P De voorbereiding Op zijn eerste dag als trainer van Ajax liet Marco van Basten weten dat de behoefte aan een kampioen schap groot is. De club tastte diep in de buidel voor versterkingen en Van Basten voerde zelf ook de nodige veranderingen door. Het trainingskamp in De Lutte was al jaren niet meer zo zwaar als dit jaar. Ajax is op zoek naar perfectie, om na vier jaar zonder titel weer kampioen te worden. ajaxlife Rust Omslagpunt Eerste stapjes REPORTAGE 04-08-2008 Het nut van een weekje De Lutte DOOR MIKE VAN DAMME Willem vliegt laag over het tafeltje, dooft door zijn verplaatsing een olielampje en neemt in alle onschuld plaats op de rand van de stoel. De papegaai - vernoemd naar Willem van Hanegem - woont al jaren part time in eetcafé Plexat, gelegen in het kleine centrum van De Lutte. Zijn aanwezigheid is vertrouwd, zoals De Lutte om veel zaken vertrouwd is: of het om de vijftig smaken ijs gaat van de plaatselijke ijssalon, of om de mogelijkheid bij de fietshandel op de stoep een binnenband uit een automaat te trekken of om het verzamelpunt van de stomerij in de supermarkt. Ook het aangezicht van fietsende Ajacieden langs de lange Bent- heimerstraat is inmiddels een ver trouwd beeld in het dorp. De namen van de fietsers zijn elk jaar wellicht anders, de fietsen mogen nieuw zijn, maar de route is al jaren hetzelfde. De Amsterdamse spelers verplaatsen zich van hotel De Bloemenbeek naar het hoofdveld van SV De Lutte, dat overigens ook al jaren pendelt tussen derde en vierde klasse in het amateurvoetbal. De Lutte verandert niet. De ogenschijnlijke vertrouwdheid is echter bedrieglijk. De tijd staat alles behalve stil in het Overijsselse dorp. Aan de oostgrens van De Lutte ver rijzen sinds vorig jaar enkele nieuwe straten, met fraai ontworpen vrij staande woningen. Het dorp groeit, is op zoek naar nieuwe welvaart. In het kielzog van deze verandering ondergaat ook Ajax tijdens het tra ditionele trainingskamp een gron dige verbouwing, onder de nieuwe trainer Marco van Basten. Ook de Amsterdamse club is op zoek naar groei, op zoek naar perfectie en gaat daarin verder dan ooit. Hij heeft wel even de tijd om te pra ten, maar moet eerst een boodschap omroepen voor de aanwezige bezoe kers. Nico Weda, voorzitter van SV De Lutte, en al dertien jaar hospi tality manager betaald voetbal van de amateurclub, pakt de microfoon, en maakt de aanwezige bezoekers voor de tweede keer deze woensdagoch tend duidelijk, dat ze na de training niet op het veld mogen komen; het gras mag niet beschadigd worden. 'Dat is een smoes,' geeft Weda toe als hij de microfoon heeft neerge legd. De werkelijke reden is dat Marco van Basten na de trainingen zijn spelers de kans wil geven even bij te komen, voordat ze handteke ningen uitdelen. Nu kunnen de Aja cieden rustig in de dug-out zitten, waar ze voorgaande jaren meteen belaagd werden door jagende jonge fans. 'Voor de rest is er eigenlijk niets veranderd ten opzichte van andere jaren,' zegt Weda. De komst van Van Basten zorgt voor weinig stress bij SV De Lutte. 'De spelers stappen hier van hun fiets, trainen en gaan dan meteen weer naar het hotel,' schetst Weda de bezigheden van de Ajacieden op het sportpark. 'Ze maken niet eens gebruik van een kleedkamer.' Daar heeft de voorzitter van de kleine amateurclub geluk aan. Van Basten profileert zich in zijn eerste weken als trainer van Ajax immers als een perfectionist, en laat niet na het kleinste detail te veranderen, in de zoektocht naar het kampioen schap, waar binnen Ajax zo veel behoefte aan is. Uiteindelijk kan het kleinste detail van doorslaggevende betekenis zijn. In de eerste weken lijkt rust rondom het team het belangrijkste facet. Elk detail om dat te bewerkstellingen moet dan ook kloppen, tot de kleed kamer aan toe. Zo liet Van Basten al in de eerste week extra zitplaatsen maken in de kleedkamer, zodat iedere speler van de nog dertig kop pen tellende selectie zijn eigen vaste plek heeft. 'Er staan geen houten stoelen meer,' legt Urby Emanu- elson een groot verschil met vorig seizoen uit. 