Pech, onderschatting, falende tactiek of een off-day PUNTVERLIES PER MAAND De dertigste landstitel zat er voor het vierde achtereenvolgende jaar niet in. Dat is zuur en moeilijk te verkroppen. Welke lessen kunnen we trekken uit dit pijnlijke seizoen? ajaxlife ANALYSE 4 Q 25-04-2008 ItJ Maart: O punten 2 punten 4 punten Slecht: Geen vervanger voor Sneijder Zakelijkheid: Ajax - Slavia Praag Tactisch: Ajax - Dinamo Zagreb Off-day: Ajax - NAC Breda Arbitraire arbitrage: FC Twente - Ajax 'Henkie naar Engeland!': Sparta - Ajax Onderschatting (1): VVV-Ajax (On)verwacht: Stam stopt Rendement: Ajax - PSV Pech: Roda JC - Ajax Onderschatting (2): Excelsior - Ajax Mentaliteit: NAC-Ajax (beker) DOOR SANDER ZELDENRIJK Augustus: September: Oktober: November: December: Januari: Februar: April: 2 punten 10 punten 7 punten 3 punten 5 punten 0 punten 2 duels 4 duels 3 duels 3 duels 5 duels 5 duels 4 duels 5 duels 3 duels Cruciale momenten in de titelstrijd Wesley Sneijder was niet te behou den. Kind van de club, uitgeleerd in de Eredivisie. Het bod (ruim 27 miljoen euro) van Real Madrid was niet te overtreffen. De technisch directeur en hoofdtrainer hadden daar beter op moeten inspelen. Ajax maakte een valse seizoenstart en gezien alle misgelopen Europese inkomsten levert de verkoop van Sneijder amper de jackpot op. Of zoals Marco van Basten het ver woordde: geld voortaan op het veld! Alle grote spelers missen soms een strafschop. Marco van Basten deed het op het EK tegen Denemarken (1992), Klaas-Jan Huntelaar deed het tegen elf Tsjechische Slavianen. Wij stellen voor komend jaar een strafschopcompetitie voor. Te hou den op de vrijdag onder het toeziend oog van de aanwezige media. Meest frustrerende faalmoment van dit seizoen. Uit met 1-0 winnen en thuis vervolgens kansloos naar een 2-3 (na een 0-3-achterstand) nederlaag worden gespeeld. Extra frustrerend, bij de krachtige Kro- aten excelleert middenvelder Luka Modric. De international stond bij Ajax op het verlanglijstje als opvol ger van de naar Real Madrid ver trokken Wesley Sneijder, maar was de clubleiding te duur (ruim vijftien miljoen euro). Iedere club heeft gedurende het seizoen wel een totale off-day. Zelden werd Ajax in eigen huis zo te kijk gezet door de bezoekers als in de competitiewedstrijd tegen NAC Breda. De Brabantse revelatie van dit seizoen toonde meer inzet, vorm, grip en teamspirit dan de Amster dammers. De 1-3 betekent eveneens een einde van de ongeslagen status in het seizoen en is het begin van een dramatische decembermaand, zoals Adrie Koster later zou evalue ren (zie kader). Toegegeven, afgeven op scheids rechters is doorgaans een zwakte bod. Als je als club afhankelijk bent van scheidsrechterlijke beslissingen ben je niet sterk genoeg. Desalniet temin zijn de verschillen dit seizoen behoorlijk klein en dan bepalen details uiteindelijk waar je aan het eind van de route staat. Luis Suarez kreeg er in de uitwedstrijd tegen FC Twente mee te maken. De Uruguay- aan werd door doelman Sander Bos- chker ('Ik raakte hem heel goed!') nog net niet onder het Tukkerse gras gemaaid bij een 1-1-stand. Arbiter Jack van Huiten zag er niets in. Dat aanvaller Eljero Elia er in blessure tijd nog 2-1 voor de thuisploeg van maakte deed alle hoop op de landsti tel voor het eerst écht vervliegen. Pijnlijk was ook het vertrek van Henk ten Cate. De Amsterdam mer hield de eer aan zichzelf en koos voor