Tv s* Heitinga's drukke voetbalzomer it HERVORMING jpnJS COLUMN Klaas-Jan Huntelaar (24) kan zich deze zomer voor het eerst op het hoogste Europese landenpodium laten zien. De topschutter van de Eredivisie is klaar voor zijn vuurdoop. John Heitinga wacht een drukke zomer. De verdediger gaat met het Nederlands elftal naar het EK, maar moet in Madrid ook nog een huis zoeken. Zorgen maakt hij zich niet. Klaas-Janik tel tot drie De veertig vlaggen in de Z> nok van de Amsterdam Arena, die de grote prijzen van club representeren, stonden vlak voor het beslissende duel in de play-offs tegen FC Twente strak. Op één na. In de vlag van de Champions League-overwinning uit 1995 zat een flinke vouw. Het zwarte silhouet van de beker leek, weliswaar met een beetje fantasie, te wankelen. AJAX KORT 23-05-2008 De vlag die refereert aan een succesvol tüdperk van de Amsterdamse club, stond zondagmiddag symbool voor de penibele situatie waarin Ajax verkeert. Vier jaar op rij werd de club geen kampioen en de ploeg van Adrie Koster moest winnen van FC Twente om de voorronden van de Champions League voor volgend seizoen veilig te stellen. Het resultaat is bekend. Ajax speelt voor het derdejaar achter elkaar niet op het Europese kampioenenbal. De Amsterdamse club zit in één van de slechtste periodes uit de clubgeschiedenis. Twee andere donkere perioden waren beginjaren zestig en eindjaren tachtig. Ajax werd destüds twee keer gedwongen het roer om te gooien. In de jaren zestig heette de nieuwe kapitein Rinus Michels. HU maakte van Ajax een professionele club. Beginjaren negentig kreeg Louis van Gaal de zeggenschap over het eerste elftal, waarmee een tüdperk begon waarin de eigen jeugd floreerde. Mede door het mislopen van de voorronden van de Champions League mag Ajax momenteel wellicht in een nieuwe donkere periode zitten, maar reden voor paniek is er niet. Wederom lijkt het einde aan een slecht tüdperk nabü: het roer is weer flink omgegooid onder de nieuwe voorzitter, Uri Coronel. Algemeen directeur Maarten Fontein en technisch directeur Martin van Geel vertrokken en met Marco van Basten haalde Ajax een nieuwe kapitein binnen. Net als Michels en Van Gaal heeft Van Basten een sterke mening over het te voeren beleid en hü krügt samen met een andere oer-Ajacied Danny Blind de vrüe hand om Ajax te hervormen. Het sportieve debacle van zon dag mag pijnlijk zün, maar daar mee lijkt slechts een mindere periode in stijl te zijn afgesloten. Wellicht wordt het volgend seizoen tüd om die ene vlag, zij het in alle voorzichtigheid, ook glad te strijken. Mike van Damme Vuurdoop vol vertrouwen DOOR SANDER ZELDENRIJK 'Een lastige poule', trapt Huntelaar een open deur in. 'Ik vind het een fantastische poule. We zitten bij twee echte superlanden en Roeme nië mogen we ook niet onderschat ten. Thuis speelden we tegen hen 0-0 en uit verloren we met 1-0. Een sterke ploeg. Een belangrijke start is het belangrijkste. De openingswed strijd tegen Italië wordt cruciaal', luidt zijn tweede cliché. Gezien de samenstelling van groep C beseft Huntelaar dat er bij succes extra erkenning zal volgen. 'Italië is als team heel sterk. Frankrijk is als collectief wellicht wat 'minder', En nu maar hopen op speelminuten maar individueel weer beter. Ik was nog niet zo met het EK bezig, maar ben vol vertrouwen.' Twee jaar geleden was The Hunter één van de afvallers bij de WK- selectie van Marco van Basten. 'Dat was het eerste jaar dat ik op niveau presteerde. De bondscoach koos toen voor iets anders. Ik kwam er ook pas op het laatst bij. Sindsdien heb ik me goed ontwikkeld en mijn prestaties herhaald. Ik heb inmid dels bewezen dat het geen inciden ten zijn. Daarmee groeit je status als voetballer.' DOOR MIKE VAN DAMME Heitinga is pas één keer in Madrid geweest sinds hij een contract tekende bij Atletico Madrid. Geluk kig voor hem leeft hij in het tijdperk van het internet, waardoor een huis zoeken ook vanaf de bank kan, in zijn huidige huiskamer. Die bank zal hij echter ook niet veel zien komende tijd. Met Ajax speelde hij tot zondag in de play-offs, het Nederlands elftal kwam op dinsdag alweer bijeen in Huis ter Duin. De voorbereiding op het EK is dus al begonnen. Toch zal het niet spoken in het hoofd van Heitinga. De voetballer van het jaar is in vorm, weet waar hij volgend seizoen speelt en heeft een groot vertrouwen in het Neder lands elftal. Het zoeken van een huis brengt hem niet van slag. 'Ik wilde voor het EK duidelijkheid hebben over mijn toekomst,' zegt de 24-jarige verdediger. 'Ik wil me kunnen focussen op het Nederlands elftal.' Dat focussen ging in het oefenduel met Oostenrijk nog niet goed. Nederland kwam in een rap tempo met 3-0 achter. 'We wonnen met 4-3, dus was het resultaat goed,' zegt Heitinga. 'Die wedstrijd heeft ons goed wakker geschud. De com municatie was slecht, en we begon nen niet scherp. Het is goed dat we het toen hebben meegemaakt. Op het EK mag dat niet gebeuren.' Ondanks die nipte overwinning kijkt de Ajacied met groot vertrouwen naar het EK, waar Frankrijk, Italië en Roemenië in de groepsfase wach ten. 'Als ploeg zijn we erg gegroeid sinds het aanstellen van Van Basten. Ik denk dat we een enorme stap hebben gemaakt.' Een stap heeft Heitinga zelf ook gemaakt in die jaren. Hij mag op het EK laten zien klaar te zijn voor het grote werk. Aan zijn vertrouwen ligt het niet. Roemenië John Heitinga houdt Adrian Mutu van de hal tijdens de verloren kwalificatiewedstrijd in en tegen

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 6