Ajax werkt aan teamgeest tijdens trainingskamp ajaxlife Terwijl Nederland in de ban van het schaatsen op natuurijs raakte, bereidde Ajax zich aan de Atlantische Oceaan voor op de tweede seizoenshelft. In het Zuid-Portugese Albufeira werd vooral verder gewerkt aan het teamproces. 'We zijn nu echt aan elkaar gewend.' Spel zonder Grenzen in Algarve DOOR MIKE VAN DAMME Zomaar even een vraag: hoe zou Leonardo de eerste dagen van januari zijn doorgekomen als hij speler van AZ was? Twee mutsen op, een maillot onder zijn trainings broek, of zou hij zich ziek melden? De Alkmaarse ploeg bereidt zich gewoon in de Nederlandse vrieskou voor op de tweede seizoenshelft. Ajax heeft het in Zuid-Portugese Albufeira met vijftien graden boven nul een stuk warmer, maar Leonardo twijfelt er niet aan zijn trainingsbroek of zelfs zijn extra trainingsjack uit te trekken. Voor het oefenduel met VfB Stuttgart op zaterdagmiddag verschijnen alle spelers in trainingspak of wedstrijd tenue, maar de Braziliaan heeft een extra jas aan. Zo is het uit te hou den. Voor Leonardo lijkt de redelijke warmte noodzaak om te overleven, voor trainer Marco van Basten zijn de klimatologische omstandigheden in Zuid-Portugal slechts bijzaak. Natuurlijk is het een voordeel om niet op een keihard veld te trainen, maar een week in het buitenland is volgens hem vooral een middel om zijn spelers intensiever met elkaar om te laten gaan. Ze zijn een hele week op elkaar aangewezen, in een andere omgeving dan de Arena. Zo moet de basis worden gelegd voor 'de tweede fase' van het teamproces. Wat de eerste fase was, legt Van Basten vanaf het terras van het spelershotel net buiten Albufeira uit. Hotel Pine Cliffs is een groot resort aan de Atlantische Oceaan, waar het Nederlands elftal in 2004 tijdens het EK ook verbleef voor het duel met Zweden. Een vrijdagmiddagzon netje vergezelt de golfers die vlak achter het terras afslaan bij hole 1. De selectie heeft een vrije middag na vier dagen hard trainen. Wat rest is een oefenwedstrijd op zaterdag, tegen het Duitse VfB Stuttgart. En voor Van Basten nog even een persmoment, voordat ook hij de golfbaan op kan. "Het begin van het seizoen was stroef," vertelt de trainer over het verloop van de eerste fase. "Er zijn veel nieuwe mensen gekomen, in de selectie, in de technische staf, maar ook in de directie en het bestuur. Je moet elkaar leren kennen en aan elkaar wennen. We hebben de eerste seizoenshelft veel met de spelers gesproken. Vooral over de speel wijze, over wat we moeten doen in balbezit en op omschakelmomenten. Dat moet nu in grote lijnen duidelijk zijn." Van Basten kalmeert Gabri na diens opstootje met Sulejmani

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7