een lucratief baantje op de achtergrond bij het rijke Chel sea. In de aanloop naar het uitduel December is een dure maand. Ajax verspeelde er uiteindelijk 10 punten Ajax wist dat Japie een motivatiepro bleem had. Desondanks nam men de gok nog een extra seizoen met de routinier door te gaan. Uiteindelijk knapte er iets bij de robuuste verde diger. De fans reageerden verdeeld. Sommigen vonden dat hij Ajax in de steek liet. Anderen zeiden dat tech nisch directeur Martin van Geel met zijn voorkennis voor een oplossing had moeten zorgen. Desondanks kreeg de 'Rots van Kampen' een mooi afscheid. te vaak op de defensieve linkervleu gel. 'Ballen' in Breda vraagt een bikkelmentaliteit. Dat gegeven ont troonde Ajax als bekerhouder. Als inzet gepaard gaat met techniek leidt dat tot winst. Het is alleen wel zaak beide elementen in de juiste balans te gieten, alvorens je als spe ler het veld inloopt. Wat dat betreft ging het voor de competitie enkele maanden later een stuk beter. Luis Suarez is een speler die alles in zich heeft. In positieve én in negatieve zin. Wie hem dit seizoen wekelijks op de velden zag acteren beseft dat zijn rendement nog veel te laag is. Tegelijkertijd staan er achter zijn naam wel 17 treffers en 13 assists. In feite uitstekende cij fers voor een debutantenseizoen. In de grote duels tegen PSV zat het Suarez echter niet mee. Thuis miste hij enkele opgelegde kansen om het duel al vroeg in het slot te gooien. In Eindhoven scoorde hij, maar wel in buitenspelpositie. Nee, tussen Luis en PSV-goalie Gomes zal het nooit wat worden. tegen Sparta (2-2, red.) werd het zo behoorlijk onrustig. De een noemde het verstandig, anderen zagen het als een vlucht. Feit is dat het op die zondagmiddag op Het Kasteel bij Ajax niet om voetballen ging. Dat kostte de ploeg twee punten. Bruno Silva paste zich na zijn over gang razendsnel aan in Mokum. De rechtsback speelde veel goede wed strijden en een paar mindere. Echt slecht is het bij de Zuid-Amerikaan nog niet geweest. Roda-uit was een van zijn beste wedstrijden. Dat leek hij zelfs met een doelpunt te bekro nen. Vanaf de linkerzijlijn draaide Bruno het leder gevoelig naar de verre bovenhoek. Daar dook de gretige Huntelaar er met het hoofd overbodig tegenaan. Onterecht bui tenspel! Weg treffer en winstpunten. (zie kader). Op 30 december liepen de onderlinge irritaties hoog op en werd er op weg naar de kleedkamers heel wat gescholden. VVV - nota bene de promovendus - bleek niet te verslaan in de eigen Koel: 2-2. Mentaal valt er dit seizoen genoeg op- en aan te merken op de spelers. Ze laten het afweten op cruciale momenten en tegen overduidelijk mindere opponenten. Die luxe kon de ploeg zich kwalitatief gezien voor de winterstop niet permitteren. Wie in de naslagwerken gaat zoeken, zal weinig landskampioenen vinden die verliezen van de uiteindelijke degradant. Wat dat betreft heeft Ajax het echt aan zichzelf te danken dat het geen derde kampioensster op de borst mag naaien. Wie in negen tig minuten niet van Excelsior kan winnen, mag gedurende het seizoen alleen maar kritisch in de spiegel kijken en - nog belangrijker - oplos singen zoeken. Als je thuis met 1-3 wordt weg gespeeld en je speelt vervolgens bij diezelfde rivaal in de achtste finale van de beker, dan mag je niet slap beginnen. Dat gebeurde dit seizoen Pro Shots Stanley Gontha

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 9