11 CVITANICH EN SUAREZ, EEN GOUDEN KOPPEL STEKELENBURG MOET KNOKKEN VOOR ZIJN PLEK ajaxlife Tweede fase Irritatie REPORTAGE 16-01-2009 De wisselvalligheid van de ploeg is sinds december niet meer uit de uitslagen af te lezen, dankzij vier overwinningen op rij in de com petitie. En dus is het tijd voor fase twee, waarin de spelers en trainers zelf 'verantwoordelijkheden moeten nemen, en elkaar moeten motiveren en stimuleren om als team de over winning te kunnen behalen'. Met andere woorden: de selectie moet een hecht geheel worden. De eerste stappen daartoe worden gezet op het hoofdveld van FC Fer- reiras, dat deze zomer degradeerde uit de derde divisie en nu zijn wed strijden speelt op regionaal niveau. Het kleine Estadio da Nora (niet meer dan één hoge tribune) lijkt tij dens de trainingen soms meer decor van het ooit populaire televisiepro gramma Spel zonder Grenzen dan die van een voetbaltraining: spelers die een steeds langere keten vormen en zo rondjes rennen, spelers die op de rug van een teamgenoot springen en zich daarna naar de buik van hun kompaan moeten draaien zonder de grond te raken; het heeft weinig met voetbal te maken, het levert de nodige hilariteit op, maar dwingt ook tot samenwerken. Leonardo en Robbert Schilder hebben met die laatste oefening, op donderdagmiddag grote moeite en belanden drie keer op rij op de grond. Luis Suarez draait zich een stuk soepeler om het lichaam van Dario Cvitanich heen zonder met zijn benen het gras te beroeren, en bevestigt daarmee nog maar eens de chemie die tussen de twee aanvallers lijkt te zijn. De Uruguayaan heeft het echter een stuk moeilijker met de meer voetbal lende oefeningen die dwingen ver antwoordelijkheden te nemen. Waar Ajax' topscorer normaal gesproken met de bal aan de voet naar voren rent en zich op wonderlijke wijze een weg baant door de verdediging, moet hij nu ineens op balbezit spe len bij een 1-0 voorsprong van zijn ploeg. Suarez mag niet voor eigen succes gaan, maar moet met de hele ploeg de zege veiligstellen. Dat dit tegen de aard van het beestje is, blijkt uit de vragende blik van Suarez als hij wordt teruggefloten na een actie. Maar Van Basten wil dat de spelers meer gaan samen werken, en dus ook dat dribbelaars als Suarez en Miralem Sulejmani weten wanneer ze zich moeten inhouden. "Het zijn gretige jongens die veel hun eigen ding doen," stelt Van Basten. "Ze moeten soms meer denken aan aspecten als inzakken en compact spelen, als ploeg." Eigenlijk moet de coaching vanaf het veld zelf komen, moeten mede spelers de dribbelende aanvallers terugfluiten. Dat gebeurt momen teel te weinig. Ervaren spelers als Gabri en Oleguer hebben hun han den vol aan hun eigen spel. Poten tiële leiders als Thomas Vermaelen en Jan Vertonghen ontbeert nog de ervaring, en het lef die vaak beiden groter worden naarmate de jaren verstrijken. Vandaar dat vanuit Portugal met een schuin oog wordt gekeken naar het Spaanse La Manga, waar naast PSV ook FC Twente een trainings kamp heeft belegd. Bij de ploeg uit Enschede loopt wel een speler rond die veel ervaring heeft én die dat kan overbrengen: Rob Wielaert. Maar een ticket naar het vliegveld van Faro hoeft de aanvoerder van FC Twente niet te boeken: de club wil niet meewerken aan een directe overgang naar de Algarve. Ondanks dat de onderhandelingen muurvast zitten op vrijdagmid dag, maakt Van Basten er geen geheim van dat hij Wielaert graag ziet komen. "Wielaert is dertig jaar, heeft de nodige ervaring. We zijn gebaat bij een speler die de jonge, gretige talentvolle spelers kan hel pen." Er wordt fel getraind en veel gelopen in het kleine Estadio da Nora. Duels worden naar mate de week vordert scherper, en spelers mondiger. Het zijn noodzakelijke ingrediënten om een hecht team te kweken. Maar op woensdag blijkt dat werken aan het groepsgevoel de individuele sores niet op een zijspoor kan zetten. Sulejmani (nog niet in grootse vorm na zijn blessure) en Gabri (moeite met zijn plaats als wisselspeler) trek ken wat aan elkaar, duwen, schelden en drukken zelfs hun hoofden tegen elkaar, alsof twee mannelijke herten elkaar uitdagen voor een duel. Van Basten heeft geen moeite met deze vorm van lichte irritatie, laat hij twee dagen later