A. 'FIFTY-FIFTY' At BOUD'S INN shop ajaxlife Kijk op: www.bouds-inn.nl Ajax leed tijdens het reguliere seizoen het meeste puntverlies tegen PSV én FC Twente. De Tukkers wonnen in Enschede (2-1) en haalden in Amsterdam knap een punt: 2-2. Dat was niet gebaseerd op geluk. FC Twente speelt een spel wat Ajax niet ligt. Een analyse. AJAX KORT 09-05-2008 Tukkers in topvorm DOOR PATRICK LEEMANS FC Twente gaat ouderwets op zijn Hollands uit van de eigen krachten om tot de goal van de tegenstander te komen. Pressie, vooruit verde digen en veel combinaties. Een goede opbouw van achteruit en het snel zoeken van de vleugels, waar Romano Denneboom en Eljero Elia voor de benodigde fysieke kracht en snelheid zorgen. Twente speelt altijd zeer aanvallend, wat voor spelbaarheid met zich meebrengt. De roodwitten kregen van Vitesse- trainer Aad de Mos niet voor niets het verwijt PlayStation-voetbal op de mat te leggen. De trainer bedoelt daarmee: tot aan het strafschop gebied van de opponent ziet het er fantastisch uit, maar als de ploeg de vrije man dan niet vindt, volgt automatisch het tikkie terug of stroopt het spel vast in de defensie. Het gevaar van een snelle counter tegen ligt zodoende altijd op de loer. Tegenstanders die zich ingraven en Twente laten komen - zodat ze de Tukkers op de eigen zestienme ter kunnen opvangen - waren dit seizoen niet voor niets regelmatig succesvol. De FC had geen ant woord op de handbalverdedigingen die clubs als De Graafschap (0-0), Roda JC (0-1 en 3-1), NAC (1-1 en 1-0), VVV-Venlo (1-1) en Sparta (1- 2) optrokken. Als de ruimtes klein zijn en de fuik zich sluit, kan Twente combineren tot het een ons weegt: scoren lukt dan gewoonweg niet meer. En dat terwijl de oosterlingen met Blaise N'Kufo (23 goals) een echte topscorer in huis hebben. Kennedy denkt er op bezoek bij zijn voormalige werkgever het zijne van Ajax moet dus vooral niet lekker proberen mee te voetballen met FC Twente. Als de Amsterdammers te veel ruimte achter de verdediging weggeven, weten Elia, Denneboom en N'Kufo daar wel raad mee. De ploeg van trainer Adrie Koster zou de passlijnen vanaf het middenveld kunnen afstoppen, maar dat valt niet mee met handige baltovenaars als Karim El Ahmadi (volgend seizoen Feyenoord), Youssouf Hersi en Orlando Engelaar als tegenstanders. Bovendien kan Twente moeiteloos de opbouw van achteruit verzorgen en in noodgevallen de middelste linie overslaan. Robbie Wielaert, Edson Braafheid, Luke Wilkshire en Jeroen Heubach hebben een goede lange bal in de benen en schromen zich daar naast niet om ver mee op te komen. Eljero Elia houdt twee Ajaeieden bezig tijdens de eerste onbesliste confrontatie van dit seizoen Zodoende creëren de Tukkers een meerderheid op het middenveld en kunnen opponenten van het kastje naar de muur worden gestuurd. NAC Breda weet daar alles van. De Brabanders werden volkomen van de mat gespeeld in de eerste ronde van de Champions League-play- offs. De geelzwarten deden wat Ajax absoluut moet voorkomen: de elf van hoofdcoach Ernie Brandts lieten de linies te ver uit elkaar drijven, waardoor het voetballend sterke middenveld alle ruimte kreeg om op te stomen en te combineren. Omdat NAC ook nog eens slap verdedigde, konden de aanvallen bij de vleugel spitsen terecht komen en werd de ene na de andere speler in stelling gebracht. De 3-0 uitslag was dan ook een summiere afspiegeling van de ware krachtsverhoudingen. De 1-5 overwinning in Breda eveneens. Dubbele cijfers hadden niet mis staan aan de zijde van de Tukkers die - juist nu de prijzen verdeeld worden - een bloedvorm van jewel ste tonen. NAC heeft Ajax ook laten zien waar de zwaktes van FC Twente liggen. Op de spaarzame momenten dat de Bredanaars in de buurt van doelman Sander Boschker wisten te komen, werd het ook meteen gevaarlijk. Rechtsback Kurt Elshot - tegen Ajax ook regelmatig een plaaggeest - kon in de uitwedstrijd twee keer voor de keeper verschijnen, omdat Elia vergat mee te verdedigen en Rogier Molhoek kreeg een vrije kopkans, omdat de organisatie achterin niet klopte bij een vrije trap. Het prachtige combinatievoetbal lijkt de achterhoede van de Tukkers soms in slaap te sussen, waardoor een plotselinge counter meteen levensge vaarlijk is. In het geval van balverlies kan het ineens één tegen één zijn. Daar kan Ajax enorm van profite ren. Zoals de club eerder deed dit seizoen tegen sc Heerenveen, AZ en FC Groningen. Aanvallende ploe gen laten wel eens steekjes vallen. Ajax zou dus eigenlijk niet des Ajax' moeten voetballen tegen FC Twente. Laat de Tukkers maar komen, ver dedig met het mes tussen de tanden en profiteer van het balverlies dat vanzelf zal ontstaan. Dat is niet laf of berekend, maar realistisch. De eerdere duels met FC Twente dit seizoen bewijzen namelijk dat Ajax het voetballend alleen niet redt tegen de oosterlingen. De Amster dammers zullen de andere aspecten van het voetbal moeten aanboren. Daar is ook niets mis mee. Het doel heiligt immers alle middelen. Bruno Stlva beseft dat de dertigste landtitel in blessuretijd is verspeeld SC Heerenveen-trainer Gertjan Verbeek wist maandagavond niet op wie hü zün geld ging zetten. Ajax of FC Twente. 'De verschillen tussen onze ploeg en FC Twente zijn niet zo groot. Alleen spelen wü met twee spitsen en FC Twente met drie. De filosofie is hetzelfde. Beide clubs willen het initiatief hebben. Wü hebben dit seizoen wel twee keer van ze verloren.' (SZ) w Gehele adidas Ajax-collectie is op voorraad! (ook de AFCA collectie!) Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 CK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 3