Miralem Sulejmani 'IK WAS MOE, BAALDE DAT WE HADDEN VERLOREN, MAAR WAS TEGELIJKERTIJD OPGEWONDEN DAT AJAX INTERESSE IN MIJ TOONDE.' 1 Marco van Basten wilde (en kreeg) een dikke portemonnee voor de transfermarkt. Bovenaan zijn lijstje stond Miralem Sulejmani. De pas 19-jarige Serviër werd Ajax duurste aankoop aller tijden. Hamvraag: topaankoop of riskante investering? ajaxlife INTERVIEW 29-08-2008 Alsnog in Vasovic' voetsporen DOOR SANDER ZELDENRIJK De vijfjarige verbintenis met Sulejmani is Ajax 16,25 mil joen euro waard. Vertaal je die investering naar de tribune, dan betalen 11.000 seizoenkaarthouders vijf jaar lang ieder gemiddeld 299 euro. Zo gesteld, draagt een kwart van de vaste bezoekers bij aan de grootste binnenlandse transfer ooit. Het salaris niet meegerekend. Dè vraag is natuurlijk of de inves tering reëel is? Als club doe je het in dit soort gevallen aanvankelijk nooit goed. Houd je de hand op de knip, dan wijst de buitenwereld naar de beursnotering en bijbehorende jaarcijfers. Kies je naar aanleiding van een commissierapport voor directe investeringen ('geld op het veld'), dan vraagt de achterban zich - terecht - af of dit soort astronomi sche bedragen verantwoord zijn? Ajax schat dat in dit geval positief in, maar bovenstaande vraag is natuurlijk achteraf pas te beant woorden. Oké, er werden vanaf de eerste trainingsdag al meer shirts verkocht dan ooit, maar een ver gelijking met AC Milan-aankoop Ronaldinho gaat volledig mank. De Braziliaan maakt hele mensenmas sa's maf in de modestad. Na zijn presentatie verkocht de club in een week tijd 12.000 shirts en jaarkaar ten extra. Wie Sulejmani in zijn eerste Amsterdamse weken nauwlettend observeert, moet concluderen dat de aanvaller niet gebukt gaat onder de druk van zijn prijskaartje. 'Nee! Nee! Druk voel ik niet. Fans zijn altijd kritisch. Ik moet gewoon laten zien dat ik in iedere wedstrijd meer dan honderd procent mijn best doe', clicheert hij. De glimlach op zijn gezicht is een teken van gevonden levensgeluk. Kleine 'Mickey' was nog te jong om de val van het communisme in voormalig Joegoslavië mee te maken, maar dat gold niet voor de Kosovo-oorlog en de weg naar Ser vische onafhankelijkheid. Hij praat niet graag over het onderwerp. Voor politieke statements kunnen we ons wenden tot zijn Catalaanse ploegge noot Presas Oleguer. 'We hadden het thuis niet breed', vervolgt hij toch. 'Mijn vader moest extra werk aannemen om mijn bus kaartjes naar de training van Parti- zan Belgrado te kunnen betalen. De eerste tien dagen kon hij nog mee, daarna moest ik anderhalf uur alleen met de bus. Thuis spraken we vooral over leuke dingen, niet over poli tiek. Sport was daardoor vaak het hoofdgesprek aan tafel. Zelfs tijdens de oorlog trainde ik met mijn vader door op tweebenigheid.' Hoewel hij nog maar weinig prijzen won, laat de Partizan-fan zijn fami lieleden met volle teugen meegenie ten van de persoonlijke doorbraak. Zijn familie is dicht bij hem in de buurt. In letterlijke zin heeft hij voor iedereen een aparte tattoo laten zet ten. In figuurlijke zin komt zijn zus (aankomend juriste) de eerste maan den bij hem wonen, gevolgd door zijn ouders en twee goede vrienden. 'Ik ben al even in het centrum van Amsterdam geweest. In de PC Hooftstraat en het Centraal Station. Maar ik wil toch graag op een rustig plekje wonen. Anders slaap ik straks niet.' Drie jaar geleden leek zijn prof- droom sowieso in een nachtmerrie te eindigen, uitgerekend op een Ajax-kantoor. Hoofdscout Ton Pronk stapte toentertijd binnen bij technisch directeur Martin van Geel. Samen met Sulejmani, diens vader en zaakwaarnemer Winnie Haatrecht. Of Ajax interesse had? De videoband van de A-junior was echter van een matige kwaliteit. Bovendien moest de niet EU-speler ruim zes ton kosten én hing hem een jaar schorsing boven het hoofd. Op basis van deze gegevens kon en wilde Van Geel de aanvaller niet contracteren. 'Ik liep drie dagen in Amsterdam, maar hoefde mijn schoenen niet aan te trekken', blikt Sulejmani terug. Daar ging zijn kans om in de voetsporen van de succes volle Velibor Vasovic te treden. Beide partijen spraken af contact te houden. Sulejmani liep vervolgens drie weken stage bij AZ, maar de Alkmaarders werden van alle kanten gewaarschuwd voor de begeleiders rondom Sulejmani. Winnie Haat recht was toen al van het toneel ver dwenen. SC Heerenveen nam ver volgens wel de gok en dat betaalde zich deze zomer uit. 'Achteraf klaag ik niet. Nu kon ik in Heerenveen tenminste aan Nederland wennen', concludeert de kersverse Ajacied. De eerste gesprekken omtrent de nu al historische transfer vonden plaats in de diepe nacht van 29 maart. Ajax had enkele uren eerder fortuin lijk gewonnen van de Friese forma tie, maar de uitblinker heette die avond toch echt Miralem Sulejmani. Van Basten had het met eigen ogen mogen aanschouwen vanaf de pers tribune. 'Dat is mijn beste wedstrijd, die ik tot nu toe heb gespeeld. Ik scoorde, raakte drie keer paal en lat en had er nog vijf kunnen maken. O CO co Micky is er klaar voor. Ik ontmoette Marco van Basten na de wedstrijd en was best nerveus. Het was een rare avond. Ik was moe, baalde dat we hadden verloren, maar was tegelijkertijd opgewonden dat Ajax interesse in mij toonde.' De rest is geschiedenis. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen rept heel Nederland over de fantas tische Ajax-voorhoede. In aanval lend opzicht gaf de nieuwe trainer inderdaad meer dan genoeg uit. Het defensieve middenveld staat met Gabri en de steeds beter spelende Rasmus Lindgren ook wel zo'n beetje. Alleen de laatste linie speelde vanwege de Olympische Spelen geen enkel oefenduel in de ideale samen stelling. Gelukkig begint verdedigen al bij de aanvallers.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 7