'Ajax wilde niet zeggen waar het trainingskamp was' HOND BLIJKT FANATIEKSTE FAN IBffiW Waar Ajax komt, stromen tribunes vol. Zo gaat het vaak bij trainingskampen van de Amsterdammers. Maar niet in Albufeira. Slechts een handjevol fans nam een kijkje op het veld van FC Ferreiras. ajaxlife FANREPO F* 16-01-2009 J»'* DOOR MIKE VAN DAMME "Stuur ze maar hierheen, kunnen ze een potje pokeren. Gezellig." Een rond de vijftig jaar ogende serveer ster lacht om haar eigen voorstel, maar is diep van binnen gloedseri- eus. Als de spelers van Ajax langs komen in het café waar ze achter de bar staat, heeft ze de avond van haar leven, als vervent Ajaxfan. De blonde dame, luisterend naar de naam Ilse, woonde 25 jaar in het centrum van Amsterdam. Nu slijt ze haar meeste dagen in Albufeira, 's zomers een bruisend vakantieoord, 's winters een uitgestorven plaats waar slechts Nederlandse voet balclubs en een handjevol gepen sioneerden zich 's avonds door de straten bewegen. De meeste gasten van het bruine café waar Ilse sinds kort werkt komen uit de voetbalwereld. Uit het amateurvoetbal, wel te verstaan. Zeventien clubs hebben hun eerste elftal naar het zuiden van Portugal gestuurd om zich voor te bereiden op de tweede seizoenshelft. "De meeste teams komen uit Rot terdam en omstreken," zegt Ilse. "Dan zet ik wel eens 'op een slof en een oude voetbalschoen, wordt Ajax kampioen' op. Dan moet je die kop pen zien." Ze kijken waarschijnlijk een stuk beduusder dan de figuren aan de muur, die samen een uitsnede van de Nachtwacht vormen. Het café is dan ook vernoemd naar de kunste naar achter het meesterwerk, Rem brandt. In Albufeira wonen meer Ajaxsup- porters, weet Ilse te vertellen, terwijl ze een paar biertjes op tafel zet. Haar bewering wordt echter niet BH Thom en Lisa hoeven niet te dringen voor een foto met Jan Vertonghen. bevestigd langs het hoofdveld van FC Ferreiras. Op de trainingen van Ajax komen slechts dezelfde men- De meest volhardende fan van de week sen af die de straten van Albufeira bevolken: wat lokale geïnteresseer den, vakantievierende gepensioneer den én amateurvoetballers. Slechts een enkele training is er iets van roodwit waarneembaar op de tribunes; zoals op dinsdagochtend als de twaalfjarige Lisa en haar elfja rige broertje Thom de zitplaatsen in het stadionnetje (niet meer dan één tribune) voor het uitzoeken hebben. Op hun laatste vakantiedag hebben ze bijna drie uur in de auto gezeten. Lissabon en Albufeira liggen niet bepaald naast elkaar, maar ze heb ben hun ouders zo gek gekregen de rit te maken. "Ik ben al wat langer fan dan zij," zegt Thom triomfantelijk. Zijn zus laat het er niet bij zitten. "Hij heeft een shirt van Huntelaar aan," pest ze terug, terwijl ze laat zien dat op haar shirt de naam van Luis Suarez prijkt. De shirts zijn een cadeautje van Sinterklaas, die op zijn verjaar dag ook nog niet wist dat Huntelaar naar Real Madrid zou vertrekken. De twee scholieren vinden het ook maar rustig op de tribunes. Zelfs het vaste groepje supporters dat wel de moeite nam om af te reizen naar Zuid-Afrika twee jaar geleden, is afwezig. Heeft de kredietcrisis hen in de tang, of zijn ze bang dat trai ner Marco van Basten toch besloten zou gaan trainen als de fans in grote getale zouden komen? De vader van Lisa en Thom heeft wel een idee hoe het komt. "Ajax heeft alleen bekendgemaakt dat het trainingskamp in Portugal was, maar niet aangegeven waar precies. Toen ik naar de club belde, wilden ze het ook niet zeggen." Via via is hij toch achter de locatie gekomen, iets wat de diehardfans ook wel gelukt zou zijn. Wat de reden ook is, zij zijn er niet. Thom en Lisa kunnen daardoor na de training in alle rust op de foto met de spelers. Van de aanwezige amateurvoetballers hebben ze geen concurrentie; zij komen niet voor handtekeningen, maar willen de kunst van voetballen van de Aja- cieden afkijken. Al valt het niveau van de trainingen soms wat tegen. "Na deze training accepteer ik veel meer van jullie," grapt de trainer van Be Quick uit Groningen tegen zijn selectie. De aanvoeder van een ander elftal wordt later in de week door zijn teamgenoot uitgedaagd om met de coach te gaan praten: waarom mogen de Ajacieden wel op de grond zitten en tegen de hekken leunen bij een moment van rust, en zij niet? Het is onderwerp waarover 's avonds in café Rembrandt verder wordt gediscussieerd, als er al niet over het eigen trainingskamp wordt gespro ken. Ilse schenkt avond aan avond bier voor de amateurvoetballers bij, en blijft stiekem hopen dat er ineens wat Ajacieden voor de deur staan. Voor een potje poker. Had Ajax tüdens vorige trainingskampen 'last' van luidruchtige supporters op de tribunes, in Albufeira had de ploeg met een supporter van andere aard te maken: een zwerfhond die het Estadio da Nora als zijn eigen achtertuin beschouwde. De hond dook op dinsdag al bü de eerste training op, en verstoorde een partüspel door achter de bal aan te rennen. Bü de tweede training, op dinsdagmiddag, ging het beest er met een van de hoedjes vandoor, bracht hij een bezoekje aan het doel van keeper Maarten Stekelenburg, en drong hü de aandacht op van assistent trainer Rob Witschge. Op woensdag meldde het beestje zich keurig op tijd voor de derde training van de week. Het was reden genoeg voor trainer Marco van Basten om alle hekken rond het veld dicht te laten gooien, waarop de hond maar een andere speelterrein opzocht voor de rest van de week.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 10