'Dat is vooral voor de jonge spelers prettig, zij hebben ook hun eigen plek. En het is rustiger in de kleedkamer, er hoeft niet meer geschoven te worden met stoelen.' Andere details die moeten bijdragen aan extra rust: de hekken langs het trainingsveld worden verhoogd, er worden geen shirts meer gesigneerd in de kleedkamer, en de gymzaal in de Arena is omgebouwd tot slaap- ruimte. Zo kunnen de spelers tus sen twee trainingen door optimaal rusten. Dat de weg naar perfectie een lange is, wordt op de zaterdag voor het vertrek naar De Lutte duidelijk. Ajax speelt na vijf dagen intensief trainen de eerste oefenwedstrijd van het seizoen, tegen Hoofdklasser vv Noordwijk. De Amsterdammers weten ternauwernood te winnen met 5-2, mede door twee treffers vlak voor tijd. Wat Van Basten op zijn eerste werkdag al kenbaar maakte, wordt op het veld zichtbaar: de ploeg mist een creatieve aanvallende middenvelder en een fysiek sterke verdediger. Een eerste omslagpunt binnen de club heeft de trainer wel al bereikt: er wordt niet meer met de hand op de knip geleefd. In de zomerstop trok Ajax al aanvallers Miralem Sulejmani en Dario Cvitanich aan, voor respectievelijk 16,5 en zes miljoen euro. Op de persconferentie na de eerste training liet Van Basten daar al over weten: 'Er zijn aanzien lijke bedragen uitgegeven. Daar heb ben wij ook op aangedrongen, om zo de selectie aanzienlijk te kunnen versterken. We zijn blij dat binnen Ajax de medewerking daaraan is verleend.' In Noordwijk kloppen ook de details niet. Op het door Ajax zelf opge stelde opstellingenblaadje wordt aankoop Cvitanich de voornaam Cario toebedeeld. Een fotograaf van het ANP maakt daar later zelfs Carlo van: zelfs de kleinste foutjes kunnen grotere gevolgen hebben. Op dinsdagavond - de tweede dag van het trainingskamp in De Lutte - speelt Ajax de tweede wedstrijd in de voorbereiding, tegen Eersteklas ser Germanicus, uit Coevorden. In een paar dagen tijd zijn verbeterin gen zichtbaar. Ajax wint gemakkelijk met 7-0, maar dat is bijzaak, net als de foutloos geschreven namen op het opstellingenblaadje. Het belangrijkste nieuws is het debuut van Ismaïl Aissati, de creatieve mid denvelder die Ajax een dag eerder contracteerde voor vier jaar. De 19-jarige Utrechter komt over van concurrent PSV en kost ongeveer vier miljoen euro. vervolg op pagina 5 Een inwoner van De Lutte is voor zeshonderd euro eigenaar van een vierdehands fiets. Veel geld? Voor de gemiddelde vierdehands fiets wellicht wel, maar niet voor het exemplaar dat hü in de schuur mag zetten. Het is namelijk de tweewieler waarop Ajax- trainer Marco van Basten dagelijks van hotel De Bloemenbeek naar het trainingsveld van SV De Lutte fietste. Niet heel toevallig is het ook de fiets, waarop FC Twente - trainer Steve McLaren en Glasgow Rangers - manager Walter Smith zich afgelopen weken voort bewogen door het dorp. De fietsen zijn afkomstig van hotel De Bloemenbeek, waar de selecties van FC Twente, Glasgow Rangers en Ajax deze zomer verbleven. Tijdens vorige trai ningskampen van de Amsterdamse ploeg en andere profclubs als FC Porto en Bayern München, huurde hoteleigenaar Raymond Strikker fietsen. Dit jaar besloot hü veertig sportieve exemplaren te kopen, om deze later weg te geven aan goede doelen. Op elke fiets zit een sticker met de logo's van de ploegen die deze zomer De Lutte hebben aangedaan. Onder het logo is genoeg ruimte voor een handte kening. De fietsen hebben ook nummers, die cor responderen met de rugnummers van de spelers. Maarten Stekelenburg reed dus rond op fiets num mer één, net als Sander Boschker van FC Twente en Allan McGregor van de Rangers. Strikker verdeelt de veertig gebruikte fietsen onder goede doelen. Er gaan er sowieso drie naar een actie in Oldenzaal, georganiseerd door de lokale omroep Accent FM, te vergeleken met 'het glazen huis'. 'Elk goed doel mag zich melden,' zegt Strikker. 'Fietsen huren was pragmatisch gezien gemakkelüker, maar nu maken we meer mensen gelukkig. Alle voetballers vonden het een leuk idee.' Eén fiets werd al bü opbod verkocht in De Lutte zelf. Strikker: 'Er moeten natuurlek wel wat fietsen in het dorp blüven. We hebben er dus alvast één geveild, voor zeshonderd euro. Ook dat geld gaat naar een goed doel. Ik hoop dat de nieuwe eigenaar de fiets op een mooi plekje ophangt.' Strikker houdt het niet bü een éénmalige stunt. Hü gaat er vanuit dat Ajax volgend jaar weer terugkomt, en ook andere profclubs zich weer melden in De Lutte. 'Ik heb alweer fietsen gekocht. Ze staan in de opslag.' (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 2