De eerste uitzege? Ma*" Blijft Mario wederom op de voelt zich als vis in het water bij FC Groningen it Ajax - NEC BOUD'S INN shop VOORBESCHOUWING ajaxlife 17-10-2008 ieke periode in de clubgeschiedenis mee. De ploeg staat bovenaan ag bepaald niet de underdog in de wedstrijd met Ajax in de Arena. 3erg. Heracles Almelo kende een verrassend goede seizoenstart. Op 29 oktober reist Ajax naar Almelo. Trainer Gert Heerkes laat zich niet gek maken. Tijdens het WK voor spelers tot 20 jaar in 1983 waren Marco van Basten en Mario Been collega-aanvallers in Oranje. Op 26 oktober, ruim 25 jaar later, staan de twee tegenover elkaar als clubcoach, als Ajax NEC ontvangt. Gert, in hoeverre ben je zélf verrast door jullie eerste duels? Omschrijf je basiselftal eens? Welke speelstijl hoort er bij de trainer Gert Heerkes? Wat is je eerste indruk van Ajax? Is het kunstgras een voordeel voor Ajax? Hoe kijk je terug op dat toer nooi? Hoe was jouw band met Van Basten toen? Hoe vind je dat Van Basten het tot nu toe doet? Beïnvloedt het succes van NEC de voorbije weken de be nadering richting dit duel? Vorig seizoen bleven jullie twee keer op de been. Dat moet vertrouwen geven. Mocht jou w ploeg op 26 oktober in de laatste minuut 0-1 maken, mag de doelpun tenmaker dan wél zijn shirt uitdoen, mocht hij nog geen geel hebben? zien. "Ik ga niet eerst drie man voor bij, voordat ik scoor," stelt hij. "Het team bereidt de doelpunten voor. Ik maak misschien de treffers, maar daarvoor heb ik echt mijn teamge noten nodig." Dat hij een echte goalgetter is, kan hij niet ontkennen. De cijfers spre ken voor zich: in zijn laatste zestien wedstrijden voor IFK Göteborg scoorde hij al veertien keer, vorig seizoen maakte hij in dienst van Groningen ook al vijftien treffers. Sinds kort is hij zelfs international. In de Zweedse ploeg zijn Markus Rosenberg en Zlatan Ibrahimovic de twee belangrijkste concurrenten. Zij maakten via Ajax de overstap naar respectievelijk Duitsland en Italië, twee Europese topcompeti- ties. Het is een weg die Berg ook wel wil bewandelen. "De meeste spelers willen voor de grootste clubs in een land spelen," zegt hij. "In Nederland zijn dat toch PSV en Ajax." Begrijp hem niet verkeerd, dit antwoord betekent niet dat Berg al met de topclubs flirt. Hij denkt ook zeker niet aan volgend seizoen, als Huntelaar Ajax vrijwel zeker gaat verlaten en de Amsterdammers een nieuwe spits nodig kunnen hebben. "Daar heb ik nog geen moment aan gedacht," stelt Berg. "Ik ben alleen met Groningen bezig. Ik zie wel wat de toekomst brengt. Die kun je in het voetbal niet voorspellen. Binnen een uur kan alles anders zijn." Berg beleeft zijn carrière duidelijk stap voor stap. Het volgende stapje is het duel met Ajax in de Arena. "Het wordt zwaar. Ajax is misschien niet in goede doen, het blijft een ploeg met veel kwaliteit," blikt de Zweed vooruit. Hij wil ook nog wel even terugblikken naar één van zijn laatste stapjes, de overgang naar Groningen vorig jaar. "Dat was de perfecte stap." DOOR MIKE VAN DAMME Het contrast is groot na vijf wed strijden. Waar Klaas-Jan Huntelaar snakt naar doelpunten en is blijven hangen op twee treffers in de com petitie, daar mocht Marcus Berg zich al vijf keer de gevierde man op het veld voelen in evenveel wed strijden. Het verschil in doelpunten van de spitsen is ook het verschil in gemoedstoestand tussen Ajax en FC Groningen: de Amsterdammers somberen op de tiende plaats, het nog ongeslagen Groningen staat trots bovenaan. De 22-jarige Berg noemt termen als 