15 VILLA-FANS WAARDEREN AJAX-STEUN ajaxlife The city centre De wedstrijd REPORTAGE 01-11-2008 Veel Aston Villa-supporters lieten zich op hun belangrükste internetfo rum - Villatalk.com - positief uit over de naar Birmingham meegereisde Ajax-supporters. Enkele Villa-aanhangers reageerden op dit forum: "A great night, terri fic", zei een supporter onder de naam 'OutByEaster'. Een ander lid met de naam 'Atmosphere': "The Ajax-fans were great and the lower North Stand brought more noise than Public Enemy, fair play to them, they were on cracking form tonight and did the Villa proud." Ook forum-lid 'kkr' heeft de Ajacieden flink horen zingen in het stadion: "Oh, the Ajax- fans were superb also, in great voice and didn't stop singing all through the first half and were still at it the end of the second also, fair play to them." Met de klok mee: Klaas-Jan bedankt de fantastische Ajax-fans, de fraaie hoofdingang van Villa Park, uitzinnige vreugde na de 1-1 van Vermaelen en Villa Park na de Battle of Birm ing ham'. Twee ouderwetse Engelse taxi's brengen het Amsterdamse gezel schap naar het stadscentrum van Birmingham. Daar waar de pub's, clubs en restaurants gevestigd zijn. De meeste Ajacieden drinken hun biertjes in de Sports Bar, waar het druk is. Wij willen liever eerst even doorlopen en rondkijken. Zo vaak kom je tenslotte niet in Birming ham. Daar waar de stad er bij aankomst grauw en industrieel uitzag, is het centrum juist mooi en vooral modern. Een bediende van het piz zarestaurant (geen standaardtent zoals de Pizza Hut), waar wij een vervoegd avondmaal bestellen in combinatie met een fles pils (let wel: we bestelden gewoon 'beer' en de kelner kwam aan met flessen van 0,66 liter: goed!), vertelde ons dat die modernisering in veel Engelse steden plaatsvindt. Europees en chique ogende pleinen met goede restaurants en moderne architec tuur. Wat je tijdens zo'n voetbaltrip niet allemaal te weten komt... Het centrum van Birmingham stroomt ondertussen steeds voller met Ajacieden. Er is nauwelijks één Aston Villa-fan te bekennen. Er hangt bepaald geen vervelende sfeer in de binnenstad. Louter lachende supporters die lachen en bier drin ken. Niets mis mee. In de pub waar wij, passagiers van de Ajax Life-bus, ons mentaal voorbereiden op het naderende Uefa Cup-duel, specu leren supporters met elkaar over de mogelijke wedstrijduitslag. Ook de serie slechte uitwedstrijden is onder werp van gesprek. Toch is er bij veel supporters een bepaald opportunisme te ontdekken. Niet dat het er duidelijk bovenop ligt, zoals dat in het verleden wel eens was, maar de Ajax-spelers kunnen deze wedstrijd onmogelijk onderschatten, zo is de verwachting. In zo'n stadion met zo'n atmosfeer. Daarbij spelen Engelsen vrijwel nooit laf, waardoor ook hun tegen standers aan voetballen toekomen. Dit kan een omkeermoment zijn. In de kroeg komt enkele ogenblik ken later een sjaalverkoper binnen. "Great scarves of today's match: Villa-Ajax!Omdat we toch niet geheel ongevoelig zijn voor voetbal souvenirs, besluit een aantal van ons er één te kopen, ook omdat we inmiddels bekend zijn met de ijzige Birminghamse wind. Een sjaal zou wel eens heel functioneel kunnen zijn. Zo'n anderhalf a twee uur voor de aftrap, sluit de Engelse politie de groep Ajax-fans die zich in of rondom de Sports Bar begeven in, om zo als collectief naar het stadion te lopen. Dit om ongeregeldheden uit te sluiten. De Ajax-supporters die de politiemannen onderweg tegenkomen, moeten zich bij deze groep voegen. Onze 'Ajax Life - crew' heeft daar echter geen zin in, aangezien het een flinke wandeling is naar Villa Park. De pub waarin wij ons bevinden, ligt echter op de route waar de omsingelde groep langs moet. We duiken daarom snel een zijstraat in en lopen vervolgens een rondje. Nadat de stoet ruim schoots gepasseerd is, melden we ons weer bij dezelfde kroeg, waar wij nog wat te drinken bestellen. Per taxi rijden we naar het stadion, dat we 's middags al bij daglicht zagen. Maar ook bij avondlicht is Villa Park het aanzien waard. Rond het stadion hangt geen grimmige sfeer hoewel er - niet onlogisch - aardig wat bobby's op de been zijn. Het uitvak van Aston Villa is een schitterend vak, gelokaliseerd op de eerste stadionring, aan de overkant van waar de spelers het veld betre den. In Nederland zitten de bezoe kers vaak voor te veel geld wegge stopt in een loos hoekje. Bij Aston Villa niet. Voor het Ajax-publiek - gewend aan de Arena - is het des te mooier om zó dicht op het veld te zitten. Het meest opvallend is echter de scheiding tussen het thuis- en uit- publiek. Slechts een stenen muurtje geeft die scheiding aan en het uitvak ligt een klein metertje hoger, that's it. Je kunt in feite een Aston Villa supporter een hand geven, ware het niet dat er een horde politie achter het muurtje staat. Toch zou een Ajax-Feyenoord op deze wijze ondenkbaar zijn. Als de wedstrijd start, laat de Ajax- aanhang zich direct van zijn beste kant zien. Er wordt non-stop gezon gen en het Villa-publiek kan slechts ademloos toekijken hoe de regie op de tribunes volledig in Amsterdamse handen ligt. Zelfs als Villa op voor sprong komt, verslapt het Ajax- gezang niet. Pas na het eindsignaal overstem men The Villans de uitsupporters, maar dat is simpel met drie punten op zak. Al met al is de wedstrijd het minst bijzonder aan deze hele reis, die we direct na afloop een tikkie chagrijnig vervolgen, maar dan in tegengestelde richting. Achteraf stellen wij in de Ajax Life-bus vast, dat de tompoezen van de heen reis een heel stuk beter waren dan het Ajax-spel, maar ook dat zo'n Engelse club als Aston Villa een soort magnetische uitwerking heeft op uitsupporters, ondanks de 2-1 nederlaag. Het Ajax-spel was lang niet Ajax-waardig. Tóch zouden we zo weer gaan. The road to Villa was lang en vermoeiend, maar uiteinde lijk was iedere kilometer het waard. Geen punten, maar wel een echte voetbalreis, met een mooie Aston- Villa-Ajax-scarf als bewijs.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 11