10 'Het bestuur wilde vers bloed' 'SLOWAAKS VOETBAL ZIT IN DE LIFT' 11 KOM UIT DIE STOEL! Zes punten volstaan dit seizoen voor Europese overwintering. De eerste drie moet Ajax donderdag tegen MSK Zilina in de wacht slepen. Hoogste tijd voor een ouderwetse spionagetocht naar Oost-Europa. PROGRAMMA ajaxlife ajaxlife Sleutelen Zilina-bobo's Tscheu la Ling (52) kennen we vooral van zijn schaarbewegingen als voormalig rechtsbuiten in De Meer. De zakenman is sinds twee jaar actief in Slowakije, als grootaandeelhouder van het vorig seizoen gedegradeerde AS Trencin. 23 oktober Ondrej Sourek: Adauto da Silva: Mislav Karoglan: Peter Styvar: Martin Durica: Emil Rilke: Vladimir Leitner: REPORTAGE 01-11-2008 en in Slowa Atofijjt jfci r..y. HSV-verdediger Joris Mathijsen is te laat. Zilina-uitblinker Peter Pekarik strandt echter op doelman Rost Hopelijk blijven oerzvoudgeluiden in Amsterdam achterzvege. DOOR SANDER ZELDENRIJK Slowaaks vechtvoetbal versus Duitse onverzettelijkheid. Zilina-HSV is geen fraai affiche, maar kondigt wel het Europese vreemdelingenpo dium aan waarop Ajax bivakkeert. Liefhebbers van technisch verzorgd voetbal hebben in groep F weinig te zoeken. In deze poule gaat het vooral om het winnen van je kopdu els, het opstropen van de mouwen, harde tackles, de opportunistische lange bal, veel lichamelijk contact en - hopelijk - wat fraaie staaltjes voetbal. Terwijl Ajax en Aston Villa acht tienhonderd kilometer verder aan hun warming-up beginnen, bespi oneert Ajax Life de komende twee UEFA Cup-tegenstanders. HSV heeft zojuist fortuinlijk zijn eerste drie punten gepakt. De Duitsers winnen onverdiend met 2-1, maar daar kraait geen Duitse herder naar. Linksback Timothee Atouba bevestigt de fysieke status van groep F. Hij hield aan het treffen een gescheurde achillespees over en ontbreekt tegen Ajax. Joris Mathijsen is ontevreden over de teamprestatie en bekent na afloop dat hij niet al te veel van Zilina wist. "We hadden een video band van dertig minuten. That's it! Daarin liet de trainer veel zien. Verdedigend was het niet goed en gaven we kansen weg over links. Dat gebeurt ons normaal niet. Het was effectief en onze keeper sleepte ons er doorheen. Meer heb ik er niet over te zeggen. Je weet hoe het gaat. We spelen veel wedstrijden. Als je dan in de rust met 2-0 leidt, moet je dat rustig uitspelen. Nu moesten we alsnog gas geven." Namens Ajax is scout Hans van der Zee naar Slowakije afgereisd. Omdat hij zijn reis niet zelf had geboekt, moest hij via het Poolse Kraków bijna tweehonderd kilo meter Slowaaks heuvellandschap afleggen in een huurauto. Door dat oponthoud arriveert hij een minuut na de aftrap. Hij is na afloop niet onder de indruk van de ploeg, op de rechterflank na. De spelers van HSV overnachten in het aangrenzende Holiday Inn. Dat ligt nog geen honderd meter van het Pod Dubnon Stadion, maar deson danks wordt de ploeg per bus naar het hotel vervoerd. Daar ontmoet Martin Jol - coach van HSV - vriend Van der Zee. Ze volgden in de jaren negentig beiden de cursus Coach Betaald Voetbal. De twee voetbal fanaten zakken in de fauteuilles en er wordt snel nog een extra kamer geregeld. Waar het gesprek over ging, laat zich raden. Eerder op de wedstrijddag nam Jol al de tijd voor Ajax Life en sprak hij over de krachtverschillen in groep F, zijn selectie, Ajax en het onbekende Zilina. "Aston Villa is favoriet," trapt hij af. "Vervolgens zijn er drie teams die om de laatste twee plekken vechten. Ajax, Slavia en HSV. Zilina is de minste ploeg. Het is vreemd dat Ajax thuis speelt tegen Zilina én Slavia. Dat zijn op Dusan Radolsky zvas opgelucht over het spel van zijn hardwerkende ploeg z'n minst vier en wellicht zes pun ten. Wij moeten uit naar beiden. Ik had er liever één van thuis gehad." De Duitsers bekeken hun eerste opponent vijf keer. We kregen ook veel informatie van de vader van David Jarolim (middenvelder van HSV, red.). Hij is de trainer van Sla via Praag en kent deze ploeg door en door. Zilina speelt 4-5-1. Eigenlijk 4-1-4-1. Da Silva is de gevaarlijkste speler. Speelt Zilina tegen sterke tegenstanders, dan staat hij op het middenveld. Anders meldt hij zich twintig meter meer naar