weten. Op dat moment heeft hij al gemerkt dat het incident geen nasleep heeft gekregen: Gabri en Sulejmani gaan weer als goede teamgenoten door het leven. "Je wordt alleen maar beter als je scherp traint," legt Van Basten uit. "Dan neemt de inten siteit ook toe. Als je dan een tikkie krijgt, of iets bevalt je niet, moet je daar goed mee omgaan. In een wedstrijd fluit de scheidsrechter ook niet altijd zoals jij dat wilt. Het is belangrijk dat je verder gaat. Dat is nu gebeurd." De felheid en intensiviteit waar mee getraind wordt, eist echter ook op een andere manier zijn tol. Op dinsdagochtend haakt Thomas Vermaelen af met een achillespees blessure, waar hij al enkele weken last van heeft. Op donderdag ver zwikt Gregory van der Wiel zijn voet tijdens een partijtje, en tijdens de enige vrijdagtraining kneust Jan Vertonghen zijn middenvoetsbeentje als hij het duel aangaat met Miralem Sulejmani. Op zaterdagmiddag mist Ajax dan ook drie verdedigers tegen Stuttgart. De jonge Belg Toby Alderweireld - net als Daley Blind de tweede seizoenshelft vaste waarde binnen de selectie - begint in de basis. Ajax staat na één helft met 3-1 achter, en verliest uiteindelijk met 3-2. Ondanks de nederlaag toont Van Basten zich tevreden. "Het was een aardige wedstrijd van onze kant, al kregen we te gemakkelijk doelpun ten tegen. We waren de ploeg die het spel probeerde te maken, en we hebben delen van de wedstrijd goed weten te controleren." Van Basten keert met een tevreden gevoel terug naar Nederland; de eerste stap van fase twee lijkt geno men. Komende weken, als Ajax tegen NEC, SC Heerenveen en FC Groningen speelt, moet blijken hoe ver de ploeg is. Maar eerst moet er weer worden gewend aan de lage temperaturen in Amsterdam, en aan de harde velden.En dus mag Leo nardo zich blijven afvragen: hoe gaat hij zich wapenen tegen de kou? Maarten Stekelenburg mag dan wel de opvolger zün van Edwin van der Sar bü het Nederlands elftal, dat betekent niet dat hü zeker is van zijn plaats onder de lat bü Ajax nu hü weer fit is. Marco van Basten liet in de Algarve weten dat Kenneth Vermeer evenveel kans heeft als Stekelenburg op een basisplaats. "Kenneth heeft het goed gedaan de laatste maanden, hü ontwikkelt zich goed. We zijn ook heel blij dat Maar ten fysiek hersteld is. Het is aan hen twee om de komende weken te laten zien wie in de basis gaat spelen." Volgens Van Basten is niets in het topvoetbal een vanzelfsprekendheid, dus ook niet dat Stekelenburg zün basisplaats terugkrügt nu hü is hersteld van een schouderblessure. "Ze hebben allebei evenveel kans. Je moet dingen wel afdwingen. Laat het maar zien." Tegen Stuttgart viel voor Stekelenburg weinig af te dwingen. Hü kwam in de tweede helft in actie, en had in 45 minuten weinig tot niets te dulden van de Duitse aanval. Vermeer - die op de website van Ajax eerder al aangaf in Stekelenburg zün meerdere te vinden en genoegen Ijjkt te nemen met een reserverol - moest in de eerste helft echter drie treffers incasseren. Alleen de derde treffer, een lob van Thomas Hitzlsperger vanaf zestien meter, leek niet geheel onthoudbaar. Of Van Basten met zün opmerking slechts Stekelenburg extra heeft proberen te prikkelen, wordt zondag duidelijk, als Ajax de competitie hervat tegen NEC. (MvD) In een halfjaar tüd zün ze al uitgegroeid tot boezemvrienden, en ook in het veld lijkt het uitermate te klikken tussen Dario Cvitanich en Luis Suarez. Ajax lijkt een gouden koppel te hebben. Natuurlijk is voorzichtigheid geboden bij zo'n constatering, maar de cüfers liegen er niet om. Cvitanich scoorde in de laatste competitiewedstrüd van 2008 tegen ADO Den Haag drie keer, en drie keer kwam de assist van Suarez. In het oefenduel met Stuttgart scoorde Cvitanich eenmaal, wederom op aangeven van zün Zuid-Amerikaanse compagnon. Suarez kreeg ook een treffer achter zün naam: hij veranderde een schot van Cvitanich van rich ting. "Ik ben heel goed door Suarez opgevangen toen ik naar Nederland kwam," verduidelükt Argentün Cvitanich de band met Uruguayaan Suarez. En over de chemie tussen het tweetal in het veld: "We spelen alle bei op een Zuid-Amerikaanse manier, en begrüpen elkaar dus goed."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8