot de bal diagonaal op doel." De bal belandt op de binnenkant van de paal, en zo in... de handen van keeper Stanley Menzo. Metz is dicht bij de openingstreffer. "Als de bal terug het veld in kaatste, had ik in de rebound nog kun nen scoren," zegt hij, waar mee de huidige assistent-trainer van amateurclub Deto aangeeft dat de bal de slechtst mogelijke koers nam. Een minuut later schiet Marco van Basten Ajax alsnog op voorsprong. Om een sprongetje van negentig minuten te maken: Ajax wint uit eindelijk met 7-0, mede door drie doelpunten van John Bosman. Maar wat als die bal van Metz de paal net anders had geraakt, wat als hij had gescoord? "Dan was het 7-1 gewor den," redeneert hij nuchter. "We hadden niets in te brengen. Ajax was HISTORIE 30-01-2009 "Dat zijn er een hoop: Wesley Sneijder, Ryan Babel, Rafael van der Vaart, Nigel de Jong noem maar op. Pasgeleden heb ik op papier van al die spelers een elftal gemaakt. Nou, dan heb je echt een topteam. Van de huidige selectie ken ik er een stuk of vijf, zes. Maarten Stekelen burg was destijds keeper van de Al. Urby Emanuelson, Jeffrey Sarpong en Gregory van der Wiel waren nog D'tjes of E'tjes. Daley Blind speelde zelfs nog bij de F'jes." "Nee, op die leeftijd is dat heel moeilijk in te schatten. Zo was van die generatie Jeremain Lens (nu AZ, red.) het grootste talent. Na mijn periode is hij weggestuurd, om later via een omweg alsnog de Eredivisie te halen. "Zolang het in een zonnig Spaans talig land is, vind ik het prima. Ik heb een geweldige tijd gehad bij Chivas in Mexico. Ik kreeg daar de taak om de boel in te richten volgens de filosofie van de Ajaxopleiding. Wat is er nou mooier om te doen?" (SvdW) "Je ziet hier Johan Cruijff met Feyenoorders Theo Laseroms en Rinus Israël. Deze wedstrijd was wereldvoetbal in De Meer. Ajax won verdiend met 2-1, daar waren zelfs de Feyenoordsup- porters het over eens na afloop. Zowel Ajax als Feyenoord speelde technisch zeer goed voetbal. Feyenoord had een goed team, met Willem van Hanegem, Ove Kindvall, Wim Jansen en Lex Schoenmaker. Cruijff werd na deze wedstrijd in de krant een fenomenale solist genoemd. Dat was wel bijzonder, want hij speelde eigenlijk nooit heel erg goed tegen Feyenoord. Vooral in De Kuip niet. Hij was een beetje bang voor de tandem Laseroms-Israël. Zij konden ver schrikkelijk hard tackelen - soms fair, soms gingen ze over de schreef - en hadden geen ontzag voor hun tegenstander. Ook niet voor Cruijff. Piet Keizer werd een seizoen eerder in De Meer al na twaalf minuten de wedstrijd uitgeschopt door Laseroms. In het seizoen 1971/1972 verloor Ajax maar één wedstrijd, met 3-2 van Go Ahead Eagles. Ondanks het succes was niet eens elke wedstrijd uitverkocht. Tegen Feyenoord wel. Dertigduizend mensen op de tribunes. Een kaartje kostte toen drie gulden. Een koopje voor wereldvoetbal." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5