voren." Hoewel Jol een fijne (inter)nationale start kent, is hij nog lang niet klaar. "Ik heb een goede selectie waaraan nog veel te sleutelen valt. Niet in defensief opzicht. Met Nigel de Jong en David Jarolim beschik ik over twee van de beste middenvelders in Duitsland, maar zij zijn niet degene die een opening forceren, zoals Rafael van der Vaart dat deed. Hij was vorig seizoen bij zestig procent van de treffers betrokken. Tro- chowski speelt nu op rechts, maar is oorspronkelijk een '10'. Voorin heb ik Petric, Olie en Guerrero. Olie staat op links, maar is eigenlijk spits. Guerrero haalde ik terug naar de '10', achter Olie en Petric. Het is dus zoeken, terwijl Bayer Leverkusen en Bayern München specifieke spelers op die posities hebben. Wij zijn ook nog niet zover dat we met echte vleugelspitsen kunnen spelen." Ajax bekeek hij nog niet gedetail leerd, maar uiteraard is de Hagenees op de hoogte. "Ik heb ze goed en minder zien spelen. Er is veel in talent geïnvesteerd. Als ze iedereen kunnen opstellen, heeft Ajax een sterke ploeg." Zilina is de succesvolste club uit het laatste Slowaakse decennium. De ploeg kende deze zomer een lange aanloop naar de groepsfase van de UEFA Cup. Drie moeizame kwalifi caties (Levski Sofia - Slovan Liberec en MTZ-RIPO Minsk) volstonden voor het grootste Europese avon tuur in de clubgeschiedenis. Vorig seizoen lonkte zelfs de lucratieve Champions League, maar Slavia Praag versperde die weg. Afijn, dat gevoel is bekend. In de eigen competitie doet de ploeg het goed, ondanks een woelig begin. Men ontsloeg coach Pavel Vrba al op 24 september na een nederlaag tegen Dukla Banska Bystrica. Hij coacht nu Viktoria Plzen in Tsjechië. Vrba liet Zilina offensief en verzorgd voetbal spelen, wat in het seizoen 2006/2007 resulteerde in de titel met een doelpuntenproductie van 99. Vorig seizoen eindigde Zilina achter FC Artmedia Petrzalka. De machtige Zilina-bobo's Jozef Antosik en Karol Belanik haalden Dusan Radolsky als opvolger. Een oude bekende. De geslepen hoofd trainer stond gedurende de periode 1996-1998 al bij de Sosoni aan het roer. De Slowaken roemen hem van wege het feit dat hij Jong Slowakije naar de vierde plaats op het EK van 2000 leidde en de talenten tevens kwalificeerde voor de Olympische Spelen van Sydney. "Radolsky is tactisch een tegenpool van Vrba. Hij streeft naar defensieve perfectie. Het bestuur wilde vers bloed. In de tweede kwalificatieronde tegen Slo van Liberec gaf de behouden speel wijze de doorslag," erkent STV-pre- sentator Marcel Merciak. Wat kan Ajax in Amsterdam verwach ten? Trainer Radolsky wilde de vraag na afloop in de uitpuilende perskamer niet beantwoorden aan Ajax Life. Daarom doen we dat zelf maar. De kracht van Zilina ligt in de mentaliteit, omschakeling, spelher vattingen en volledige rechtervleugel (zie kader, red.). HSV slaagde er niet in de wedstrijd te controleren, erken de Jol na afloop. Dat zegt al genoeg. Slowakije staat op de FIFA-ran- king op de zestigste plaats, tus sen landen als Wit-Rusland, Wales en Flongarije. Dat het voetbal in de lift zit, werd twee weken gele- Tscheu la Ling eindjaren 70 den extra duidelijk toen de natio nale ploeg de WK-qualifier tegen het Polen van Leo Beenhakker met 2-1 won. "De Slowaakse economie groeit en het verschil met Tsjechië wordt kleiner. Er gaan ook steeds meer Slowaken naar het buiten land. Het Slowaakse voetbal zit in de lift. Martin Skrtel van Liverpool, bijvoorbeeld. Hij is opgeleid door Trencin." Robert Vittek (0SC Lille) en Marek Cech (verruilde FC Porto voor West Bromwich Albion) zijn ook bekende namen. De 266-voudig Ajacied denkt dat zijn voormalige werkgever een zware dobber kan hebben aan de Slowaakse counterformatie. "Zilina is vergelijkbaar met Slavia Praag. De club werkt met een begroting van twee miijoen euro. Thuis spelen ze aanvallend, maar 'uit' leunt men zwaar op de verdediging. Het is een fysiek sterk team en daarnaast zijn de Slowaken een lang volk. Gemid deld zo'n 1.85 meter, geloof ik." La Ling houdt zich naast AS Trencin en voedingssupplementen bezig met scouting. Vooral in Zuid-Ame- rika. "Ik heb onderzocht waar de beste spelers vandaan komen, vóórdat ze top zijn. Toen kwam