13 AFC Transfercarrousel (deel 2) Mede door verkeerd aan- en verkoopbeleid en onrust binnen de organisatie, greep Ajax (op de Johan Cruijff Schaal na), afgelopen seizoen naast alle tastbare prijzen. Wat heeft Ajax nodig voor een structurele terugkeer? ajaxlife .Vfrtwrwle- Nederlanden Verdediging Middenveld Aanval GERUCHTEN 23-05-2008 Wat óns betreft, staat de deur wagenwijd open. Ajax is immers geen Oranje Wie leidt Ajax wél naar het miljoenenbal? DOOR MIKE BOESCHOTEN Door een ondoordacht aan- en verkoopbeleid maakte Ajax aan het begin van afgelopen seizoen een valse start. Vlak voor het verstrijken van de transferdeadline verkocht de club haar beste speler. De deal met Real Madrid leverde weliswaar mil joenen euro's op, maar als je nagaat dat Ajax zich met Wesley Sneijder wel geplaatst had voor de Champi ons League en landskampioen was geworden - met weer CL- deelname tot gevolg - kostte de transfer ver moedelijk meer geld dan dat het opleverde. Een herhaling van dat scenario - met bijvoorbeeld Klaas-Jan Hunte- laar - zal niet snel plaatsvinden. Als de eerste training van het nieuwe seizoen achter de rug is, mogen er geen spelers meer vertrekken. Dat is het nieuwe clubbeleid. 'Wij heb ben ons lesje wel geleerd, nadat Sneijder afgelopen zomer vlak voor de start van de competitie vertrok. Op het moment dat het seizoen begint, mogen de sleutelspelers niet meer vertrekken', aldus voormalig technisch directeur Martin van Geel onlangs in de Amsterdamse stadkrant het Parool. Een probleem minder, maar feit is dat Ajax aan kwaliteit gaat inle veren deze zomer. Met het vertrek van Heitinga, Kuffour, Davids en wellicht ook Huntelaar verliezen de Amsterdammers in vrijwel alle linies cruciale spelers. Als de club Euro pees enige rol van betekenis wilt spelen, zijn aankopen een vereiste. Te beginnen achterin, de achilles hiel van de huidige ploeg. Met het vertrek van Heitinga en Kuffour en het stoppen van Jaap Stam, houdt Ajax voor het centrum alleen Tho mas Vermaelen, Jan Vertonghen en Gregory van der Wiel over. De eerste twee maken een goede ont wikkeling door. Of twee linksbenige centrumverdedigers naast elkaar kunnen opereren, is echter de vraag. Van der Wiel naast Vermaelen, met Vertonghen als linksback, lijkt de beste oplossing. Maar de pas twin tigjarige Van der Wiel is nog niet klaar om Ajax naar de Champions League te leiden. Het halen van een ervaren centrum verdediger is geen overbodige luxe. Iemand die zijn sporen internati onaal verdiende, maar nog niet is versleten. Een rechtspoot, die naast Vermaelen uit de voeten kan. In geval van een schorsing of blessure kan Van der Wiel alsnog speelmi nuten maken en zodoende ervaring opdoen. Dario Simic (32) zou een kandidaat kunnen zijn. De Kroa tische mandekker van AC Milan, tevens recordinternational van zijn land, is in Italië al enkele seizoenen tweede keus. Met Marco van Bas ten aan het roer is er hopelijk meer mogelijk dan normaal. Met het wegvallen van Davids levert Ajax zowel aan kwaliteit als persoonlijkheid en ervaring in. Met Gabri en Rasmus Lindgren als controlerende middenvelders, is het slot op de deur gegarandeerd. Voor de nodige routine kan Ajax wellicht een beroep doen op Clarence See- dorf. De middenvelder, nog tot 2011 onder contract bij de Rossoneri, beschikt over een schat aan erva ring. Zijn cv - lees: vier Champions League-zeges met drie verschillende clubs - spreekt voor zich. Een rol als mentor van de jonkies, net zoals Davids, zou ideaal zijn. Voormalig voorzitter John Jaakke polste See- dorf tijdens de wintertrip van Ajax in Dubai en die liet weten er in de toekomst niet onwelwillend tegen over te staan. Nu Seedorf afzegde voor het EK, omdat hij niet langer met Van Basten wenst samen te werken, lijkt een terugkeer naar Ajax echter verre van realistisch. Danijel Pranjic is een andere moge lijke kandidaat om het middenveld van Ajax te versterken. De Kroaat, die onder contract staat bij SC Heerenveen, is een zeer dynami sche speler. Lijdt zelden balverlies, heeft een goed afstandsschot, kan de linkerflank perfect bestrijken en vergeet zijn verdedigende taken niet, in tegenstelling tot Urby Emanuel- son. Pranjic liet onlangs aan Ajax Life weten de telefoon op te nemen als Ajax belt. Wat houdt Van Basten tegen? Om (vleugel)aanvallers zit Ajax niet verlegen. Met Luis Suarez en de nieuwe aankoop Dario Cvitanich, heeft de ploeg - indien Huntelaar vertrekt - nog genoeg scorend vermogen over. Een breekijzer a la Ismail Urzaiz (maar dan een betere versie), zou niet misstaan. Cvitanich is slechts 1.75 meter. Suarez, met 1.81 ook niet de langste, is net als de Argentijn meer een dribbelaar dan een targetman. In wedstrijden waarbij Ajax een verdedigende muur moet slechten, is een type Jan Vennegoor of Hesselink ideaal. Of hij Celtic wilt verruilen voor een voormalig rivaal is echter de vraag. Eén ding is in ieder geval wel helder. Wil Ajax zich komend seizoen plaat sen voor de Champions League, dan heeft het een ervaren mandekker van internationale allure nodig. In aanvallend opzicht weet Ajax vrij wel altijd kansen te creëren. Scoren was dit seizoen - over het algemeen - dan ook geen probleem. Maar wil de ploeg na enkele tegenvallende seizoenen weer eens een tastbare prijs winnen, dan heeft het defen sieve zekerheid nodig. Dat is waar het de laatste jaren aan ontbreekt. Het halen van Simic doet misschien wonderen. Wie weet kan Ajax de goede club naam dan weer deels in ere herstel len. Met de Balkanmentaliteit van Simic, de ervaring van Seedorf, de degelijkheid van Pranjic en de lengte van Vennegoor moet dat toch kun nen lukken?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 9