13 Toby leert van Suarez en Sulejmani Wat is er gebeurd met de Al van 1998? ajaxlife Zijn contract wordt binnenkort opengebroken, en zijn officiële debuut zal ook niet meer lang op zich laten wachten. Daarmee treedt de negentienjarige verdediger Toby Alderweireld in de pril gezette voetsporen van zijn maatje Daley Blind. TALENTEN VAN TOEN De jeugdopleiding van Ajax staat wereldwijd bekend als een vruchtbare kweekvijver voor talent. Veel voetballers werden in Amsterdam klaargestoomd voor het profbe- staan, maar niet iedereen haalde de top. In deze serie zoekt Ajax Life uit waar spelers van een bepaalde lichting terecht zijn gekomen. Deze keer de A1 van 1998. KENNIS 16-01-2009 Lovende woorden zijn nooit weg, vooral voor een jonge speler die zijn eerste trainingskamp meemaakt. Als de technisch manager en trainer zich onafhankelijk van elkaar zeer positief uitlaten over je spel, mag je wel concluderen dat je op de goede weg bent. Vlak na het oefenduel met Stuttgart, waarin Alderweireld de geblesseerde Vertonghen verving als centrale verdediger, belt Danny Blind met Amsterdam, en noemt het optreden van de Belg een positief punt. Enkele minuten later gebruikt Marco van Basten bijna dezelfde woorden. "Toby heeft het goed gedaan, in de wedstrijd. Het gaat de hele week al goed." "Het gaat wel lekker ja," beaamt ook Alderweireld, die de hele wedstrijd speelde. "Het was een leuke, maar zware week. En leerzaam. Maar dat kan ook niet anders als je tegenover spelers als Sulejmani en Suarez staat." Na het goede trainingskamp, en in de wetenschap dat zijn landgenoten Thomas Vermaelen en Jan Vertong hen licht geblesseerd zijn, hangt een officieel debuut in de lucht. De negentienjarige verdediger speelde tot nu toe alleen in oefenwedstrij den: tijdens het Amsterdam Tourna ment tegen Internazionale en in de Algarve tegen Stuttgart. Alderweireld blijft net als Daley Blind de tweede seizoenshelft bij de selectie. En net als zijn maatje - met wie hij in Portugal een appartement deelde - spreekt hij niet al te hoge verwachtingen uit voor de nabije toekomst. "Ik zie wel wat er gebeurt. Ik moet mijn best doen, en het de trainer zo moeilijk mogelijk maken." Binnenkort wordt het contract van Alderweireld opengebroken, en ook daarin volgt hij Blind junior. "Vol gens mijn zaakwaarnemer is dat de planning. Mijn contract loopt nu tot 2010. Ik wacht rustig af." (MvD) bij de amateurs van Purmersteijn, samen met Olaf Lindenbergh. Jurgen Seedorf, het broertje van. Vader Seedorf haalde zijn zonen Jurgen en Chedric bij Ajax weg, omdat hij het niet eens was met de gang van zaken. Jurgen trainde mee met Real Madrid en RKC, maar verdween daarna van de voetbalra dar. Maakt tegenwoordig reggae- muziek. Kwame Quansah kwam tot één wedstrijd in de hoofdmacht van Ajax. Via het Belgische Germinal Beerschot en het Zweedse AIK kwam hij in 2004 terug naar Neder land, waar hij sindsdien voetbalt voor Heracles Almelo. Hayler Tamboer was aanvoerder van deze selectie en Jong Oranje. De verdedi ger werd een mooie toekomst voor spelt, maar blessures gooiden roet in het eten. Ging terug naar school en begeleidt tegenwoordig autistische kinderen. Ferdinand Katipana maakte zijn debuut in het profvoet bal uiteindelijk bij Cambuur Leeu warden. De verdediger kwam ook twee seizoenen uit voor Haarlem en speelt tegenwoordig bij zaterdag hoofdklasser IJsselmeervogels. Kevin Bobson speelt voor het Red Bull Salzburg van Co Adriaanse. De aanvaller debuteerde in 1998 voor Ajax, maar kwam niet verder dan zeven competitiewedstrijden. Via NAC, Espanyol, Willem II en NEC kwam Bobson in Oostenrijk terecht. Mike Zonneveld haalde de Eredivisie via een omweg. De verdediger gold als talent bij Ajax, maar debuteerde uiteindelijk bij Go Ahead Eagles. NEC haalde hem op uit Deventer en NAC moest hem later afstaan aan PSV. BOVENSTE RIJ: Toenmalig trainer Jan Olde Rie- kerink is inmiddels hoofd jeugd opleiding bij Ajax. Elftalleider Cas Harms is anderhalf jaar geleden gestopt, na decennia voor Ajax te hebben gewerkt, als leider en scout. Jeroen Ketting brak bij Ajax niet door en kwam via AZ, Haarlem, Volendam, Cambuur Leeuwarden en de amateurs van Noordwijk terecht bij het Belgische KVSK United. Mike Eveleens, tweelingbroer van Dave, heeft een paar jaar de kleuren van TOP Oss verdedigd en speelt nu bij zondaghoofdklasser JVC Cuijk. Aaron Mokoena was al Zuid- Afrikaans international toen hij in de Al speelde en kwam tot zeven wedstrijden in de Amsterdamse hoofdmacht. Hij is inmiddels aan voerder en recordinternational van Bafana Bafana en verdient zijn geld bij Blackburn Rovers. Marcel Aker boom belandde via Fortuna Sittard en FC Zwolle bij Haarlem, waar hij nu aan zijn tweede seizoen bezig is. Tim Orlowski kwam via Haarlem en Stormvogels/Telstar terecht bij zaterdaghoofdklasser Rijnsburgse Boys. Jeroen Verhoeven kreeg geen contract bij Ajax en vertrok naar RKC. Staat nu onder de lat bij FC Volendam. Karim Touzani ging na zeven seizoenen bij FC Utrecht en FC Twente op avontuur bij het Schotse Aberdeen. Keerde deze zomer terug in Nederland en staat onder contract bij Sparta. Dave Eveleens speelt net als zijn tweelingbroer Mike bij de ama teurs van Cuijk. Volgde zijn broer eerder ook naar TOP Oss. Erik Piket voetbalde bij FC Groningen en Haarlem, maar zijn moeder werd ernstig ziek. Hij kon zich niet meer motiveren voor het voetbal en stopte. Werkt tegenwoordig bij een sportmarketingbureau. Jerryl Tjon-en-Fa kreeg in de A-jeugd een scooterongeluk waarbij zijn milt scheurde. Hij probeerde het nog een half jaartje bij AZ, maar de wil om echt voor het voetballen te gaan ont brak. Speelt nu in de vierde klasse bij Geinburgia. Frank van Deursen is nog altijd fysiotherapeut bij Ajax. Luuk Kroneberg is grensrechter bij de Ajax-jeugd. ONDERSTE RIJ: Didi Longuet wist het niet te maken bij Ajax en is via Haarlem en RKC bij FC Dordrecht terechtgekomen. Ruben van der Veen tekende een contract bij AZ, maar na een jaar in het tweede hield hij het voor gezien. Speelt in de Futsal Eredivisie bij FCK De Hommel en op zondag

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9