ik uit in Zuid-Amerika. Daar ben ik zo'n driejaar geleden begon nen met het opbouwen van een netwerk van oud-voetballers en trainers. We proberen kwaliteit nu eerder naar Europa te halen en op te leiden via speciale pro gramma's." Zo bereidt hü talenten voor op het Europese profvoetbal. De Hagenees bood spelers als Ser gio Aguëro (PSV), Angel Di Maria (Ajax) en Gonzalo Higualn (Chel sea) in het recente verleden voor 'een appel en een ei' aan. "Martin van Geel wilde geen twee miijoen dollar investeren. Daarna waren deze spelers al snel 7,5 miijoen dollar waard," betreurt La Ling. Over het huidige Ajax heeft hü een duidelüke mening. "Er is veel geld geïnvesteerd in talent met potentie. Marco van Basten heeft de beste selectie van Nederland. Echt, aan de kwaliteit ligt het niet, maar het moet niet al te lang duren voordat de ploeg gaat draaien!" REPORTAGE 01-11-2008 Op onze site www.ajaxlife.nl vroegen we jouw of je naar de wedstrijd tegen Zilina gaat. Twee thuisoverwinningen volstaan immers voor overwin tering! De uitslag was teleur stellend. De helft van onze achterban zit donderdag name lijk gewoon voor de buis. Zit jij bij Ajax - MSK Zilina in het stadion? 28% Ja, ik koop een passé-partout! 8% Yes, ik zal er zün! 7% Nee, oninteressante tegenstander 8% Nee, wel bü Ajax - Slavia Praag! 49% Ik zit voor de televisie! Aston Villa MSK Zilina 6 november Ajax Slavia Praag 27 november HSV MSK Zilina 4 december Aston Villa Slavia Praag 17 december Ajax HSV - Ajax 2-1 - HSV 1-2 - Ajax - Slavia Praag - Slavia Praag - Aston Villa - MSK Zilina - Aston Villa - MSK Zilina - HSV Dusan Pernis: doelman. 24 jaar. Kreeg weinig te doen. Liet echter meer door dan tegen. Peter Pekarik: rechtervleugel. 22 jaar. Slowaaks international en de populairste speler van Zilina. Speelde als opkomende back en creëerde samen met flankgenoot Vladavic veel gevaar. Snel in de omschakeling. Jozef Piacek: rechter centrale verdediger. 25 jaar. Had ook hout hakker kunnen worden. Deelt uit en incasseert. Hanteert te snel de lange bal, maar is gevaarlek bü vrüe trappen. Benjamin Vomacka: linker centrale verdediger. Met zün dertig jaar zeker niet de jongste van het stel. Beter met zün rechter been dan met z'n linker. Als centrumgenoot Piacek zün zaag gaat kopen, mag Vomacka meteen mee voor een bjjl- Lukas Tesak: linksback. 23 jaar. Zeer matige voetballer. Mocht van Martin Jol dan ook vaak de opbouw verzor gen. Kleinste speler van Zilina. Opvallend: trapt alle corners vanaf rechts, indraaiend voorbij de tweede paal. Zdeno strba: middenvelder. 32 jaar. De beste Zilina-speler kan zowel defensief als aanvallend uit de voeten. Speelt als aanvoerder sportief, maar beheerst de schwalbe. Admir Vladavic: rechtermiddenvelder. 26 jaar. Snel, dreigend en beschikt over goede voorzet. Een iets mindere versie van Roy Beerens, dus zeker iemand om extra rekening mee te houden. controlerende middenvelder. 25 jaar. Als Pekarik en Vladavic het op hun heupen krügen, houdt hij een oogje in het zeil. Werd tegen HSV als eerste gewis seld. aanvallende middenvelder. 28 jaar. Gevaarlüke spe ler. Oogt wat zwaarlüvig, maar is Braziliaans behen dig. Goed inzicht, maar de uitvoering laat te vaak te wensen over. linkermiddenvelder. 26 jaar. Al het gevaar kwam vanaf rechts. Wil nog wél verrassen met een spe tende crosspass naar rechtercollega Vladavic. spits. 28 jaar. Handenbinder. Lang en sterk. HSV- verdediger Joris Mathüsen liep een hoofdwond op en vergeleek hem na afloop met een 'lompe boer'. We hadden het zelf niet krachtiger kunnen opschrüven. controlerende middenvelder. 27 jaar. Als één van de weinige spelers door Zilina zelf opgeleid, aanvaller. 25 jaar. Stond net drie minuten in het veld en maakte de mooiste treffer van de avond. Iemand voor meer dan alleen een slotoffensief(je). centrale verdediger. 34. Speelde te kort voor een beoordeling. Staand van links naar rechts: Mislav Karoglan, Jozef Piacek, Ondrej Sourek, Benjamin Vomacka, Adauto da Silva en aanvoerder Zdeno Strba. Gehurkt van links naar rechts: Peter Styvar, Dusan Pernis, Lukas Tesak, Admir Vladavic en Peter Pekarik. Foto: Pro ShotsStanley Gontha

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8