SieMatic Twijfels bij rookbeleid Handhaven van (rookvrije) huisregels LAND VAN VERWACHTING ajaxlife COLUMN Met ingang van komend seizoen is roken niet meer toegestaan in de Amsterdam Arena. Hoe denken de fans daarover? in Villa ArenA De fanatieke fans kun nen komend seizoen in en rondom de Arena weer vertrouwen op een nieuw fanzine. 'De Meersche Helden' wordt namelijk de opvolger van Dapp're Strij ders. 'Voor en door Ajax- fans', aldus medeschrij vers Emile de Brouwer en Tom Meerwijk. Gestresste fans zullen hun heil voortaan in iets anders moeten zoeken dan een sigaret. Roken is vanaf komend seizoen namelijk niet meer toegestaan in de Arena. Ajax verwacht dat het publiek zich daar aan gaat houden. 'We hopen óók op sociale controle bij de mensen.' Als een warme lawine van gene genheid en enthousiasme hol lenjongetjes, meisjes, hügend gevolgd door zorgzame papa's, mama's en hier en daar een opa, het veld op. De Ajacieden, net uitgeput door de trainingsar- beid, worden er door overwel digd. Niets kan de vrolüke met pennetjes, stiften en blaadjes papier gewapende horde stop pen. Het is moeilük lucht happen en het zweet gutst nog langs de hals, maar wat te doen? De trainer, nieuw als baas van een club, kükt er met een men geling van zorg en verbazing naar. Dit was onverwacht. Het liefst traint hij in volko men kalmte om zo zün ideeën het zuiverst vorm te kunnen geven. Maar wat doe je aan het ongebreidelde enthousiasme? DOOR MIKE BOESCHOTEN 'Wij zijn afgelopen jaren al begon nen met het creëren van rookvrije vakken, zoals de Koninklijke Loge, de kindervakken en een gedeelte op de tweede ring. We wisten dat het nieuwe rookbeleid er per 1 juli zou komen. Wij volgen samen met de Arena het landelijke beleid', opent Suzanne Adriaansen, Ajax' manager wedstrijdorganisatie en supporters zaken. 'Wat betreft roken in stadions is de wet minder duidelijk. Met een open dak is roken op basis van de tabaks wet toegestaan. Maar om te voor komen dat we per wedstrijd moeten uitzoeken of het wel of niet mag en vanwege de eenvoud in de commu nicatie, hebben we in samenwerking met de Amsterdam Arena besloten, dat zodra mensen met hun kaartje door de poortjes zijn, niet meer mogen roken. Wij zijn een voet balclub, wedstrijden van Ajax zijn sportevenementen. Het gaat puur om de tabaksrook. Sfeeracties met vuurwerk, mits georganiseerd, zul len blijven. De KNVB heeft beslo ten dat bij interlands ook niet meer gerookt mag worden in de stadions. Hetzelfde geldt voor Vitesse.' Maar hoe wil de club het nieuwe beleid naleven? 'Deze regel valt onder de huisregels. En huisregels dienen nageleefd te worden', stelt Adriaansen. 'Zo niet, dan is dat een overtreding. Daarnaast hopen we op sociale controle bij de men sen. Ze moeten een beroep doen op elkaar en zich aan de huisregels houden. Dat vind ik geen naïeve gedachte. Drie jaar geleden mocht men ook plots niet meer roken op de werkplek. Dat had impact, maar is gelukt.' 'Het is een enorme verandering, die logischerwijs om gewenning vraagt', vervolgt Adriaansen. 'We gaan er ook voor zorgen dat niemand het voorafgaand aan de eerste thuis wedstrijd op 14 september ontgaan is. Onderdeel van ons communica tieplan is het ophangen van posters in de stadions en bij de ingangen beneden.' Mochten supporters bewust of onbewust toch een sigaret opsteken, JACO BOUWMAN: 'Ook als er iemand pal voor of naast mij zit, heb ik geen last van de rook. De Arena is groot. Iedereen heeft de vrijheid van die geneugten gebruik te maken. Dat er soms een lallende fan met bier naast mij zit, hoort er bij. Of ik mij aan het beleid ga houden? Ik denk wel dat ik eens stiekem een sigaartje zal opsteken.' ©HOSSEIN ANDALIBI: 'Ik rook wel eens tijdens de wedstrijd. Vanwege de stress. Zo lang je anderen er niet mee stoort, vind ik het geen pro bleem. Ik ben het dan ook niet eens met die regel, maar ga me er absoluut aan houden. Ik wil dan zullen stewards hen vriendelijk wijzen op het beleid. 