14 'VAK410 WERKT ALS KATALYSATOR VOOR DE F-SIDE' Iedere stadionsupporter heeft kunnen ervaren dat de sfeer in de Arena is verbeterd sinds de verhuizing van Vak410 naar 'zuid'. Marco van Basten geeft het publiek zelfs complimenten! Wat vinden betrokkenen van de F-Side en Vak410 er zelf van? ajaxlife Van plan tot verhuizing Wedstrijdbeleving REPORTAGE 27-11-2008 Jasje uit en springen maar! F-Side en Vak410 samen een 'combat area' DOOR BORIS DE ZEEUW Toen Ajax een paar jaar geleden in de Arena tegen PSV speelde om de Johan Cruijff Schaal, ontstond bij de mensen van Vak410 de wens om te verhuizen naar de zuidkant van het stadion. Omdat de Johan Cruijff Schaal een KNVB-aangelegenheid is, wordt de Arena op zo'n dag stee vast in tweeën gedeeld, waardoor vrijwel alle Ajax-supporters aan één stadionkant, de zuidzijde, staan of zitten. Op die manier kwam Vak410 toen uit op stadionvak 428, boven de F-Side. "Bij de wedstrijden om de Johan Cruijff Schaal zaten we altijd op vak 428 en dat was steeds een groot feest. Dus die plek wilden we het liefste", aldus Abel Dekkers van Vak410. Daarbij kwam dat Vak410 stevig groeide qua populariteit en de wachtlijst voor het sfeervak alsmaar langer werd, waardoor werd men reikhalzend uitkeek naar de uitbrei ding van het vak. Het verhuisidee was er, maar bleef langdurig links liggen. Totdat Vak410 opnieuw de wens uitsprak en Ajax intern onderzocht wat eventu ele verhuismogelijkheden waren. "In overleg met de Arena, de politie en met de gemeente Amsterdam keek Ajax naar de uitvoerbaarheid", aldus Henk Voors, medewerker Suppor- tersbeleid Ajax. "Uitbreiden op noord was erg moei lijk, omdat je niet zomaar tegen sup porters in omliggende vakken kunt zeggen dat ze moeten vertrekken. Daarbij was de zuidkant de eigen lijke wens van Vak410. We hebben tijdens de onderzoeken en gesprek ken steeds met Vak410 overlegd." Uiteindelijk zagen alle partijen witte rook: de verhuizing zou plaatsvin den en wel naar het spiegelvak; de exacte overkant van stadionvak 410, schuin boven de F-Side. Voors: "Logistiek gezien was dat de meest simpele oplossing. Overigens gaan er verhalen rond dat de verhuizing voortkomt uit een wens van de politie. Dat is niet waar. Eerst kwam Vak410 met de wens. Dat de politie het vervolgens een goed plan vond, is mooi meegenomen. In het totaal heeft het regelen van de verhuizing ongeveer een jaar geduurd." Ben Kiesow, bedenker van de naam 'F-Side', vertelt dat zuid wisselend reageerde op de verhuisplannen. "Er werd bij ons gemengd gereageerd toen we hoorden van de verhuizing. Ook wel terughoudend, iedereen moest het even aanzien." Voors bevestigt dat. "Voorgaande jaren ging er op Vak410 heel veel goed, maar ook wel eens iets fout. Dus zuid was sceptisch, in de zin van 'als ze die geintjes maar niet bij ons gaan flikken'." Voor 410'er Abel was er daarom vooral spanning: "Ik weet nog goed dat ik op de vooravond van de eerste thuiswedstrijd dit seizoen echt geen oog dichtdeed. Ik hoopte zó dat alles goed zou gaan, maar dat kun je op voorhand niet zeggen." Gelukkig ging het prima. Er is veel respect van Vak410 voor de F-Side en het besef is er dat er op het nieuwe vak niks naar beneden gegooid moet worden. We zijn blij met de verhuizing, maar ik vind niet dat we te hard van stapel moeten lopen. Misschien is het goed om aan het einde van dit seizoen te evalue ren. Op dit moment gaat het goed, maar ook in de vijftiende wedstrijd kan er wat gebeuren. Daarbij komt, dat vooralsnog alle thuiswedstrijden gewonnen werden, maar je moet afwachten wat er gebeurt als Ajax in eigen huis een keer flink onderuit gaat. Natuurlijk hopen we dat het zo goed blijft gaan als nu." Ben: "Ik had vanaf het begin zoiets van: laat ze (Vak410) maar komen, wij van de F-Side zijn ook zo begon nen dus we moeten respect voor ze hebben. Zij doen het op hun manier. Persoonlijk heb ik niks met die 'lalala' liedjes, maar laat ze. Het zijn gewoon twee verschillende opvattin gen van supporten. De F-Side heeft nog steeds de Engelse beleving, waarbij het gaat om wat er op het veld gebeurt en wat de supporters van de tegenpartij doen." "In mijn ogen zijn sfeeracties en spreekkoren louter bedoeld om de supporters van de tegenstander te imponeren en te overklassen", vervolgt hij. "Vak410 heeft meer de Zuid-Europese beleving. Zij zingen continu, hebben bandieri's en grote spandoeken. Misschien heeft dat ook met trends te maken, want er zijn bepaalde trends te bespeuren als je kijkt naar de Ajax-supporters door de jaren heen. Zo zag je vroeger bij de F-Side veel Engelse vlaggen en toen we naar de Arena kwamen hadden we juist meer Israëlische.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 11