Ajax heeft wellicht de beste selectie van de eredivisie, maar de spelers kunnen lang niet elke week voldoen aan de verwachtingen. De wisselvalligheid biedt de toekomst zowel euforie als kopzorgen. Speelt Ajax nog genoeg goede wedstrijden om de strijd om de titel vol te houden? ajaxlife -fl ANALYSE jj*~ Xw 27-11-2008 MAX: EEN GEVECHT TUSSEN EUFORIE EN KOPZORGEN Hij liep er verdwaald bij in het koude DSB Stadion, afgelopen zon dag. Jan Vertonghen leek het druk ker te hebben met het ontwijken van de sneeuwvlokken, dan met het spel van zijn ploeg tegen AZ. Ter wijl teamgenoot Urby Emanuelson bij een ingooi op zoek was naar een vrijstaande Ajacied slofte Vertong hen 'afwezig' vooruit, en maakte geen aanstalten om zich aan te bie den. Alsof hij zich in de tachtigste minuut al gewonnen had gegeven, bij een 2-0-achterstand. Alsof hij wist dat het deze zondagmiddag niet meer goed zou komen. Met zijn tijdelijke moedeloosheid, dat in schril contrast staat met een soms tentoongestelde klasse (zoals tegen Vitesse), symboliseert Ver tonghen de situatie waarin Ajax zich momenteel bevindt. Onmacht, zoals in de verloren wedstrijden bij sc Heerenveen (5-2) en AZ (2-0) wordt moeiteloos afgewisseld met wedstrijden waarin de tegenstander met vlagen van flitsend spel wordt afgebluft, zoals de thuiswedstrijd tegen PSV (4-1). Die wisselvalligheid maakt het moeilijk om ook maar enige prog nose te geven over het verdere verloop van het seizoen. Na Ajax- PSV dachten supporters een plekje te kunnen uitzoeken op het Leidse- plein ergens in mei, maar na de magere vertoning in Alkmaar zullen de verkentochten op de plek waar Ajax doorgaans gehuldigd wordt, vast weer worden gestaakt. Euforie maakt plaats voor kopzorgen. En niemand die weet wat de stemming komende week is. Marco van Basten moet van die wis selvalligheid even moedeloos wor den als Vertonghen in de wedstrijd tegen AZ. Hij zal zich ook afvragen waarom Luis Suarez zich de ene week als de beste speler in de Neder landse competitie profileert en een week later vooral met zichzelf wor stelt? En waarom strooit Vertonghen de ene keer met de zuiverste passes, en komen op een ander moment de meest simpele breedtepasses niet aan? Wie het weet, mag het zeggen. Na twaalf competitiewedstrijden zijn diverse problemen echter wel al duidelijk aan de oppervlakte geko men. Zo laat de Amsterdamse ploeg het zelfvertrouwen in een kluisje in de Arena achter als er buitenshuis geacteerd moet worden. Waar dit seizoen in eigen huis alle wedstrij den werden gewonnen, daar kon Ajax slechts twee van de zes uitduels omzetten in een overwinning. Het grootste probleem lijkt echter de blessuregolf waar de ploeg niet verlost van lijkt te worden. Bijna alle spelers in de beoogde basis hebben een blessure achter de rug. Tegen sc Heerenveen moest Van Basten zelfs al zijn belangrijke aankopen (Ismaïl Aissati, Oleguer Presas, Miralem Sulejmani en Eyong Enoh) missen. De trainer kan daarnaast langere tijd geen beroep doen op de twee sterspelers van afgelopen seizoen, Maarten Stekelenburg en Klaas-Jan Huntelaar. Met name het wegvallen van top scorer Huntelaar maakt Ajax kwets baar, vooral nu ook Dario Cvitanich in de lappenmand zit. Ajax mist een fitte pure spits, een aanspeelpunt in de aanval, waar bewegelijke spelers als Sulejmani en Suarez omheen kunnen bewegen. Van Basten pro beerde het met Evander Sno in de punt, maar hij miste als middenvel der het spreekwoordelijke 'neusje voor het doel'. Ook voor deze problemen - het gebrek aan zelfvertrouwen in uitwedstrijden en de blessuregolf - geldt dat Van Basten geen klinkklare oplossing kan vinden in het trainers handboek. Die problemen lossen zich ook vaak vanzelf op: door punten te pakken in uitwedstrijden, en de tijd heelt ook alle wonden, figuurlijk, en in het geval van de blessures ook letterlijk. Met een fitte selectie hoeft Van Basten niet meer te schuiven, en moet de wisselvallig heid de kop in worden gedrukt. De trainer moet dan ook afrekenen met zijn eigen wisselvalligheid. Tegen PSV greep hij goed in, en speelden invallers Sulejmani, Gabri en Leonardo een beslissende rol in de overwinning. Daarentegen liet hij in het bekerduel met FC Volendam jeugdspeler Marvin Zeegelaar debu teren, waar vleugelspeler Leonardo op de bank toekeek hoe Ajax geen grip kreeg op de tegenstander. Van Basten liet zich ook al enkele keren erg kritisch uit over zijn selectie. Na Heerenveen-Ajax - het duel werd in een stortregen gespeeld - noemde hij zijn spelers mooiweervoetballers. "Als het een beetje regent, weten ze het niet meer", zei hij. In de Alkmaarse sneeuw leken de spelers ook verdwaald. De Ajacie- den hebben bewezen snel het goede pad weer te kunnen vinden. Dit keer is het zaak dat ze ook op dat pad blijven. Dat zal heel wat kop zorgen wegnemen; bij Vertonghen, bij Van Basten en bij die fans die al een plekje op het Leidseplein willen zoeken. (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8