Fantastisch én bloedirritant Voor de meeste supporters is de Klassieker veel meer dan een potje voetbal. Het is een belevenis: fantas tisch, maar ook bloedirritant. Want van een comfortabel tripje naar Rotterdam is nooit sprake. Dringen voor trein één In de wacht Sfeer Laffe acties DOOR DE REDACTIE De dagen voor de Klassieker zijn geen normale dagen. Je voelt een tinteling in je vingertoppen, dat veroorzaakt wordt door een gespan nen gevoel. Dat is wat de Klassieker met supporters doet. Alle berichten omtrent Ajax en de grote rivaal worden gedurende zo'n aanloop opgenomen in een nerveus voet- balhoofd, dat niets wil missen. Van een nuchtere blik op de wedstrijd is geenszins sprake. Op zondagochtend arriveren wij abnormaal vroeg bij Arena-ingang Noord B, om daar uren te wachten, totdat de treinen vertrekken. Per treincombi naar Rotterdam werkt voor Ajax-supporters ongeveer als volgt: zit je in trein één, dan zit je in De Kuip in het onderste uitvak (op de eerste ring), zonder glazen wand voor je neus. Zit je in de tweede trein, dan kom je in principe in het bovenste uitvak terecht (op ring twee), mét het gezichtsveldbeper- kende stuk glas ervoor. Tenzij je vanuit de trein, zodra je arriveert op het perron bij De Kuip, een sprint trekt richting het stadion. Zo'n tweehonderd supporters uit de laatste trein kunnen namelijk nog plaatsnemen in het gewilde, onder ste uitvak. Iedereen wil het onderste uitvak bereiken, dus is het traditiegetrouw dringen om in trein één te komen. Daarom vertrekken we zondagoch tend al om 7.15 uur naar de Arena, waar, ondanks het belachelijke tijd stip, toch al een flinke supporters- groep wacht. Nadat de bijbehorende ochtend-Heinekens opgedronken zijn, mengen we ons in het gedrang. Wanneer de eerste stadiondeur om 9.15 uur opengaat, drukken de sup porters achterin de rij zich massaal naar voren. Het gevolg is een har monica-effect. Supporters worden op elkaar gedrukt. Uiteindelijk zelfs zo erg dat bewegen onmogelijk is. Het doet denken aan het vervoeren van kistkalveren. Maar, we bereiken trein één! Éénmaal langs de tourniquets (draaipoortjes bij de stadioningang) lopen we via een omweg door de Arena naar de klaarstaande trein. We stappen in, maar moeten nog twintig minuten wachten tot het treinstel vertrekt. Het 'wachten' is bij Feyenoord-Ajax een specifiek thema: je moet wachten voor de Arena-ingang, in de trein, bij De Kuip en dat is slechts de heenreis. Na de wedstrijd doen we het fijntjes over. Zo duurt het bijna een uur voordat de supporters na afloop van de wedstrijd het uitvak mogen verlaten. Je moet op zo'n dag dus beslist geen haast hebben, zoveel is wel duidelijk. Vanaf het Rotterdamse perron lopen we richting het Feyenoord-stadion. Onderweg zien we het welkomstco mité van de Havenstedelingen staan; een paar honderd mensen zingen wat bekende liedjes. Niet indruk wekkend. We betreden De Kuip, waar Ajax- en Feyenoord-supporters elkaar wat uitdagen. Dat is de riva liteit, het hoort bij zo'n affiche. In het stadion hangt dan ook een goede Klassiekersfeer. Vlak voor de aftrap staat er een sfeeractie van de thuispartij op het programma, misschien wel hét hilarische hoogtepunt van de dag. Het is een sfeeractie, waarbij een rond spandoek van het Feyenoord- logo een tribunedeel bedekt. Helaas voor de Zuid-Hollandse knutselaars verschijnt het doek per ongeluk ondersteboven, waardoor we een 'F' op z'n kop te zien krijgen. Enorm stom: gelach in het Ajax-vak. Hoe krijgen ze het voor elkaar... Naast het uitblijven van de rode kaart voor keeper Timmer, neemt scheidsrechter Eric Braamhaar nog een aantal laffe beslissingen in het nadeel van Ajax. De onterechte penalty voor Michael Mols, (hij flikte vorig jaar hetzelfde kunstje), is een duidelijk voorbeeld. Braamhaar vermoordt daarmee de positieve Ajax-sfeer, we waren immers zes minuten verwijderd van een drie punten-feestje. Meer laffe acties volgen tijdens de terugweg, als we in de tweede trein terug naar Amsterdam zit ten. De machinist geeft meldt ons dat de eerste Ajax-trein met stenen is bekogeld en dat passagiers die bij de linkerramen zitten, daarom extra moeten opletten en uitkijken voor vliegende keien. Een staaltje extreme lafheid: van een afstandje stenen gooien naar een voorbij gaande trein. Toevallig zitten we aan de linkerkant van de coupé én bij het raam, dus letten we goed op wat er langs het spoor gebeurt. En jawel, op station Woerden nemen twee 'helden' ook ons treinstel onder vuur, al valt de schade - voor zover wij weten - mee. Terug in Amsterdam overheerst een onverzadigd gevoel. Je hebt jezelf die dag in allerlei bochten gewrongen en lang gewacht om het optimale uit zo'n Klassieker te halen, maar dat gebeurt niet, want je speelt gelijk. Wel wordt elk jaar bewezen dat een Klassieker qua beleving, qua sfeer, qua rivaliteit en qua drukte verschilt van alle andere wedstrijden. De dag was zoals we eerder zeiden: fantas tisch en bloedirritant tegelijk. Toch is één ding zeker: volgend jaar zijn we er weer bij. Een Klassieker blijft nu eenmaal een Klassieker. Het zvelkomstcomité. Slecht uitgevoerde sfeeractie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 11