15 'HET IS EEN KENTERING VAN DE WEDSTRIJDBELEVING' iHÜ 1 SFEERTEAM EERT SJAKIE WOLFS iEfcOP» ajaxlife Marco's complimenten Besef Effect REPORTAGE 27-11-2008 Tegenwoordig zie je ineens weer meer Nederlandse vlaggen hangen. Zulke dingen gebeuren spontaan. Dat vind ik mooi." Het jongere Vak410 schaart zich dus achter de F-Side; het sfeervak waar mee het ooit begon. Hierdoor kun nen zij samen, als collectief, meer geluid produceren dan voorgaande jaren, waardoor de spelers van Ajax over een dood punt geholpen wor den als het op het veld moeizaam gaat. Vorig seizoen gaven enkele spelers echter aan liever uit- dan thuiswedstrijden te spelen, vanwege de negatieve stadionsfeer. Wie deze uitspraak een seizoen later projecteert op de thuiswedstrijden van Ajax, moet concluderen dat er in een jaar tijd veel is veranderd. Op positieve wijze welteverstaan. Voors: "Het is een kentering van de wed strijdbeleving, het publiek weet dat het op dit moment verbaier moet." over de supporters (we herinneren ons de wedstrijd Feyenoord-Ajax, waarbij de Ajax-aanhang Van Bas ten langdurig toezong en er slechts een minuscuul handgebaar van de leermeester tegenover stond), laat hij zich heden ten dagen positief uit over de Ajax-achterban. Een rappe verandering, wellicht mede gedwon gen door tegenvallende resultaten. Toch zegt het iets over zijn toegeno men waardering voor de supporters. De wisselwerking tussen spelers, technische staf en supporters lijkt verbeterd. Niet alléén door toedoen van de nieuwe Vak410-locatie blij ven de supporters nu pal achter de ploeg staan. Ook als het spel slecht is: fluitconcerten zijn passé. Ben: "Complimenten die Van Basten gaf aan het publiek waren tactisch en slim; het hield de gemoe deren rustig. Daarbij is het zo dat er duidelijk aanwijsbare redenen zijn waarom Ajax regelmatig Ajax- onwaardig speelt; namelijk de grote Ook Ben ervaart de kracht van de 410-verhuizing: "Als Vak410 en de F-Side nu samen zingen, dan gaat er een soort 'combat area' qua geluid richting het veld. Dat is het mooiste. Soms komt het besef tot supporten bij een heel grote groep in één keer op. Dat heeft onder meer met sfeer, emoties en veldgebeurtenissen te maken. De bekerfinale tussen AZ en Ajax van twee jaar geleden is zo'n voorbeeld. Tegenwoordig zie je het echter ook regelmatig in de Arena; dat je ineens met z'n allen als één man achter het team gaat staan." Waar Marco zich kort na zijn Ajax- intrede nogal kil opstelde tegen- hoeveelheid blessures. Dus het publiek accepteert het en doet er alles aan om het team optimaal te steunen. Je merkt eigenlijk pas wat je aan je supporters hebt op het moment dat het slecht gaat." Abel van Vak410: "Sinds de verhui zing beseffen veel supporters denk ik dat er wél sfeer kan zijn in de Arena. Ik zie dit als een eerste stap, met als ideaalbeeld dat heel de zuidzijde (beide ringen) gevuld is met fana tieke supporters. Al realiseer ik me dat dat een ideaalbeeld is." Ben van de F-Side: "Eigenlijk zou je op verschillende plekken in het stadion fanatieke supportersvakken Het sfeerteam eert Sjakie op schitterende wijze moeten hebben. Het allermooiste vind ik de Argentijnse supporters mentaliteit in een kolkend stadion met confetti, megadoeken en fak kels. Maar dat zal in Nederland niet snel gebeuren." Ben: "Het meest positieve effect van de verhuizing van Vak410 is de kata lysatorwerking die de jonge honden op ons hebben. Hun enthousiasme werkt aanstekelijk en ze blijven maar gaan, van minuut één tot de aller laatste." Abel: "Ik ervaar de samen werking op het gebied van zang als meest positief. Bepaalde liedjes knallen d'r echt lekker in. De zang- samenwerking was altijd al goed, maar nu nog beter. Dat was ook de doelstelling." Henk Voors: "Bij de wedstrijd tegen PSV leek het op een gegeven moment wel alsof de hele tweede ring meezong." Al met al is de verhuizing van Vak410 naar zuid dus een goede keuze geweest. Wie nu naar de Arena komt kan wat verwachten en dat geldt zowel voor de supporters van de tegenpartij als voor diens spelers. En wie weet wat er in het verschiet ligt? Het publiek pakt, aan de hand van Vak410 en de F-Side, de punten dit seizoen. Fraaie tifo-actie tijdens de wedstrijd tegen Sparta Het sfeerteam, waarin de F-Side en Vak410 een groot aandeel hebben, heeft de dag voor de wedstrijd tegen PSV keihard gewerkt aan een eerbetoon voor Sjakie Wolfs. Het eigenlijke eerbetoon, gedurende de minuut stilte voor de wedstrijd, werd oneerbiedig verstoord door de Eindhovense aanhang. In de tweede helft sierde het portret wat het sfeerteam van Sjakie maakte opnieuw het stadion. Ditmaal op zuid, op de F-Side, waardoor Sjakie (en de sfeeractie) alsnog de welverdiende aandacht kreeg. jj j. S®i'v

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 12