AJAX-TROTS GEDURENDE EEN HECTISCH SEIZOEN Stewards in Arena zijn er voor de fans "We zijn allemaal Ajacieden en hebben hetzelfde doel voor ogen: dat Ajax de wedstrijd wint." Aan het woord is Marlon Tjon, als teamleider beveiliging bij bijna alle duels van de Amsterdammers aanwezig. Ook hoofdsteward Theo Holtslag doet zijn werk al tientallen jaren met plezier. "Omdat ik van de club houd." Vak410 DVD III: 2007-3008 M imrmi ajaxlife Vak410 is trots op Amsterdam en dat wordt op de derde dvd van het sfeervak, 'Vak 410 dvd III: 2007- 2008', goed duidelijk. Met strakke montages van sfeerbeelden wordt de passie van Vak410 belicht, gedurende een hectisch seizoen. Hectisch seizoen Sfeeractie Heitinga Seizoenkaart Veranderingen REPORTAGE 14-11-2008 Marlon Tjon (boven): 'de doorstroom op Zuid verloopt niet vloeiend'. Theo Holtslag (links): 'de leukste bijbaan van Nederland'. Het welbekende Baantjer-deun- tje van Toots Tielemans klinkt als we de dvd 'Vak410 dvd III: 2007-2008' in de speler stop pen. De mondharmonicamuziek is tekenend voor dat wat Vak410 met dit overzicht uitdraagt. Waar de eerste twee dvd's vooral de sfeeracties zelf bevatten, staat er op dit nieuwe schijfje meer, zoals interviews met Johnny Heitinga en Bobby Haarms (op een rond vaartboot) en ook beelden van het stadshart van Amsterdam. In pakweg 90 minuten blik je terug op een zeer hectisch sei zoen, waarbij je merkt dat som mige zaken al enigszins zijn weggezakt. Niet alleen dat wat er op het veld gebeurde (zeker niet zelfs), vooral alles eromheen; iets wat je op het Ajax-seizoensover- zicht bijvoorbeeld mist. Het afscheid van Wesley Sneijder komt langs, evenals het afscheid van Jaap Stam. Verder zien we onder meer de protestactie tegen voormalig voorzitter John Jaakke en oud-algemeen direc teur Maarten Fontein langsko men en passeert de voorberei ding op het megaspandoek bij de sfeeractie voorafgaand aan Ajax-Feyenoord. Het hoogtepunt van vorig seizoen op gebied van sfeeracties was - in onze ogen - duidelijk de sfeeractie voor Heitinga. We zijn dan ook blij dat we de voorbereidingen hiervan kunnen terugzien op deze dvd, zodat je ook als 'gewone' toeschouwer meekrijgt wat er allemaal aan voorafging. Een dvd vol stadstrots en boven dien een complete terugblik op een Ajax-seizoen vol hectiek: een welkome aanvulling op je collec tie Ajax-dvd's. No»rdzijde_ de mazzel; DOOR YVONNE DOMBRAKIS Beide heren kunnen iedereen aan raden als steward of beveiliger in de Amsterdam ArenA aan de slag te gaan. Holtslag, die ooit na afloop van een duel in De Meer een folder in zijn handen gedrukt kreeg met daarin de oproep steward te wor den, heeft nooit spijt gehad van zijn beslissing om toe te happen. "Ik was al zo lang supporter, dat ik wel iets extra's voor de club wilde doen." Naast zijn baan als buschauffeur kost 'de leukste bijbaan van Neder land' hem veertig uur per week. "Ik ben veel te vinden aan de zuid zijde. Ik ga goed om met de harde kern. Dat is door de jaren heen zo gegroeid. Soms ontstaan er op de F-Side kleine problemen, maar in de meeste gevallen is dat met een kort gesprek weer opgelost." Tjon waakt als beveiliger over sector Zuid H. Hij noemt goede commu nicatieve vaardigheden als belang rijke eigenschap. "Verder moet je assertief zijn, over mensenkennis beschikken en een probleemsituatie goed kunnen inschatten. Emotie hoort bij voetbal. Dat snappen alle stewards en beveiligers heel goed. Bij een conflict houden we daar rekening mee. Supporters moeten hun ei kwijt. We staan daarom altijd open voor een redelijke discussie. Pas als iemand totaal niet meer voor rede vatbaar is, grijpen we diegene in zijn nekvel en moet hij het stadion verlaten. Gelukkig komt dat niet vaak voor." Behalve ervoor zorgen dat elke sup porter onbekommerd naar de wed strijd kan kijken, zijn Tjon en Holt slag ook verantwoordelijk voor de instroom bij de ingangen en leiden ze met collega's de kaartcontrole in goede banen. Voorafgaand aan elk duel is er een briefing, waarbij het draaiboek en eventuele bijzonder heden worden doorgenomen. Na afloop vindt een evaluatie plaats. Holtslag roemt de werksfeer. Wel merkt hij dat het verloop groot is. "Als steward moet je niet denken: ik ga lekker de wedstrijd kijken. Er is genoeg te doen, dat is dus niet de juiste insteek. Natuurlijk zie ik af en toe wel een doelpunt en daar geniet ik ook van. Maar je moet het werk niet gaan doen om een seizoenkaart uit te sparen." Het duo ziet niet alleen voetbalwed strijden in de Arena. "Als een con cert wordt georganiseerd door Mojo ben ik er niet bij. Zij werken met eigen beveiligers. Maar bij de con certen van De Toppers en de K-l World Grand Prix (vechtsport) was ik wel aanwezig," legt Tjon uit. Twee grote recentelijke veranderin gen zijn de verhuizing van sfeervak 410 naar de vakken 424 en 425 en het rookverbod in de ArenA, dat op 1 juli vanwege veranderde wetgeving inging. Tjon vindt dat de stemming in het stadion is verbeterd, nadat vak 410 dit seizoen de oversteek maakte. "Samen met de F-Side, maken die jongens flink wat herrie. Ik vind het prachtig, zo'n orkaan van geluid. De fans ondersteunen de club op de juiste manier." Toch brengt de verhuizing ook een kritiekpuntje met zich mee. "Bij ingang Zuid J is het nu drukker, waardoor de doorstroom niet vloeiend verloopt. De rijen worden langer en de druk op de stewards groter. Ik merk dat daar bij fans ontevredenheid over ontstaat." Ajax, ArenA en politie doen er echter alles aan om dit probleem op te lossen, waardoor de laatste wedstrijden een verbetering is opgetreden. Kritiek hebben ook sommige rokers, die door het nieuwe beleid hun nicotine bijna twee uur moeten mis sen. Holtslag: "Een deel wilt juist onder een spannende wedstrijd een sigaret opsteken. Een gewoonte, die niet van de ene op de andere week te veranderen is. We werken daarom langzaam toe naar een compleet rookvrij stadion. Het is ook gedrukt op de seizoenkaarten en de losse tickets en door het hele stadion staat aangegeven dat er een rookverbod is. Wie toch een peuk opsteekt, wordt vriendelijk verzocht die uit te maken en krijgt een waarschu wing. Als ik vertel dat niet-rokers en kinderen er last van kunnen hebben, is er meestal begrip. Iedereen moet zich prettig voelen in het stadion." Tjon vult aan: "De supporters zijn er niet voor ons, maar wij zijn er wel voor de fans. Buiten de lijnen probe ren wij iedereen een fijne middag of avond te bezorgen. Helaas hebben we geen invloed op wat zich binnen de lijnen afspeelt. Maar net als de Ajax-aanhang hopen wij op mooie resultaten. Het wordt weer eens tijd voor een feest op het Leidseplein."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 10