10 w 1 'IK HEB GEEN EK NODIG OM CLUBS TE INTERESSEREN. IEDEREEN WEET INMIDDELS WEL WAT IK KAN!' WACHTEN OP TOERNOOITREFFER FANDAG VAN EEN FENOMEEN Het lijkt erop dat Rafael van der Vaart (25) zich deze zomer voor het eerst fit voor een aansprekend eindtoernooi meldt. Knap, na een lang en slopend seizoen in Hamburg. Een gesprek over systemen, het EK, de Oranje-defensie én Ajax. 'Hadden ze me vijfjaar later gevraagd, dan had ik het wél gedaan.' ajaxlife ajaxlife INTERVIEW 23-05-2008 INTERVIEW 4 4 23-05-2008 X X We weten dat we goed kunnen voetballen' HSV doet er verstandig aan Rafael van der Vaart deze zomer te ver kopen aan een mooie mediterrane topclub. Dat wil de speler zelf, dat is financieel het best voor de Hamburger Sport Verein en tevens positief nieuws voor Ajax' financieel directeur Jeroen Slop. De Amster dammers ontvangen naar verluidt namelijk 22% bij een doorverkoop van de aanvallende middenvelder. In de zomer van 2009 levert de voor malig Ajacied nog maar één miljoen euro op. Sportief gezien draaide hij persoon lijk een goed seizoen. Hij legde de drempel aanvankelijk erg hoog door in een Spaanse krant gewillig in een Valencia-shirt te poseren. Dat zette logischerwijs kwaad bloed bij de fanatieke aanhang. Van der Vaart was even persona non grata, maar snoerde zijn criticasters met goed voetbal, assists en doelpunten de mond. Hij overwon de moeilijke periode, nam zijn ploeg op sleep touw en speelde meer dan zestig officiële duels. Dan slaat vermoeid heid vanzelf toe. 'Dat viel mee, al was ik tegen het eind van de compe titie wel vier duels uit vorm. Van de laatste negen wedstrijden wonnen we er één. Ik was niet vermoeid, maar misschien misten we als ploeg wel die laatste procenten om goed te presteren.' HSV beschikt dan ook niet over een grote selectie, zoals bijvoorbeeld Duits Rekordmeister Bayern Mün- chen. Dat brak het team op. Het seizoen begon voor de 52-voudig international al in juli. Europees trapten de Duitsers af in Moldavië (tegen Dacia Chisinau). Eliminatie volgde in Leverkusen, waar Bayer in de kwartfinale van de UEFA Rafael van der Vaart vindt zichzelf nog geen toernooivoetballer. Hieronder een overzicht van zün wedstrijden op het EK (2004) en het afgelopen WK (2006) 25-06-06 Nederland - Portugal 21-06-06 Nederland - Argentinië 16-06-06 Nederland - Ivoorkust 30-06-04 Nederland - Portugal 19-06-04 Nederland - Tsjechië 15-06-04 Nederland - Duitsland 56. valt in voor Joris Mathüsen 90. minuten 50. invaller voor Wesley Sneüder 56. valt in voor Bouma 86. valt in voor Clarence Seedorf 90. minuten Cup een mentale dreun uitdeelde. De blauwwitte brigade greep ook naast de DFB-Pokal, aangezien VfL Wolfsburg in de kwartfinale te sterk bleek. In het ideale scenario speelt hij straks een goed Europees Kampi oenschap en melden de clubs zich vervolgens als vliegen op een stroop pot. 'Zo zit het niet in mijn hoofd. De kans zit er wel in, maar het is nu nog allemaal vrij onduidelijk. Ik heb geen EK nodig om clubs te interes seren. Iedereen weet inmiddels wel wat ik kan!' Zoals voor ieder eindtoernooi sijpe len de eerste berichten weer door, dat Oranje best eens kampioen kan worden. De waarom-vraag is in dit opzicht veel interessanter. 'We moe ten een hecht collectief vormen. Als ploeg zul je het straks samen moeten doen. Onze krachten liggen vooral op het middenveld en in de aanval. Italië en Frankrijk baalden ook wel even toen ze zagen dat ze ons zou den treffen. Kom je door de groeps- ronde, dan ontstaat er zo'n apart en moeilijk te omschrijven sfeertje van 'niemand kan ons verslaan'. We weten dat we goed kunnen voetbal len. Verder gaat geluk een rol spelen. Wij zijn goed genoeg om dat af te dwingen.' Dat moet dan in een inmiddels rede lijk heilig verklaard 4-2-3-1-systeem. 'Dit systeem wordt vaak gehanteerd bij Europese topploegen. Ik heb het dit seizoen ook met HSV gespeeld. Het voordeel? Op deze manier kan de bondscoach meer betere spelers opstellen. We hebben een selectie waarin veel 'voetbal' zit. Bovendien zijn we minder positiegebonden vergeleken met de overige systemen. Dat vind ik ook belangrijk. Veel internationals leren de laatste jaren als onderdeel van een hecht team te opereren.' Het Nederlands elftal staat aan de vooravond van drie laatste EK- testduels tegen Oekraïne (24 mei, Rotterdam), Denemarken (29 mei, Eindhoven) en Wales (1 juni, Rot terdam). De laatste wedstrijd in Wenen leverde tegen Oostenrijk met name de defensie (vooral doelman Henk Timmer en verdediger Joris Mathijsen) veel kritiek op. 