'Daarvoor maken we gebruik van de bestaande groep, er komen geen stewards bij. Als iemand zich heel bewust niet aan de regels houdt, zullen we kijken hoe we daar mee omgaan. Hangt van de situatie af. Maar vooralsnog kan ik niets zeggen over eventuele sancties.' mijn club niet in r diskrediet brengen. Regels zijn regels.' ROELOF EMCK: 4 'Als niet-roker vind 3 ik het een goede S ontwikkeling. Jaap Stam zei het al in zijn tijd als speler. Roken past niet bij een sportklimaat. Spelers schijnen er last van te hebben op het veld. Nadeel is dat als je iets verbiedt, je toch een ander sfeertje krijgt in het stadion. Vraag me ook af of je zoiets voor elkaar krijgt. Was laatst bij een wedstrijd van Hellas Verona in Italië, waar ook een verbod geldt. Daar rookte iedereen. Ik betwijfel of de stewards hier er wat van durven te zeggen.' SUPPORTERSPANEL SPREEKT Het blad verschijnt zes keer per seizoen en wordt vooral gemaakt met steun en medewerking van de AFCA Supportersclub. Vooralsnog verschijnt het blad in een oplage van vijftienhonderd exemplaren. 'Grote clubs als Arsenal beschikken zelfs over meerdere fanzines. Na het stoppen van Dapp're Strijders konden we niet achterblijven', zegt Meerwijk. Aan ambities geen gebrek bij de zelfbenoemde vijfkoppige redac tie. Zo staat er zelfs een lijntje uit bij Johan Cruijff, al is het nog niet zeker wanneer 'El Salvador' zich zal laten interviewen. Verder kun nen we interviews, (foto) reportages, columns en cartoons verwach ten. 'De Ajax Ster (beter bekend als DAS) haalde op een gegeven moment een oplage van vijfduizend exemplaren. Het zou mooi zijn als we dat ooit halen', besluit Meerwijk. Binnenkort rondom de Arena verkrijgbaar. David Endt is teammanager van Ajax Volgende columnist: Alex Kroes. De zaakwaarnemer (en voorma lig Ajacied) blikt dan op zijn eigen manier terug op de afgelopen transferzomer. OPINIE 29-08-2008 Ajax hoopt op 'sociale controle' En moetje daar iets aan doen, want het is ontwapenend, iedere keer weer, elk jaar opnieuw, die extase van de jeugd. Zo vol van verwachting en blij, blij, blij, want Ajax is hier, in De Lutte, het mooie maar toch nietige De Lutte! Hier in de provincie is Ajax ook een beetje van hen! Het seizoen is nog niet van start gegaan, maar is wel al begonnen. Een weekje eerder in Amster dam. Ook daar zinderde de eer ste training op het publieksom- zoomde De Toekomst. Alle ogen zün gericht op de toekomst. De toekomst van Ajax, waar zoveel aanhangers zich de mooiste voorstelling van maken. De wens is verwachtingsvol, krachtig en eenvoudig: terug naar plaats 1. Niet alleen in de competitie, maar ook naar plaats 1 in de gevoelsmatige hiërarchie. Terug naar daar waar Ajax hoort. Plezierige zomerkleuren, posi tieve geluiden, vrolük Ajax-rood en wit, geklikklak en gezoem van fototoestellen, hier en daar een vlinder, iedereen blij- Maar vooral toch die verwachting. In de dagen na de eerste veldin- vasie in De Lutte is de kans het veld op te rennen ingetoomd. De spelers mogen na hun zware werk eerst even naar lucht happen, alvorens de dubbeldikke rijen fans aan de zijkant van handtekeningen te voorzien. Onveranderd enthousiasme. Aanstekelük en motiverend. In Amsterdam en overal waar Ajax een hoofdrol in het denken inneemt. Zeker in het Twentse De Lutte, waar de kinderen drommen, hopen op een glimp, een oogopslag, een handteke ning. Zü weten zéker dat Ajax het dit seizoen gaat waarmaken. De Lutte is het Land van Ver wachting.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 6