17 Eyong Enoh Met een overtuigende correcte tackel in een volle Kuip bewees de Kameroenese middenvelder al snel over de determinatie te beschikken die zijn teamgenoten wel eens missen. "Mijn vader heeft mij altijd geleerd meester te zijn over elke situatie." ajaxlife Je hebt zes weken aan de kant gestaan met een liesblessure. Hoe gaat het nu met je? Je zult wel gebaald hebben, je was lekker bezig! Je maakte je debuut in niet de minste wedstrijd. En dan meteen zo'n tackel op de bal! Dat is aardig gelukt. De sup porters scanderen geregeld je naam. Je bent populair. Maar toch. Je aanpassen aan het grote Ajax als 22-jarige Afrikaan lijkt me niet mak kelijk. Van Basten ziet in jou iemand die ballen verovert en vanuit een persoonlijke taak speelt. Jijzelf ook? Dat is niet het enige. Fysiek sta je ook je mannetje. Is dat het enige geheim? Aha! Daarom blijf je elke wedstrijd tot de allerlaatste minuut gaan. Je weet wat hard werken is. Je had de luxe dat je kon studeren. Je vader was het niet eens met die beslissing. Je verruilde de zekerheid van een gedegen opleiding voor de risicovolle voetbaljungle. In hoeverre komt die twee jaar studie nog van pas bij het voetbal? Je komt vastberaden over. Is dat je kracht? Naam: Eyong Takang Enoh Geboren: 23-03-1986 in Kumba (Kameroen) Clubs: Mount Cameroon FC, Magusa Türk Gücü SK, Ajax Cape Town, Maccabi Haifa (stage) en Ajax. Debuut: Feyenoord-Ajax, 21-09-2008 INTERVIEW 27-11-2008 "God is de basis DOOR MIKE BOESCHOTEN Bij zijn officiële debuut liet Eyong Takang Enoh (22) direct zien waarom Marco van Basten hem zo graag naar Ajax wilde halen. "Goed. Ik voel geen pijn meer en mijn spieren zijn niet meer stijf. Het is nu zaak ritme op te doen." "Natuurlijk was het erg teleurstel lend dat ik geblesseerd raakte, maar ik heb mij meteen gefocust op het herstel en niet aan het negatieve gedacht." "Ik kan mij die nog herinneren ja. Het was een erg belangrijke wedstrijd, al was ik niet heel erg op de hoogte van de rivaliteit met Feyenoord en wat ik kon verwach ten. Maar als nieuweling die net in Nederland was, wilde ik indruk maken op mijn teamgenoten, coach en supporters." "Misschien is het de serieuze manier waarop ik mijn wedstrijden speel. Het publiek houdt ervan een speler te zien die zichzelf helemaal toe wijdt. Als ik de bal verlies, geef ik niet op. Dat waarderen ze." "Het is een kwestie van mentaliteit. Als je sterk in je schoenen staat, kun je je overal snel aanpassen. Ik heb altijd de mentaliteit gehad om de dingen simpel te houden en niet te ingewikkeld. En ik treur niet om mijn fouten, leer er juist van." "In het veld gebruik ik mijn capaci teiten naar de omstandigheden. Als er meer technische spelers dan ik in het team zijn, zorg ik dat ik de ballen verover en controlerend speel. Daar liggen mijn kwaliteiten. Het tempo bepalen is iets wat ik graag doe." "Het is een typische karaktertrek van Afrikaanse spelers. Dat heeft te maken met de status van de velden in ons land. De grasmatten zijn niet zo glad als hier in Nederland, maar hobbelig, droog en hard. Je moet fysiek goed zijn om de bal onder controle te houden, ermee te dribbe len en jezelf staande te houden." "Het milieu waarin ik ben opge groeid heeft er ook aan bijgedragen dat mijn spieren sterker zijn gewor den. Ik voetbalde veel op straat zon der schoenen, op blote voeten. Op de weg, de stenen, de bosjes, overal. Verder deed ik veel huishoudelijk werk. Dat doen veel Afrikaanse kinderen. Als we geen water in huis hadden, moest ik dat gaan halen en op mijn hoofd naar huis dragen. van mijn inspiratie9 Of ik sprokkelde hout. Ik liep lange afstanden, waardoor mijn boven beenspieren zich goed ontwikkelde." "Het heeft me zeker wel geholpen. Ik was tussen de zeven en tien jaar oud toen ik samen met mijn enige broer het fysieke huishoudelijke werk deed. Mijn moeder en vier zussen hielden zich bezig met koken en wassen. Ik hielp mijn moeder met haar werk. Ze ging naar lokale marktjes in de buurt om allerlei spulletjes te verhandelen. Ik weet nog goed dat ik daar rondliep en ijs aan de zwetende mensen verkocht. Het was vaak erg warm en zij wilden dan iets kouds." "Zeker. Ik heb veel jongens om mij heen gezien die meer talent hadden. Maar ik was vastberaden ervoor te gaan en in mijn toekomst te investe ren. Het trainings complex van mijn jeugdclub was op redelijke afstand van mijn huis. Vijftien kilometer joggen heen, trainen en dan weer vijftien terug. Dat hield mij niet tegen." "Mijn vader werkte voor de overheid als ambtenaar. Daardoor konden wij ons een opleiding veroorloven. Al vanaf mijn vijfde ging ik naar school. Later begon ik met een vijfjarige studie medicijnen op een Engelse universiteit. Omdat ik voor het voet bal koos, heb ik er daar maar twee van volgemaakt." "Klopt. Hij wilde dat ik eerst mijn papieren haalde en daarna ging voet ballen. Toen ik met studeren begon, ben ik ook een jaar gestopt. Daarna wilde ik tóch weer voetballen." "Het was een moeilijke beslissing. Maar ik wilde dit heel graag en wist wat de risico's waren. Gelukkig is het goedgekomen. Mijn ouders zijn erg trots. Aan hen heb ik veel te danken, zeker mijn vader. Hij heeft mij gepusht aan die opleiding te beginnen." "Ik kan mij nu beter in het Engels uitdrukken en weet veel van het menselijk lichaam. Als topsporter is voeding heel belangrijk. Water drinken na afloop van een wedstrijd en verloren kracht aanvullen met de juiste energie. Niet elke speler is daar van doordrongen. Verder heb ben vakken als wiskunde en biolo gie mijn vaardigheden om dingen snel in mij op te nemen bevorderd. Daardoor kan ik een wedstrijd beter analyseren." "Mijn vader heeft mij altijd geleerd meester te zijn over elke situatie en altijd de kwaliteiten te gebruiken die god mij gegeven heeft. Als Chris ten speelt hij een belangrijke rol in mijn leven. God is de basis van mijn inspiratie."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 14