Ajax Feyenoord PSV De outsiders Wat gaat komend voetbalseizoen ons brengen? Ajax Life waagde een kijkje in de glazen de volgende vier analyses en eindstand. Reken ons er maar op af in mei! bol en kwam tot 'Groot vertrouwen in de jeugd' 'Ploeg heeft tijd nodig' 'Op jacht naar nummer vijf' Van Gaal en de buitenlanders VOORUITBLIK 29-08-2008 Kijkje in de glazen bol VAN ONZE REDACTIE De meeste verdedigingen zullen met angst en beven kijken naar de dag waarop ze tegenover Ajax staan. Met Klaas-Jan Huntelaar, Miralem Sulejmani en Luis Suaréz heeft trainer Marco van Basten misschien wel de drie beste aanvallers van de Eredivisie in huis. En dan heeft hij Argentijns topscorer Dario Cvita- nich nog achter de hand. Dat is wat je met recht een luxeprobleem mag noemen. Met de komst van Oleguer Presas kreeg ook de zwakste schakel bin nen het elftal - de verdediging - een kwaliteitsimpuls. Met Bruno Silva, Jan Vertonghen en Thomas Vermae- len vormt de Spanjaard een defensie, die voor menig Eredivisieclub een te lastig obstakel zal zijn. Nu lijkt de zwakste schakel op de bank te zitten. In het Amsterdam Tournament werd duidelijk, dat de selectie niet erg breed is. Het B-elftal dat tegen Internazionale uitkwam, bestond vooral uit onerva ren jeugdspelers. Een blessuregolf, waar Ajax de laatste jaren vaak mee kampte, kan voor grote problemen zorgen. Van Basten lijkt echter een groot vertrouwen in de tieners te hebben. Anders stuurde hij ervaren spelers als Kenneth Perez, Albert Luque, Laurent Delorge en Jurgen Colin niet weg. Aan de jeugdspelers de taak dit vertrouwen niet te bescha men. Ook daarin gloort enige hoop: ze verloren slechts met 1-0 van Internazionale. (MvD) Feyenoord-trainer Gertjan Verbeek verbouwde nog voordat hij officieel in dienst was de kleedkamers, het krachthonk en de technische staf. Maar voor het verbouwen van zijn ploeg heeft de 46-jarige coach meer tijd nodig. Tijdens de voorbereiding kon Feyenoord niet één keer in zijn sterkste opstelling spelen. Roy Makaay en Jonathan de Guzman waren enkele weken bij het Olym pisch elftal, terwijl een groot aantal spelers geblesseerd was tijdens de oefenperiode, al dan niet door de door Verbeek geïntroduceerde krachttraining. Daarom was het voor Verbeek lastig automatismen te kweken. Hij wil dat zijn spelers minder verdedigend gaan denken, sneller kiezen voor de pass naar voren en eerder druk zet ten op de tegenstander. Bovendien doet hij dat in een nieuw systeem: 4-4-2 in plaats van 4-2-3-1, dat Bert van Marwijk vorig seizoen introdu ceerde. Het is niet realistisch te den ken, dat al die veranderingen vanaf speeldag één goed uitpakken. Bovendien lijkt de selectie te krap, net als vorig seizoen. Het verschil tussen basis en bank is (te) groot, zo bleek tijdens de voorbereiding. Om kans te maken op het kampi oenschap zullen alle basisspelers fit moeten blijven. Maar de kans dat dat gebeurt, is klein. Het Legioen kan zich dus opmaken voor wéér een overbruggingsjaar. (BA) Het rommelde deze zomer flink in Eindhoven. Het ene brandje was nog niet geblust of het volgende vuurtje laaide alweer op. Algemeen direc teur Jan Reker zette enkele 'kop stukken' van PSV bij het grof vuil. Technisch directeur Stan Valckx, zaakwaarnemer Vlado Lemic en meester-scout Piet de Visser moes ten het veld ruimen. In het kader van de grote schoon maak, vertrok ook de rebellerende Heurelho Gomes. Een fikse ader lating, want de Braziliaanse doel man zorgde het afgelopen seizoen welhaast in zijn eentje voor het landskampioenschap. Zijn vervan ger Andreas Isaksson maakt nog een allesbehalve zekere indruk. Gelukkig voor de nieuwe coach Huub Stevens - de harde, duidelijke hand die PSV nodig had - heeft zijn werkgever goed geïnvesteerd in de laatste linie. Jérémie Brechet en Francisco Rodriguez zijn regelrechte versterkingen, Erik Pieters een groot talent. Maar, net als vorig seizoen, ligt de achilleshiel voorin. Mocht Ibrahim Afellay wegvallen, heeft Stevens geen waardige vervanger. Datzelfde geldt voor Nordin Amrabat. De rechtsbuiten heeft weinig concur rentie, omdat de 18-jarige Reimond Manco nog te min is voor het grote werk. Als het Brabantse voetbalbol- werk een keer ten val kan worden gebracht, is het wel dit seizoen. Maar, dat is de afgelopen jaren vaker gezegd... (JdL) Ook dit seizoen zullen Ajax, Feyenoord en PSV de hete adem van de concurrentie in de nek voelen. Op voorhand lijken sc Heerenveen, FC Twente en AZ de kandidaten. Van die drie clubs kan Heerenveen wel eens voor de grootste stunt gaan zorgen. De Friezen zijn al jaren lang een uiterst evenwichtige ploeg, getuige respectievelijk plaats vijf, zeven, vijf en vijf in de Eredivisie de afgelopen jaren. Wellicht dat zij nu de stap richting top drie kunnen zetten. Met Trond Sollied, de opvolger van Gertjan Verbeek, heeft Heeren veen een gelouterde trainer in huis. Iemand die kan voortbouwen op het gelegde fundament. De Noor, die met Rosenborg BK, Club Brugge en Olympiakos Piraeus kampioen werd, lijkt de juiste man op de juiste plaats. Of Steve McLaren dat is bij FC Twente moet blijken. De Engelsman volgde deze zomer Fred Rutten op. Het vertrek van Orlando Engelaar en Karim El Ahmadi is een ader lating voor de ex-bondscoach van Engeland, maar met de komst van Theo Janssen, Cheick Tioté en Chelsea-huurling Slobodan Rajko- vic hebben De Tukkers op papier genoeg kwaliteit om ook dit seizoen een rol van betekenis te spelen bovenin. AZ hoopt op revanche na het deba cle van afgelopen seizoen. Spectacu laire aankopen deed het deze zomer niet, maar met Louis van Gaal aan het roer en het aanwezige jeugdig elan in de selectie, is een plek in de subtop een zekerheidje. (MB) Ajax Life voorspelt de volgende eindstand voor 2008/2009: 1. Ajax (10) 2. PSV (17) 3. FC Twente (37) 4. AZ (38) 5. Feyenoord (39) 6. SC Heerenveen (49) 7. FC Groningen (55) 8. RodaJC (58) 9. NEC (73) 10. Vitesse (73) 11. NAC (87) 12. FC Utrecht (97) 13. Sparta Rotterdam (104) 14. Willem II (110) 15. Heracles Almelo (124) 16. ADO Den Haag (131) 17. De Graafschap (133) 18. FC Volendam (133) Achter de club staat de hoeveelheid punten die acht verschillende eindstanden van onze redacteuren opleverden per club.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 5