Oleguer Presas Renom Stille aftocht van een m uitgesproken Catalaan? Ajax - Fiorentina Donderdag 26 februari 20.45 uur Bestel nu je tickets via ajax.nl en juich ons naar de overwinning! IK BEN AJACIED "Hij is precies de speler die we nodig hebben, een echte verdediger met veel ervaring." Met die lovende woorden omschreef Marco van Basten in juli zijn nieuwste aankoop: Oleguer. Amper een half jaar later is de trainer van Ajax een andere mening toegedaan, getuige de aankoop van Rob Wielaert. Met de komst van de voormalig FC Twente-aanvoerder lijkt de rol van Oleguer bij Ajax alweer uitgespeeld. ajaxlife (citaat Johan Cruijff) AJAX.NL DOOR SEBASTIAAN VAN DE WATER Het cv van Oleguer Presas Renom onderscheidt zich van alle andere Ajacieden. De voormalig speler van FC Barcelona is een afgestudeerd econoom, een fervent voorvechter van de Catalaanse onafhankelijk heid, en de auteur van een boek dat tal van politieke kwesties behandelt. Het is een intellectueel palmares dat voor slechts weinig voetballers is weggelegd, en dat daardoor in de Nederlandse media breed werd uit gemeten toen Oleguer werd gepre senteerd als de nieuwe sterkhouder van de Amsterdamse defensie. Veel minder aandacht ging er in de media uit naar de capaciteiten van de 28-jarige verdediger op het veld. Gemakshalve werd aangenomen dat een speler met 162 officiële optredens in het eerste elftal van FC Barcelona achter zijn naam, waar van 31 in de Champions League, wel een toegevoegde waarde zou zijn. Oleguer genoot misschien niet de reputatie van een wereldtopper, maar een verdediger die in 2006 nog de Champions Leaguefinale speelde, kon toch nooit een mod derfiguur slaan in de Nederlandse competitie? Zijn belangrijkste wapenfeit bleek echter van aanvallende aard: Ole guer maakte in de Arena de enige treffer tegen FC Groningen. Inmid dels mag worden vastgesteld dat hij als verdediger op een aantal cruciale punten tekort schiet. De Catalaan beschikt niet bepaald over een surplus aan technische kwaliteiten; met enige regelmaat ziet hij kans om de bal over de zijlijn te spelen, in een poging een vrijstaande medespeler vijf meter verderop te bereiken. Dat minpunt was echter ingecalcu leerd. Van Basten sprak immers van een 'echte verdediger'; een mannetje uitschakelen en de bal inleveren bij een teamgenoot zou kunnen vol staan. De meerwaarde van de Catalaan werd vooral gezocht in zijn ervaring, met een karrenvracht aan wedstrij den voor Barcelona. Juist die erva ring wist hij in Amsterdam niet over te brengen op zijn medespelers. De introverte verdediger hield zich op het veld opvallend stil: hij coachte niet, stuurde niet en zette geen lijnen uit. Het is dan ook niet gek dat Ajax Rob Wielaert heeft aangetrokken. De dertigjarige verdediger mag dan geen type-Materazzi zijn, hij is wél in staat om de lijnen uit te zetten. Aangezien Jan Vertonghen links in het centrum zeker is van een basisplaats, lijkt Oleguer na slechts een half seizoen alweer genoegen te moeten nemen met een plaats op de reservebank. Oleguer mag zichzelf dan niet als Spanjaard zien, hij past perfect in een rijtje van andere in Spanje geboren Ajacieden: Juanfran, Roger, Urzaiz en Albert Luque: spelers die allemaal al snel op de bank beland den, en daar nooit meer van af kwamen. PROFIEL 30-01-2009

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 4