'unbelievable' en 'fun' als hij in het Engels de competitiestart van de noordelingen beschrijft. "Het gaat uitstekend," vervolgt de Zweed. "De club heeft goed ingekocht, er is jong talent dat doorbreekt. De balans in het team is zeer goed." Berg lijkt zelf met zijn vijf treffers de spil in het elftal van trainer Ron Jans. De Zweed weigert zich zo te "Na vijf duels hadden we negen punten. Dat kun je misschien wel verrassend noemen. Op voorhand wist ik dat we, in vergelijking met vorig jaar, een stabiele ploeg hebben. Daarnaast waren onze tegenstanders ook nog niet volledig ingespeeld. Ons geraamte van vorig seizoen bleef intact. Wat dat betreft ben ik niet verrast, want ik ken de moge lijkheden. Onze doelstelling blijft rechtstreekse handhaving, waarbij we ons het liefst met twee plekjes willen ver beteren. Dat betekent dat we ons richten op positie dertien." "Ons geraamte bezit meer voetbal lend vermogen. Daarnaast zijn we in balbezit beter en is onze opbouw verzorgder. Vergeleken met vorig seizoen beschik ik tegenwoordig ook over volwaardige buitenspelers, zoals Willie Overtoom, Sebastiaan Steur en Darl Douglas." "Er zal in ieder geval een team staan dat aanvallend het initiatief neemt in het veld. Mijn ploeg moet lekker durven voetballen in balbezit. Bij balverlies moeten ze de tegenstander agressief opjagen. Verder zul je ons niet snel de lange bal zien hanteren." "Ik zag ze tijdens de voorbereiding tegen mijn vorige club Germanicus. Ajax heeft in aanvallend opzicht meer individuele klasse dan alle andere clubs in de eredivisie. Alleen zal het teamproces moeten groeien. Wie doet wat? Daarin zijn ze nog niet zo stabiel als PSV." "Ajax is op alle ondergronden goed genoeg om van ons te winnen." (SZ) DOOR MIKE BOE SCHOTEN "We hadden een vrij goed team, dat toen geregeerd werd door talentvolle jeugdspelers van met name Ajax en Feyenoord. Doodzonde dat we niet verder kwamen dan de kwartfinale. Toch beleef ik er goede herinnerin gen aan. Voor mij was het de grote doorbraak." "We zaten elkaar onderling wel eens te stangen. Je kent dat wel: Amster damse tegenover Rotterdamse humor. Je had natuurlijk het Ajax- kamp met Van Basten, Van 't Schip en Vanenburg en het Rotterdamse met Henk Duut, Mike Snoei en ondergetekende. Maar we kleineer den nooit iemand. Er heerste een gezonde rivaliteit." "Hij houdt het eenvoudig en gaat zijn eigen weg. Hij onderscheidt zich van de rest en doet niet wat al die lulletjesna-apers doen. Voordeel is dat Marco mag werken met de betere categorie voetballers, waar mee hij succes kan hebben. Dat gaat gebeuren, ik dicht hem veel voetbal verstand toe. Nadeel is dat hij zelf op het allerhoogste niveau gespeeld heeft. Dan zou het kunnen dat hij op sommige momenten minder geduld heeft. En hoe breng je dat over op je spelers?" "Onze aanpak verandert niet. Ook tegen Ajax beginnen wij met drie spitsen en proberen wij ons eigen spel te spelen. Natuurlijk reizen we met zelfvertrouwen af naar Amster dam, maar we respecteren onze tegenstander." "Ajax had twee keer mazzel. In Amsterdam misten we een straf schop, in Nijmegen waren we de bovenliggende partij." "Dat is beter van niet, anders trek ik mijn overhemd uit, haha." Gehele adidas Ajax-collectie is op voorraad! Nu verkrijgbaar: keepers truien en originele bedrukking mogelijk Kijk op: www.bouds-inn.nl Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 Gert Heerkes en Heracles: een happy huwelijk Juichen blijft een risicovolle onderneming

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 3