'GOUD OF IJZER!' WERELDGOAL Zijn weergaloze acties doen het Ajaxpubliek regelmatig smelten, maar het vragen om kaarten, niet meeverdedigen en bij vlagen egoïstische spel wekken minder sympathie op. Luis Suarez is onnavolgbaar. ajaxlife Nacional "li INTERVIEW -fl «f 17-10-2008 X DOOR MIKE BOESCHOTEN Een publieksspeler in alle opzichten In de verloren seizoensouver ture tegen Willem II vertikt de 21-jarige Uruguayaan het om de bal op een cruciaal moment in de wedstrijd af te spelen op col lega-aanvaller Klaas-Jan Huntelaar, die ongedekt op de penaltystip staat. Zijn acties in Tilburg leveren niets op. Ook tegen Roda JC en Feyenoord (waarin hij onnodig geel pakt) speelt Suarez onder zijn kun nen. Het is een schril contrast met het uit duel tegen FK Borac en de beker wedstrijd tegen FC Utrecht. Zijn goal tegen Borac (een lob vanuit stilstand) is van absolute wereld klasse, tegen FC Utrecht wordt de rechteraanvaller terecht (één goal, één assist) verkozen tot man of the match. Tegen Vitesse is daar plots weer zijn alter ego. Bakkeleien met Rogier Molhoek kost hem wéér onnodig geel. Zijn dribbels lopen stroef. Toch scoort de baltovenaar vanuit het niets 1-0, waardoor hij plots weer de gevierde man is. Wie niet beter zou weten, zou denken dat Ajax in de zomer van 2007 een ééneiige tweeling contracteerde. "Het is nou eenmaal mijn stijl van spelen", opent Suarez. "Als echte voorhoedespeler moet ik naar het doel en mensen uitspelen. Ik vind het heel erg belangrijk dat het publiek het naar de zin heeft. De mensen willen leuke, spannende acties zien en een hoog doelsaldo ik ga alleen voor één tegen één als ik vertrouwen heb dat ik de ander aankan. Anders speel ik de bal af. Dat probeer ik regelmatig te doen door het midden naar Klaas. Ik weet dat hij daar altijd staat. Of ik kom zelf naar het centrum, zodat ik Bruno (Silva, red.) of Gregory (Van der Wiel, red.) ruimte geef mee op te komen." De afweging maken tussen over spelen of zelf gaan, begint Suarez steeds meer te leren. Het niet mee verdedigen en om kaarten vragen, blijft echter een zorgenkindje. "Ik probeer meer systeem in mijn spel te brengen, zodat ik niet zomaar wat doe. Wat Van Basten vooral tegen mij zegt, is dat ik mijn fouten moet corrigeren. Dus niet blijven staan na balverlies, maar meeverdedigen. Dat is best moeilijk voor mij. Ik heb mijn persoonlijke speelstijl die moeilijk te veranderen is." En die kaarten en gebaren? "Ik weet dat dat zo is. Maar bijna alle spelers doen dat. En ik kan het natuurlijk niet toestaan dat iemand heel hard met gestrekt been inkomt. Ik pro beer de scheidsrechter strenger te laten zijn. Maar ik ben me er abso luut van bewust. Ik wil ook proberen om de gebaren die ik maak te ver minderen en het vragen om kaarten alleen te doen als het echt nodig is. Ik weet dat ik daardoor een beter beeld van mezelf creëer." als het kan. Daar komen ze voor. En ik vind het leuk als ze over mij praten en zeggen: 'Hé, heb je gezien hoe geweldig dat was?' Daar krijg ik meer zelfvertrouwen door." Zijn eindeloze dribbels zorgen soms wél voor irritatie bij medespelers en publiek. "In het geval van Willem II: ik heb er met Klaas en de trainer over gesproken. Ik had de bal heel makkelijk kunnen spelen naar Klaas. Oké, dat deed ik niet, ik schoot op doel. Klaas zei tegen mij, dat dat het beste was wat ik dat moment kon doen. Het is helemaal geen issue binnen de club. De mensen of media maken er een veel groter punt dan het is. Met Klaas heb ik een super goede relatie. Het zijn vaak de media die het hebben over een eventuele slechte relatie, maar dat is niet zo. Hij is nooit naar me toegekomen buiten het veld om te zeggen: 'je had moeten afspelen, wat is dat nou!' In het veld wel. Dan is het de heat of the moment." Toch blijft het een mysterie waarom Suarez keer op keer de meest onmo gelijke acties inzet. Acties die op voorhand lijken te mislukken. "Het is puur gevoel. Ik denk er niet echt over na. Weet ook niet van tevoren of ik naar rechts of links ga en heb vaak geluk. Dan ben ik aan het drib belen, kap ik een speler uit, schop ik tegen de bal, komt ie op zijn bovenbeen en weer terug voor mijn voeten, zodat ik verder kan." "Ik begrijp heel goed dat mensen denken: hé, speel die bal eens af. Maar als ik kan scoren, begin ik te dribbelen. Gaat het fout, dan is de mogelijkheid meteen weg, oké. Maar ik leer van elke situatie en kan dat door training verbeteren. Ik ga voor uit en zie steeds vaker wat ik beter wel of niet had kunnen doen. De trainer en mijn medespelers zeggen me dat ook. Ik weet inderdaad dat fans soms denken, dat het mij niet uitmaakt of Ajax wint of verliest. Maar ik wil het beste voor het team, maar óók heel erg genieten op het veld." Suarez ziet een groot verschil tus sen de Uruguayaanse competitie - waarin hij voor Nacional speelde - en de Nederlandse. "Absoluut. Bij Ajax is het veld groter en heb ik veel meer ruimte. Daardoor kan ik vaker zelf op zoek gaan naar een doelpunt." Zijn ploeggenoten lijken daardoor niet altijd te weten hoe ze moeten anticiperen op Suarez' onvoorspel bare manoeuvres. "Mijn medespe lers weten hoe ik speel. Ze weten dat ik één op één erg sterk ben. Ze geven mij de bal, in de hoop dat ik iets creëer. Ik wil ook altijd op zoek gaan naar mogelijkheden. Ik kan niet op rechts blijven hangen en wachten totdat ik de bal krijg. Maar Marco van Basten erkende onlangs dat Suarez' speelstijl zijn voor- én nadelen heeft. "Luis is beslissend en bü bijna alle goals betrokken. Hij is geen klassieke speler. Bü ieder balcontact is het weer de vraag wat er gebeurt. Zün spel is spectaculair en dat is leuk voor het publiek. Anderzüds is het vaak goud of üzer. Dat is vooral vermoeiend voor mid denvelders. Als trainer geef je zo'n speler de grote lijn aan. Verder moetje hem zün gang laten gaan. Als hij zich maar aan zün taken houdt. Hü heeft alle vrüheid in balbezit." In de heenwedstrüd tegen FK Borac scoorde Suarez via een wonderschone lob. "Het was één van mün beste goals uit mün leven. Ik heb spüt dat ik dat niet uitbundiger vierde, want ik had dat moeten en willen doen na zo'n geweldige goal. Maar de situatie was er niet naar. We waren superieur, stonden al op 1-0, kregen heel veel kansen en het publiek was erg tegen ons."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 14