'Ik heb er een dubbel gevoel bij. Voetballen is aanvallen en verdedi gen. Dat doe je dus met z'n allen. Blijft het 0-0 dan krijgt de voor hoede kritiek. Komen we 3-0 achter dan geldt dat voor de defensie, maar ik voel me als voorhoedespeler óók schuldig. Joris is natuurlijk mijn maatje bij HSV. Ik vind dat hij dit seizoen goed functioneert. Hij is inderdaad hard aangepakt na de laatste interland, maar ik weet dat hij een betrouwbare verdediger is en een goed EK kan spelen. Dat vertel ik hem ook als we hier samen trai nen. 'Laat ze allemaal maar lullen', zei ik dan tegen hem.' Van der Vaart omschrijft zichzelf overigens niet als toernooivoetbal ler. Dit wordt normaliter zijn derde grote toernooi. 'In de aanloop naar het EK in Portugal kampte ik met een liesblessure. Ik was fit toen het toernooi daadwerkelijk begon. De eerste wedstrijd tegen Duitsland (1- 1, red.) liep het als elftal totaal niet en werd ik geslachtofferd. Daarna begon ik met een enkelblessure aan het WK in Duitsland. Dit seizoen ben ik eigenlijk al het hele jaar fit.' De Rafael van der Vaart Fan dag staat deze zomer gepland op zondag 25 mei bjj voetbal vereniging De Kennemers in Beverwijk. De opbrengst van alweer de zesde fandag gaat naar het goede doel, zoals Villa Pardoes, de Nederlandse Brandwonden Stichting en de jeugd van De Kennemers. Het dagprogramma (8.45 uur tot 18.00 uur) is terug te vinden op www.rafaelvdvaart-straat- voetbaltoernooi.nl. De 117-voudig-Ajacied heeft zijn fysieke schema vorige zomer ove rigens niet afgestemd op het pres tigieuze eindtoernooi. 'Nee, het is niet zo dat ik hier dagelijks aan de gewichten hing. Of dat ik even 120 kilo wegdruk. Als een trainer je daartoe dwingt, helpt dat meestal ook niet. Ik moet als voetballer een beetje karakter tonen. Ik wil hier gewoon lekker voetballen. Wat dat betreft moet ik even afkloppen hoe goed het nu lichamelijk gaat.' Net als zijn vriend Wesley Sneijder volgt de geboren Heemskerker Ajax nog steeds op de voet. Hij was zelfs lijfelijk aanwezig bij het thuisduel tegen Heracles Almelo. 'Dat krie belde wel weer', geeft hij toe. Dat sportief succes wederom uitbleef doet hem ook pijn. Het is niet zo erg om eens een landstitel mis te lopen. Ik vind het erger dat Ajax Europees zo slecht presteert. Oké, Zagreb had een goede ploeg. Die uitschakeling was geen schande. Ik had ze al tegen Werder Bremen zien spelen in de voorronde Champions League. Ver loren ze door twee dubieuze straf schoppen. Wij wonnen later met 2-0 in de groepsfase van de UEFA Cup.' Zijn oplossing om Ajax weer struc tureel naar succes te loodsen, ligt op scoutinggebied. 'Ajax zal er gewoon sneller bij moeten zijn. Overal waar je kijkt, kun je goed talent ophalen. Ik denk sowieso dat er met de komst van Marco van Basten een hoop gaat veranderen. Veel talenten wil len graag onder hem werken.' Of zijn collega-international Klaas- Jan Huntelaar komend seizoen nog het roodwitte tricot draagt, betwij felt de spelmaker. 'Als je me honderd euro geeft om te gokken, dan denk ik dat hij vertrekt. Hij is volgens mij wel toe aan iets nieuws. Dat moet dan wel bij een club zijn waar hij aan spelen toekomt, want ik vind hem geen type om op de bank te gaan zitten.' Afgelopen zomer benaderde Ajax hem met het verzoek terug te keren naar Amsterdam. Zijn naam viel in het rijtje Sneijder-opvolgers. 'Dat kwam te vroeg. Ik heb het hier nog steeds naar mijn zin en wil graag de stap maken naar een betere compe titie in een ander land. Hadden ze me vijf jaar later gevraagd, dan had ik het wél gedaan. Ik vertrok destijds bij Ajax, omdat ik een nieuwe uit daging zocht. De Bundesliga is een grote competitie. HSV trekt thuis zestigduizend toeschouwers. Het had ook niets met geld te maken. Op een gegeven moment speelde ik onder Ruud Krol niet en kregen Rasmus Lindgren en Anthony Obo- dai als linkshalf de voorkeur. Sorry hoor, maar toen voelde ik me echt even te goed voor de reservebank. Ik heb altijd geleerd dat ik me nooit moet laten piepelen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8